Rychlé teplo slibují mobilní elektrická topidla

Určitě to někdy zažil každý. Centrálnímu vytápění může chvíli trvat, než prohřeje příbytek. Anebo chcete větší teplo jen v jedné místnosti. Ovšem třeba na chalupě máte jen kamna. Ta slibují velice příjemné teplo, jenže než začnou hřát. Ve všech těchto situacích přicházejí na řadu elektrická mobilní topidla.

Zobrazit fotografii v galerii

Nabídka je široká, můžete použít například horkovzdušné ventilátory, halogenová topidla, přímotopné konvektory a jiné.


Na co myslet při nákupu

Sledujte zejména příkon a možnosti regulaci intenzity výkonu (nemusí být, přístroj může být vybavený jen jedním výkonem), s ohledem na velikost prostoru, který chcete vytopit. Design je sice také důležitý, ale marná sláva – sám o sobě netopí. Ptejte se také na užitečné funkce přístroje: zda má termostat (omezovač teploty), ochranu proti mrazu či časovač. Šikovnou vychytávkou je pak možnost oscilace (otáčení), a tou ryze praktickou madla a kolečka pro snazší manipulaci. A poslední, zato velice podstatnou informací, je skutečnost, kolik stojí samotný provoz mobilního topidla.
Společně s odborníky ze společnosti OKAY jsme pro vás připravili porovnání několika skupin přístrojů. Vycházeli jsme z průměrné ceny za elektřinu 4,80 Kč/kWh a z příkonu každého z nich. Uváděné ceny přístroje jsou platné pro obchody OKAY.


Halogenová topidla

Halogenová topidla pracují na bázi infra záření. Například infra křemíkového topidlo Ardes 475A (cena 1048 Kč) má příkon 1000 W a jeho provoz vyjde na 4,80 Kč/hodinu.
Infra zářič Clatronic THS 3541 je už nepoměrně dražší, za něj zaplatíte asi 4899 Kč. Jeho příkon je však dvojnásobný, tedy 2000 W a za 1 kWh dáte 9,60 Kč.


Horkovzdušné ventilátory

Představují „dva v jednom“ – v zimě hřejí, v létě chladí. Od ostatních přístrojů se liší tím, že ohřátý vzduch vhání do místnosti vrtulkou. Zaměřte svou pozornost třeba na keramický otočný teplovzdušný ventilátor Ardes 480 (cena 789 Kč) s příkonem 1500 W, jehož provoz vyjde na 7,20 Kč/hodinu. Zajímavý je i teplovzdušný ventilátor Ravanson FH-7010 (cena 699 Kč, příkon 2000 W) s automatickou regulací teploty. Pokud si ho pořídíte, počítejte s provozní cenou 9,60 Kč/hodinu.


Přímotopné konvektory

Mnohé se dají přenášet, jen některé jsou určené výhradně k zavěšení na zeď. Jak napovídá jejich označení, teplo předávají konvekčním způsobem: nejprve nasají chladnější vzduch, který se uvnitř přístroje ohřeje, a následně je odváděný zpět do prostoru. Urychlit distribuci tepla pomáhají ventilátory.

Konvektor s turbo ventilátorem Concept KS-3006 (cena 999 Kč s příkonem 2000 W lze postavit na zem, nebo pověsit na zeď, vyberte si. Za jeho provoz zaplatíte asi 9,60 Kč/hodinu. Stejně jako za konvektor s ventilátorem Professor DL04T (cena 699 Kč), který má shodný příkon, tedy 2000 W.


Jak ušetřit

Pokud mobilními topidly jen občas přitápíte, je třeba vyjít z výše uváděných cen elektrické energie. Přesněji z té, kterou máte dojednanou se svým distributorem. Avšak v případě, že využíváte přímotopy jako hlavní tepelný zdroj, požádejte svého distributora o speciální sazbu – pak za elektřinu zaplatíte několikanásobně méně.

Připravila: Marcela
Foto: Shutterstock/OKAY
12. 1. 2016

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Jojo, to i my jsme se rozhodli tuto zimu se trochu přetransformovat a vybrali jsme si to, že zkusíme už také jít trochu přeci jen víc s dobou a jít do něčeho modernějšího... Na internetu a v mnoha diskuzích jsme si přečetli, že se nám docela dost vyplatí vyzkoušet tepelné čerpadlo... Sice je to zpočátku dražší, ale po čase se to vyplatí určitě udělat... Vždyť si i na spoustě stránkách můžete spočítat kalkulačku z úsporami :-) Mějte se hezky a přeji krásný den.

ODPOVĚDĚT

0

Tak jasně, třeba takové tepelná čerpadla dokáží opravdu velice rychle vytopit byt a ještě ke všemu je to úspornější. Jedinou nevýhodou tedy je snad jen to, že je to zpočátku trochu vyšší investice, ale to si myslím, že vůbec nevadí v porovnání s budoucností.

ODPOVĚDĚT

1

Dávám za pravdu.

ODPOVĚDĚT

1

My máme doma krbová kamna z https://www.krbova-kamna-eshop.cz/ a za nic bych je nevyměnila. Jakmile člověk zatopí, tak začne cítit teplo. Hlavně ze dřeva mi to teplo přijde takový jiný. Pohled do hořícího krbu je nenahraditelný.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (4 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Vlastní byt znamená jistotu ve stáří

Vlastní byt znamená jistotu ve stáří

Podle statistik ČSÚ bydlí ve vlastní nemovitosti přibližně dvě třetiny rodin. V rodinném domě žije...

5 tipů, jak zútulnit vaši ložnici podle moderních trendů

5 tipů, jak zútulnit vaši ložnici podle moderních trendů

Probouzíte se unavení, podráždění, bez energie, a to i po dlouhých hodinách spánku? Pak je...

Titulka pro: Veletrhy nábytku, bydlení a zahrady už od zítřka!

Veletrhy nábytku, bydlení a zahrady už od zítřka!

Řešíte stavbu nebo rekonstrukci? Nábytek do bytu? Zajímáte se o zahradu? Pak si nenechte ujít...

Titulka pro: Vzorový dům? Takhle můžete bydlet i vy

Vzorový dům? Takhle můžete bydlet i vy

Pokud uvažujete o novém bydlení a poohlížíte se po řadové výstavbě, určitě si také kladete...

Kdy vylétne z hnízda? Nedělejte si z bytu mama hotel!

Zatímco někteří potomci se snaží vylétnout z hnízda co nejdříve, poznat svět a osamostatnit se,...

Nový start do života v pronájmu bytu v Praze

Nový start do života v pronájmu bytu v Praze

Rozešla jste se s partnerem a nyní hledáte nový pronájem bytu v Praha?

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

VÝROČÍ

Ahojky :) Měla bych dotaz… Zajímalo by mě, co svým chlapům ...

OBLEČENÍ

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat... Obchody zavřený se ...

KÁVA

Ahojky, tak nějak by mě zajímalo, jak máte nejraději kávu? ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz