Krása

Šatník sportovkyně velí: na značky!

Sbírání kytiček

Vyběhnout v teplácích po babičce nebo si v nich sednout na kolo by ani rekreační sportovkyně dnes už patrně nenapadlo. Při běhu, jízdě na kole, nordic walkingu nebo třeba lyžování proto volíme stylové oblečení, které však musí být i funkční.

Proč je oblečení na outdoorové sportovní aktivity tak důležité? Pohyb v přírodě si logicky žádá, s ohledem na danou aktivitu i roční období, dokonalou ochranu těla. Jen tak můžete v pohodě překonávat různorodé terény. Současně ženy vyznávají ležérní styl, přitom však oblečení musí střihově „sedět“. Podstatné je ale i to, aby si dívky a paní mohly ve sportovním oblečení zajít třeba i někam posedět, aniž by z batohu musely vytáhnout další vhodný oděv.

Inspirujte se

Například americkou značkou Fox založil profesor fyziky a původně šlo o motokrosové oblečení; dnes se pod logem lišky nabízí zejména oblečení určené pro mladší věkovou skupinu, ani to se však neobejde bez dokonalých střihů a moderních materiálů. Skotská Endura se zase zaměřuje na oblečení vhodné na kolo, najdete tu trička, bundy, kraťasy, kalhoty… Hledáte-li více univerzální oděv, a navíc ještě takový, který vás bude bavit, pak vsaďte na značku Maloja. Je stoprocentně funkční i stoprocentně trendy a hodí se na různé outdoorové aktivity (běh, cyklistika, běžky, brusle…). Pokud se vrátíme zpět ke kolům, zmiňme ještě například značku Scott anebo Gore bike wear, která začala s vývojem vodě či větruodolných membrán GORE-TEX a WINDSTOPPER už koncem 60. let minulého století.

Připomeňme si

  • WINDSTOPPER je ochranná vrstva, jež se aplikuje na oblečení, od kterého vyžadujete odolnost proti větru. Abyste zbytečným „profouknutím“ neztráceli tělesné teplo, a současně se v oděvu „nepařili“.
  • GORE-TEX je rovněž membrána používající se na oděv, od kterého očekáváte nepromokavost, větruodolnost i prodyšnost.

Náš tip: Aby vaše funkční oblečení neztratilo svoje specifické vlastnosti, při praní byste neměli používat aviváž, která obaluje jednotlivá vlákna neviditelným filmem a ucpává póry tkaniny.

Více vrstev

Až si budete vybírat trendy sportovní oděv, vzpomeňte si na pořekadlo, že neexistuje špatné počasí, ale nesprávně zvolené oblečení. Co to znamená v praxi? Vsaďte na více vrstev. Proč? „Více vrstev lépe pomáhá termoregulačnímu systému organismu plnit jeho funkci. A to tak, abyste se zejména při zátěži pohybovali na dolní hranici tepelného komfortu a zbytečně se nepotili“, vysvětluje Roman Blažek ze společnosti Snowboards CZ. Díky tomu šetříte i vodu, kterou organismus spotřebovává k ochlazení (pocení), ale také energii nutnou k následnému zvýšení, případně udržení tělesné teploty. Ztráta tělesného tepla za mokra je totiž až dvaatřicetkrát větší než za sucha!

Cibule nikoli v kuchyni

Vrstvení oblečení se označuje jako cibulový princip, jenž by prakticky měl vypadat takto:
První vrstva = funkční prádlo, které odvádí vlhkost od pokožky.
Druhá vrstva = například mikina, svetr… Funguje jako termoizolace, přes níž „pokračuje“ odváděná vlhkost.
Třetí vrstva = například bunda, kalhoty. Slouží jako ochranný štít odolávající rozmarům počasí (větru, dešti).

Připravila: Marcela
Foto: Snowboards CZ
9. 10. 2013
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků