Seznamte se s CHOPN: závažnou plicní nemocí

Čtyři písmena zkracují název poměrně neznámé, přitom velmi rozšířené závažné plicní nemoci. Odborníci ji ve světovém měřítku označují za pátou nejčastější příčinu úmrtí.

CHOPN
Zobrazit fotografii v galerii

U nás je postiženo touto diagnózou přibližně 8 % populace, kdy část o své nemoci vůbec neví. Část postižených lidí její počáteční projevy ignoruje nebo je přičítá jiným příčinám. V případě tohoto onemocnění hraje velkou roli životní styl. Čemu se tedy vyhnout a jak si zlepšit kvalitu života, pokud už je CHOPN jeho součástí? Zeptali jsme se MUDr. Luboše Kusendy, pneumologa z plicní léčebny TRN Janov. 


CHOPN, celým názvem Chronická obstrukční plicní nemoc, je závažné onemocnění, jehož hlavním rysem je omezený průtok vzduchu v průduškách. Jde o chronický zánět dýchacích cest a plicní tkáně, což pacienta omezuje při dýchání. Na rozdíl od rozšířené představy, že problémy s dýcháním ztěžují nádech, je v případě tohoto onemocnění zvýšený odpor v dýchacích cestách překážkou pro proudění vzduchu při výdechu. V současné době je nemoc nevyléčitelná, lékaři mohou pouze mírnit projevy. Přestože se s ní zpravidla setkáváme až u lidí starších 50 let, často si na ni „zaděláváme“ již mnohem dříve. 


Základ: nekouřit! 

Slyšíme to všude, až už jsme někdy „imunní“. Pravdou ale je, že 80 % pacientů s CHOPN jsou kuřáci. Jakkoliv nespornou roli hraje genetika a další faktory, také u zbývajících 20 % nemocných se zpravidla najde souvislost s dlouhodobým vlivem zdraví škodlivých látek, ať už jde o pasivní kouření, emise ze spalovacích motorů nebo zplodiny z lokálních topenišť. V současné době mezi pacienty převažují muži, což ale s odstupem několika generací koresponduje s vývojem nikotinismu. Dříve totiž kouřili více muži než ženy. Časem se poměř kuřáků a kuřaček vyrovnal, a tak lze očekávat, že také žen - pacientek přibude. 


Hlavně nenápadně 

První projevy nemoci často bagatelizujeme. Patří k nim vykašlávání hlenu a dušnost při námaze, což obvykle přičítáme nachlazení nebo zhoršující se kondici. K lékaři se tak pacienti leckdy vypraví až ve chvíli, kdy je míra dušnosti výrazně omezuje v běžném životě. Dýchání pak může doprovázet také slyšitelné pískání. Tuto nemoc klasifikujeme do čtyř stadií dle tíže choroby. V průběhu nemoci se střídají klidová období se stále častějšími stavy akutního zánětu, při nichž se míra dušnosti zhoršuje při poklesu plicních funkcí. 


Pomoz si sám 

Jak již bylo řečeno, nemoc je nevyléčitelná. Cílem léčby je tak zmírnit příznaky, co možná nejvíce bránit stavu akutního zánětu a celkově přispět k lepšímu zdravotnímu stavu. Jediným způsobem, který pacientovi dává naději na skutečně plnou kvalitu života, je v tuto chvíli transplantace plic. Jde však o velmi náročný zákrok, a tak jsou i podmínky, za kterých ji mohou pacienty podstoupit, skutečně přísné. „Aktivní přístup hraje u pacientů s CHOPN velkou roli. Zjednodušeně lze říci, že dušnost vzniká jako nepoměr požadovaného a skutečného výkonu dýchacích svalů. Jste-li tedy v dobré kondici, můžete i akutní stavy zvládnout lépe, než když rezignujete,“ říká pneumolog MUDr. Luboš Kusenda. „Správným dýcháním a dobrou fyzickou kondicí neměníte léčbu, nezměníte ani tíži choroby, ale naučíte se i s nemocnými plícemi mnohem efektivněji zacházet, což je v případě mírnění dušnosti velmi důležité,“ upřesňuje MUDr. Kusenda.


5 užitečných rad 


1. Celkový nižší výkon, tedy i v případě plicních funkcí, ke stárnutí patří. V případě CHOPN je ale výrazně rychlejší, než u zdravých lidí. Porovnávejte se tedy s průměrnou úrovní lidí ve vašem věku. Pokud vrstevníkům bez jasného důvodu doslova nestačíte s dechem, zpozorněte a konzultujte raději svůj stav s lékařem.

 

2. Trénujte. Nejdříve správné dechové techniky, které si osvojíte například na józe. Skvělá je také chůze, ideálně za použití trekingových holí, které vám pomohou se správným držením těla. Následně můžete přidat i vytrvalostní trénink. To platí i pro lidi, kteří již CHOPN diagnostikovanou mají. Okolí má často tendence přistupovat k nim jako k pacientům, kteří by se raději neměli moc hýbat. Je to ale chyba, protože dechová rehabilitace a dobrá kondice mají na kvalitu života pacientů velmi příznivý vliv. Vhodnou míru pohybu může pomoci určit i lékař. Ke zlepšení kondice a zdravotního stavu významně přispívá rehabilitace s dechovými pomůckami. Například výdechová pomůcka Treshold® PEP výrazně zmírňuje dušnost, přispívá k posílení výdechových svalů a navíc podporuje uvolňování hlenů a snadnější vykašlávání. K dostání je mimo jiné v lékárnách a prodejnách zdravotnických potřeb. 


3. Nepodceňujte příjem antioxidantů. Přináší-li váš životní styl velké množství volných radikálů, například v životním prostředí, mohou právě antioxidanty jejich negativní vliv na vaše zdraví do jisté míry tlumit a snížit pravděpodobnost výskytu nemoci. 


4. Velikou roli hraje rovněž psychika, a to hlavně pokud jde o kontrolu nad nemocí. Také v tomto případě může výrazně pomoci rodina a přátelé. Je jasné, že stupňující se míra dušnosti omezuje výčet vhodných aktivit, stále jich ale zbývá dost na rozptýlení. Je dobré zachovat si některé povinnosti a nesoustředit svou pozornost výhradně na boj s nemocí. 


5. V případě pacientů s CHOPN je velmi důležité co nejvíce eliminovat další komplikace, jejichž zdrojem může být i „obyčejné“ nachlazení nebo chřipka. Jakkoliv je pochopitelné, že očkování proti chřipce a pneumokokům má mezi veřejností, ale i odborníky tábory zastánců i odpůrců, v tomto případě je lepší neponechat nic náhodě.


Ve vyšších stádiích onemocnění CHOPN je užitečným pomocníkem inhalátor, jehož pomocí lze aplikovat například úlevové léky. Pokud má pacient přístroj doma, ušetří si cestu do zdravotnického zařízení a mnohdy i hospitalizaci. Pro provoz v domácím prostředí je určen například kompaktní kompresorový inhalátor PHILIPS RESPIRONICS® InnoSpire Essence, který díky patentované technologii Sidestream zkracuje dobu inhalace na pouhých 6 – 8 minut. Z léčiva vytváří aerosol ve velikosti, která je optimální pro účinnou léčbu. Speciálně zaoblené dno nádobky nebulizátoru navíc významně snižuje zbytkový objem léčiva. Vhodný je také pro astmatiky. Doporučená maloobchodní cena kompresorového inhalátoru PHILIPS RESPIRONICS® InnoSpire Essence je 1 658 Kč. 


Jde o zdravotnický prostředek, který může být až 100% hrazen zdravotními pojišťovnami. Informujte se u svého lékaře. Čtěte pečlivě návod k použití. K dostání je v lékárnách, objednat jej můžete také e-mailem na adrese logistika@liftec.cz nebo na bezplatné telefonní lince 800 500 500. 


Více informací najdete na www.zdravotni-poradna.cz.


KP
Foto: iStock

DISKUZE K ČLÁNKU

10

Já naštěstí nekouřím

ODPOVĚDĚT

7

Já naštěstí nekouřím

ODPOVĚDĚT

5

O této nemoci slyším prvně...hodně nepříjemné...

ODPOVĚDĚT

4

Dnes o této nemoci mluvili na čt2 v Dobrém ránu. Kouření velmi škodí.

ODPOVĚDĚT

3

Prý člověk ani nemusí kouřit,stačí smog a znečištěné prostředí

ODPOVĚDĚT

1

CHOPN, celým názvem Chronická obstrukční plicní nemoc, je závažné onemocnění, jehož hlavním rysem je omezený průtok vzduchu v průduškách

ODPOVĚDĚT

2

blbko , to sis vygúglila ?

ODPOVĚDĚT

10

To asi těžko. Jsem chytřejší než ty

ODPOVĚDĚT

3

ty vypatlaná blbko , i slimák má více inteligence něž ty

ODPOVĚDĚT

4

Když mi na plicním řekli tuto diagnózu, tak jsem ihned skončila s kouřením, pak to postupnými testy po roce změnili na astma, ale ke kouření jsem se již nevrátila

ODPOVĚDĚT

9

Hrozná nemoc

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (11 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Titulka pro: Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Titulka pro: 10 rad pro otěhotnění

10 rad pro otěhotnění

Snažíte se otěhotnět? Někomu se to podaří hned, někdo každý měsíc netrpělivě čeká, až se...

Titulka pro: Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Že jsou tělo a duše spojené nádoby není nic nového. Všichni to víme, ale stejně...

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

Všichni je známe. Jsou obyčejné a přesto v sobě skrývají tajemství, o kterých se vám...

Titulka pro: Znáte Reiki?

Znáte Reiki?

Reiki je japonský výraz, kterým je označována univerzální životní energie. Rei znamená v překladu univerzální...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

LUBRIKANT PŘI ANÁLU

Ahoj holky, jaký lubrikant používáte nejčastěji při ...

ÚNIK MOČI

Kdo s tím máte taky problém podělte se prosím o zkušenosti, ...

ÚNIK MOČI

Kdo s tím máte taky problém podělte se prosím o zkušenosti, ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz