Hobby

Chcete mít na Facebooku nejvíc „lajků“?

Sbírání kytiček

Za chvíli začínají letní prázdniny a lidé budou dávat více fotografií na Facebook než kdy jindy. Chcete, aby vaše snímky všechny zaujaly a dostaly nejvíc „lajků“? V tom případě zkuste fotografovat a odesílat záběry krajinek místo portrétů osob.

Nikon Cooplix s týmem vědců University of California v Berkeley přišli na vzorec, který je možné použít při fotografování a zajistit tak svým snímkům co nejvíce označení TO SE MI LÍBÍ. Výzkum zjistil, že největší počet označení „To se mi líbí“ získají fotografie, které zobrazují nádherné krajinky, roztomilá zvířata nebo jídlo.

Studie, v rámci které 500 osob z celé Evropy hodnotilo sadu 35 snímků s různými objekty a kvalitou, zjistila, že portréty osob nebo skupinové fotografie zaznamenané na událostech získaly nejméně kladných reakcí. Pomocí těchto zjištění výzkumníci vytvořili vzorec, díky němuž mohou milovníci sociálních sítí postupovat při výběru fotografií, které poté na síť odešlou, aby zaznamenali co nejlepší možnou reakci svých přátel.

Vzorec:
K + Z + (I + V + M)
SE (správná expozice) – R (rozmazání)
Fotografové publikující ve službě Facebook by se měli pokusit zachytit na svých snímcích krajinu (K) nebo zvíře (Z) a měli by také zvážit, zda chtějí pomocí kompozice snímku vzbudit v divákovi inspiraci (I) (například západ slunce), působit vtipně (V) nebo mile (M). Zároveň je klíčové zachytit světlo co nejrealističtějším způsobem, tedy použít správnou expozici (SE) a zároveň minimalizovat rozmazání (R).

Technická stránka snímku je také důležitá – výsledky ukázaly, že snímky s nízkým rozlišením nebo rozmazané mají menší šanci získat kladné hodnocení a že dobře osvětlená fotografie bude vždy úspěšnější než tmavý nebo přeexponovaný záběr. Experiment také prokázal zajímavý fakt, že i přes oblíbenost kreativních filtrů nemají tyto efekty téměř žádný vliv na počet získaných označení „To se mi líbí“.

„Na základě naší studie se dá říci, že jde zejména o emoce a kvalitu,“ říká Dr. Paul Piff, který vedl výzkumný tým. „Když jsme se účastníků studie ptali, které fotografie by se jim líbily na Facebooku, také jsme zjišťovali, jaké pocity mají z daného snímku. Nejsilnější vazbu k počtu označení „To se mi líbí“ mají fotografie, které působí na diváka inspirativně. Díky tomu byly zvýhodněny krajiny nad portréty, které spíš vzbuzují pocit štěstí než inspirace. Také platí, že nízká kvalita obrazu může zabránit ve vzbuzení emocí. Pokud lidé vidí efekt červených očí, nedostatečně nasvícenou scénu nebo rozmazané obličeje, významně klesá šance, že je snímek osloví.“

Metodologie

Tým z University of California v Berkeley se rozhodl najít podstatu snímků označených „To se mi líbí“. Proto oslovil 500 lidí z celé Evropy a požádal je o zhlédnutí 35 náhodně vybraných snímků zahrnujících pět kategorií objektů, které se běžně objevují na sociálních sítích.

Účastníci si měli představit, že si prohlížejí jednotlivé fotografie v přehledu nových příspěvků na Facebooku a že snímky byly odeslány lidmi, které znají nebo se kterými se přátelí. Byla jim položena otázka, zda by fotografii označili „To se mi líbí“, a měli prozradit, jaké pocity v nich vzbuzuje.

Mezi těmito 35 záběry bylo několik fotografií lidí, krajin, různé významné události (svatby, narozeniny), fotografie zvířat a výběr snímků jídla. Některé snímky se v testu objevily víckrát s pozměněnými fotografickými prvky, jako jsou zoom, rozlišení, expozice nebo rozmazání. Rozdílné reakce například na přiblíženou a oddálenou verzi stejné fotografie byly poté analyzovány za účelem zjištění, zda hraje v počtu označení „To se mi líbí“ roli kvalita obrazu a kompozice.

Tento experiment byl prováděn zároveň s nedávným uvedením přístroje Nikon COOLPIX S800c, který kombinuje vysoký fotografický výkon s možnostmi připojení chytrého zařízení s platformou Android™. Zoom s 10× optickým přiblížením, obrazový snímač CMOS s technologií přímého osvětlení fotodiod a rozlišením 16 milionů pixelů a funkce zabraňující rozmazání zajišťují vynikající kvalitu fotografií a videozáznamů, které lze okamžitě odesílat na internet pomocí sítě Wi-Fi a různých aplikací dostupných ve službě Google Play™.

Nicolas Gillet, produktový manažer pro spotřebitelské produkty společnosti Nikon Europe, říká: „Tento výzkum ukázal, že vaše fotografie může zachycovat skutečně jedinečný okamžik, ale pokud nezachytí správným způsobem světlo nebo je příliš rozmazaná, nemusí při sdílení on-line přitáhnout pozornost, kterou si zasluhuje. Díky fotoaparátu COOLPIX S800c se už nemusíte rozhodovat mezi kvalitou obrazu a možností okamžitého odeslání snímku on-line.

Připravila: Zuzana

Foto: archiv

20.5. 2013

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků