Zdraví

Víte, v jaké výši přispívají zdravotní pojišťovny na inkontinenční pomůcky?

Sbírání kytiček

Samovolný únik moči neboli inkontinence je pořád trochu tabu, přestože se prakticky týká zhruba čtvrtiny populace. 

V této nemilé situaci pomůže alespoň zjištění, že na inkontinenční pomůcky přispívají zdravotní pojišťovny. V jaké výši? 

Nejprve si připomeňme několik mýtů, které ohledně inkontinenčních pomůcek panují, a pak si vysvětleme, jak se to má s úhradou od zdravotních pojišťoven. 

Co možná (ne)víte

Vše si musím hradit sám: Nemusíte. Ale skoro polovina lidí ani netuší, že se tyto pomůcky dají hradit z veřejného zdravotního pojištění. 

Pomůcky se hradí jen ve vážných situacích: Hodně lidí se rovněž domnívá, že příspěvek pojišťovny poskytují jen starším, ZTP a imobilním inkontinentním pacientům; zejména jde-li o masivní únik moči. Pravdou však je, zdravotní pojišťovny poskytují příspěvek už od 2. stupně inkontinence, která se může projevovat při běžných činnostech typu smích nebo zakašlání. Obyčejné vložky nahradí inkontinenční: Běžné menstruační vložky jsou uzpůsobeny k zachycení menstruační krve, které obvykle nebývá takové množství jako uniklé moči. Naopak některé inkontinenční vložky absorbují až téměř litr tekutiny. 


Kde získat poukaz 

Poukaz na léčebnou pomůcku předepisuje odborník. Podle informací společnosti Depend je však nejprve nutné stanovit diagnózu, aby bylo zřejmé, zda a jakým druhem inkontinence trpíte a jaké pomůcky jsou pro vás nejvhodnější. Savé a jiné pomůcky pro inkontinenci předepisují na poukaz smluvní lékaři pojišťovny: praktický lékař, urolog, neurolog, dětský neurolog, gynekolog a geriatr. Na co pozor? Na poukazu může být uvedený jen jeden druh inkontinenční pomůcky, avšak lze předepsat více poukazů. 


Jak to chodí v praxi 

Zdravotní pojišťovny poskytují příspěvek na inkontinenční pomůcky už pro osoby od tří let, a to v závislosti na stupni inkontinence. V určitých finančních limitech, jež jsou dané. 


1. stupeň – občasný únik moči 

Jde o příspěvek na vložky pro lehkou inkontinenci, 150 kusů/měsíčně, do maximální výše příspěvku 450 Kč. 


2. stupeň

Častý únik moči Zde se bavíme o příspěvku na vložné pleny. Platí tu stejný počet, tedy 150 kusů/měsíčně, maximální výše příspěvku je 900 Kč. 


3. stupeň

Trvalý únik moči V těchto případech se poskytuje příspěvek na plenkové kalhotky (ať už natahovací, nebo s lepítky). Opět funguje magická „stopadesátka“, čili 150 kusů/měsíčně, přičemž maximální výše příspěvku činí 1700 Kč. 


Chcete-li ušetřit čas a nechodit k lékaři každý měsíc pro poukaz, domluvte se s ním, aby vám předepsal pomůcky na dva měsíce, maximem jsou pak měsíce tři. Nepřehlédněte: Pokud potřebujete více inkontinenčních pomůcek, než kolik jich je možné získat v rámci daného limitu, budete doplácet částku, která překračuje hrazený měsíční limit. Kde je dostanete Inkontinenční pomůcky jsou běžně v prodeji jak v lékárnách, tak ve zdravotnických potřebách. Může se však stát, že potřebná velikost či množství nebude hned k mání, pak vám je lékárníci či zaměstnanci ZP objednají, a druhý den či za několik dnů si je vyzvednete. Objednat se dají i přes internet. 


Připravila: Marcela 

Foto: Depend

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků