Show Jana Krause – Igor Orozovič, Elena Gorolová a Radek Pileček

Herec Igor Orozovič, jedna z nejvlivnějších žen světa, Elena Gorolová, a druhý nejchytřejší Čech Radek Pileček se představí v Show Jana Krause.

Show Jana Krause – Igor Orozovič, Elena Gorolová a Radek Pileček
Zobrazit fotografii v galerii

Igor Orozovič 

Herec, spoluzakladatel a spoluautor Cabaretu Calembour, pro který kromě textů píše i hudbu a ve kterém s ostatními tvůrci účinkuje. Kmotrou knihy o kabaretu byla i jeho kolegyně z Národního divadla Iva Janžurová. Od roku 2013 je členem Činohry Národního divadla. Tančí, zpívá, hraje na klavír, mluví třemi jazyky. Původně měl ale touhu být veterinářem. „Ta touha věnovat se zvířatům mě nikdy neopustila. Na osmileté gymnázium Budějovická jsem šel čistě kvůli studiu biologie. Pamatuji si, když jsem dostal oznámení, že mě přijali, vyběhl jsem na ulici a zjančeně jsem volal: „Budu veterinář! A ono prdlajs…“ Po gymnáziu se přihlásil na konzervatoř, po dvou letech pak přešel na DAMU. „Můj tehdejší pedagog zpěvu Eduard Klezla mi pořád říkal, že na muzikálovou kariéru můj zpěv není. Já jsem si to sám uvědomoval. Cítil jsem, že má síla je v herectví, taky že chci na vejšku. Tak jsem šel na DAMU. 


Vtipné je, že mám za sebou teď několik hlavních muzikálových rolí a dvě nominace na Thálii za obor muzikál. Ale pořád je to takové to herecké zpívání,“ říká. Cabaret Calembour, který založil se svými spolužáky, je postaven zejména na slovních hříčkách. Jak přesně vznikají? „Těžko říct. Jsou to hříčky. V nové inscenaci mám rozepsanou takovou aktualitku: ,Žebrák před mešitou pokřikoval na muslimku, aby podala mu slimku.ʻ Ale my jsme spíš apolitičtí, tak nevím, zda to projde. Z naší autorské trojparty je největší mistr Milan Šotek. To je génius jazyka a já jsem proti němu dlaždič. Také si rád hraju s češtinou, to nás všechny ještě s Jirkou Suchým z Tábora spojuje. Navzájem se doplňujeme a v tom je naše síla. Milan píše nejvíc textů, Jirka vytváří skvělé skeče a má nadpřirozenou schopnost rozesmát lidi. Já do toho dělám muziku, což je moje největší radost.“ 


Elena Gorolová 

Romka, kterou britská BBC zařadila mezi 100 nejvlivnějších a nejinspirativnějších žen světa. Na seznamu BBC je jediná Češka. Bojuje za práva nedobrovolně sterilizovaných žen. Sama byla nedobrovolně sterilizovaná v 21 letech. „Nemůžu jim odpustit, co mi provedli, bylo mi 21 let, nevyrovnala jsem se s tím dodnes,“ líčí. S manželem, který ji pak vždy v jejích aktivitách podporoval, toužili po dceři. „Chtěli jsme holčičku. Takže po dvou synech bychom chtěli ještě jedno dítě. Další už ne. Sama jsem byla jen ze dvou dětí,“ říká. Dnes Gorolová pracuje jako terénní pracovnice pro obecně prospěšnou společnost Vzájemné soužití. Snaží se navrátit děti z dětských domovů zpět do rodin. „Usilujeme i o to, aby děti v domově vůbec neskončily,“ říká. 


Od svého mládí se angažuje v boji za práva žen, které byly v době před rokem 1989 a krátce po něm nedobrovolně sterilizovány. Lékaři tehdy zákroky prováděli, aniž by si ženy plně uvědomovaly jejich následky. „Vím o dvou stovkách žen. Se stovkou jsem v osobním kontaktu,“ tvrdí Gorolová. Ocenění od BBC chápe jako ocenění své práce i zadostiučinění. Devětačtyřicetiletá ostravská Romka do poslední chvíle netušila, že jej získá. Televize ocenila především její boj za odškodnění nedobrovolně sterilizovaných žen. Ty, které zastupuje, se už dočkaly i omluvy. V roce 2009 se za nezákonné zákroky omluvila vláda. Nedostaly ale požadované odškodnění. Mezi postiženými ženami nejsou podle Gorolové jen Romky. „Máme mezi sebou i ženy z majoritní společnosti. Je to dobře. Protože veřejnost to nemůže vnímat jen jako romský problém. Je to problém celé společnosti,“ vysvětluje. 


Radek Pileček 

Vysokoškolák z Bernartic u Písku je druhý nejchytřejší Čech. Má prý inteligenční kvocient 160. Exceloval v televizní soutěži, kde převálcoval soutěžící nejen znalostmi, ale i svou pohodou a milým sebevědomím. Testy na IQ si dělal v českobudějovické Mense. „Je to pár let nazpátek. Na základě IQ testování sice uvádím 160, což byla hranice testů, ale fakticky mám víc. Sto šedesát plus.“ Kdy se u něj poznalo, že je výjimečně chytrý? „Jako malý jsem už sčítal trojciferná čísla a paní ředitelka mě kontrolovala s kalkulačkou. Běžně jsem schopný z hlavy sčítat a násobit několikaciferná čísla. 


Krátkodobou paměť mám dobrou. Horší je to u jazyků. Slovíčka se ze dne na den kvůli testu naučím, ale bohužel neudržím je v hlavě,“ říká Radek. Výhodu vysokého IQ prý pociťoval už ve škole, protože když něco nevěděl, tak si to odvodil. „Propojování informací souvisí s inteligencí. V matematice ze mě byli učitelé nešťastní, protože jsem všechno řešil právě díky logice a nikdy jsem se pořádně nenaučil předepsané postupy. Ale i moje vlastní cesta k výsledku vedla k jedničce.“ A co mu nejde? „Problém mi dělají převážně praktické věci. Co se týče vaření, tak jen ohřívám a tím končím. Zahrada nebo kutilství jsou katastrofa, v tom bývám kolemjdoucím pro smích, hudební sluch nemám a tanec mi taky nejde.“


Připravila: Katka
Foto: iPrima

DISKUZE K ČLÁNKU

0

nemám zájem

ODPOVĚDĚT

3

také se nedívám

ODPOVĚDĚT

3

nedívám se

ODPOVĚDĚT

5

Také nikoho z hostů neznám, ale na pořad se podívám.

ODPOVĚDĚT

5

Také neznám, ale ráda se budu dívat - třeba se poučím.

ODPOVĚDĚT

3

NIKOHO Z HOSTŮ NEZNÁM A TENTOKRÁT MĚ ANI ŽÁDNÝ Z NICH NEZAUJAL...

ODPOVĚDĚT

2

Neznám nikoho z hostů, ale zajímá mě ten druhý nejchytřejší Čech, takže se na pořad podívám.

ODPOVĚDĚT

6

Budu se dívat.
A kdo je ten nejchytřejší na prvním místě?

ODPOVĚDĚT

4

tak to jste jedna z mála, co na Krause ještě koukají

ODPOVĚDĚT

8

Hosty neznám, ale ráda se podívám . . .

ODPOVĚDĚT

2

Nedívám se.

ODPOVĚDĚT

2

Nikdy jsem o nich neslyšela.

ODPOVĚDĚT

1

Také tentokráte nikoho neznám.

ODPOVĚDĚT

2

Nikoho z nich neznám a i kdyby, tak si raději něco přečtu.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (14 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Stavebnice Lego hýbe celým světem

Stavebnice Lego hýbe celým světem

Stavebnici Lego zná snad každé malé dítě. S touto stavebnicí si stavěli už naši rodiče...

Nákupy z katalogu: první katalogový obchod slaví 50 let

Nákupy z katalogu: první katalogový obchod slaví 50 let

Od zboží pro domácnost, přes dřevěné chaty, hudební nástroje až po nedostatkové zboží, kterým byla...

Titulka pro: Pro zdravý spánek

Pro zdravý spánek

V posteli trávíme více než třetinu svého života. Je pro nás místem odpočinku, klidu a...

Titulka pro: Vyhrajte dárkový poukaz na služby bytového designera

Vyhrajte dárkový poukaz na služby bytového designera

Chystáte se zařizovat nebo rekonstruovat dům či byt? Nebo byste stávající bydlení rádi zmodernizovali? Zasoutěžte...

Titulka pro: Bav se a pomáhej s Oriflame

Bav se a pomáhej s Oriflame

Kosmetická společnost Oriflame, Nadace Terezy Maxové dětem a obecně prospěšná společnost Spolu dětem druhým rokem...

Adventní pohoda s HARIBO medvídky

Vánoce se slaví téměř po celém světě, i když rozdílnými způsoby. Spojují je takové symboly,...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

INKONTINENCE

Co se vám osvědčilo za pomůcky? Hlavně aby byly spolehlivé ...

PROTEINY - JAKÉ KUPUJETE?

Ahoj, poradíte dobré proteiny? Jakou značku jste si ...

NEJLEPŠÍ KOSMETIKA NA VRÁSKY

Ahoj všem, co se vám nejvíc osvědčilo na vrásky? Moc díky ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz