Show Jana Krause: Ivan Klíma, Anna Julie Slováčková a Miloš Marek

Spisovatel Ivan Klíma, zpěvačka Anna Julie Slováčková a chovatel švábů Miloš Marek se představí v Show Jana Krause.

Show Jana Krause
Zobrazit fotografii v galerii

Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 25. ledna ve 21.35 na Primě. 


Ivan Klíma

Nejpřekládanější český spisovatel, legenda české literatury, slaví 85 let. Za svůj život zažil mnohé – koncentrační tábor, novinářskou profesi, byl komunista, metař a disident. Vynikající spisovatel je i autorem scénářů ke Krtečkovi, někdejší pěstitel konopí a oddaný mariášník, který hrával třeba i s Werichem. V 50. letech s nadšením vstoupil do strany, aby ho pak za pár let vyloučili. „Byl to pocit úlevy. Bylo to v době, kdy Sověti obsadili Maďarsko a moji kolegové v redakci Květů se objímali nadšením a říkali, jak je to skvělé a že vše je zachráněno. A já vypadl ze souručenství, ze strany, která byla hnusná,“ vzpomíná. V 60. letech se pak dostal do podvědomí lidí spolu s Vaculíkem, Havlem a Kunderou. „K Havlovi i Kunderovi jsem měl blízko, ale asi trochu blíže ke Kunderovi, Havel měl svou undergroundovou partu. Ale kamarádili jsme se hodně, bydlel jsem i u něj na chalupě. S Kunderou jsme zase kuli pikle, bydlel přímo pod svícnem, v Bartolomějské,“ vypráví. Po Kunderově emigraci prý už ztratili kontakt. „On už pak nechtěl být v kontaktu s nikým z nás. 


Jeho žena, Věruška, k němu nikoho nepustila. Když jste chtěl Kunderu, ozvala se ona.“ V 60. letech působil v Literárních novinách, což byl jediný mírně opoziční hlas, který byl tehdy tolerován. Už tehdy byl nadšeným hráčem mariáše, který hraje dodnes. „Hraju korunovaný mariáš, můžete vyhrát i dvě stovky za večer, což není moc, ale když jsem to hrával s Werichem a Dietlem, šlo o hodně. Werich hrál hůře než my a pořád se rozčiloval a byl schopen za večer prohrát třeba i osm set. Hrál opravdu blbě a strašně u toho úpěl. Ale jinak byl moc milej a pořád měl tendence lidi bavit, takže jsme vždycky poslouchali jeho anekdoty a pak jsme zase hráli,“ říká spisovatel. Po okupaci měl zakázáno tady publikovat, ale nebyl to pro něj zase až takový problém, protože mu vycházely knihy v zahraničí. Tady mohl psát jen legendárního Krtečka. Jeho výtvarník, Zdeněk Miler, byl jeho soused. „Kreslenému filmu tehdy šéfoval vysoce postavený důstojník StB. Ale Miler za ním šel a vyřídil to s ním. Krtečka pak prodali do celého světa, a tak i navzdory směšným honorářům, které jsem za to měl, to byl v součtu můj nejúspěšnější podnik.“ Jeho žena pak podepsala Chartu 77, stejně jako většina jeho přátel, ale Klíma nikoliv. Co za tím bylo? „Vyloženě taktické důvody. Přese mne chodila kamarádům pošta ze zahraničí, knížky, dopisy. Ustaly domovní prohlídky. Sledovali mě sice často autem, ale nikdy mě nezastavili. Asi si říkali, že je dobré vědět, kdo ty knihy vozí.“ Asi jako první český spisovatel začal v roce 1980 psát na počítači, který mu poslal profesor Janouch ze Švédska. Jeho knihy vyšly celkem ve 33 jazycích. Dokonce i v Íránu. U nás naposledy vzbudily ohlas jeho vzpomínky Moje šílené století. Třetí, porevoluční díl už prý ale nechystá. „Už by nebyl zajímavý.“ V románech je ale prý stále o čem psát. „Lidské vztahy trvají pořád, jsou stejné. Jen odstíny vztahů a problémů jsou nejrůznější.“ 


Anna Julie Slováčková

Půvabná zpěvačka a dcera slavných rodičů – Dády Patrasové a Felixe Slováčka. Anička už jako tříletá nadabovala Krtečka, od čtyř let hrála na klavír, zpívala a vystupovala v dětských pořadech své mámy. Dnes hraje v seriálu Ohnivý kuře i v muzikálech a studuje pražskou konzervatoř. 


Miloš Marek

Chovatel švábů, který kromě jiných vlastní největšího změřeného švába na světě. Brouk je dlouhý 9,93 cm, široký 3,81 m a váží 33,60 g. Koupil ho na burze jako „miminko“, teď je švábovi čtyři a půl roku, v přírodě se obvykle dožívají až deseti let. „Uvidíme, jak to bude v zajetí,“ přemýšlí chovatel. „Nejraději má ovoce, zeleninu, suché rohlíky a piškoty,“ říká Miloš Marek, který má doma kolem stovky druhů švábů a jednotlivé kusy se nedají ani spočítat. Tyto domácí mazlíčky Marek chová deset let. „Někdo sbírá známky a mne už na střední škole zaujali švábi. Ani nevím proč, prostě se mi líbili,“ vysvětluje vystudovaný inženýr rybářské fakulty. Švábi u něj mají svůj vlastní pokoj. „Jsou v teráriu a v různých boxech. Nelezou po stěnách, drží se na dně, takže nehrozí, že by utekli,“ dodává.


Připravila: Katka
Foto: Prima

DISKUZE K ČLÁNKU

2

opět krásná podívaná

ODPOVĚDĚT

5

Anička byla milá a u Marka jsem se bavila z těmi šváby

ODPOVĚDĚT

9

Pořad skončil. Pan Klíma nezklamal.

ODPOVĚDĚT

11

Chovatel švábů ? Tak jsem zvědavá .

ODPOVĚDĚT

3

už se těším,určitě to bude bezvadné

ODPOVĚDĚT

5

pan Klíma a Anička budou super držím palce příjemní lidé

ODPOVĚDĚT

7

Opět zajímaví hosté.

ODPOVĚDĚT

6

těším se,tento pořad je moc pěkný a vtipný,trocha humoru potěší.

ODPOVĚDĚT

9

Už se těším

ODPOVĚDĚT

6

těším se moc to bude bomba

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (10 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Stavebnice Lego hýbe celým světem

Stavebnice Lego hýbe celým světem

Stavebnici Lego zná snad každé malé dítě. S touto stavebnicí si stavěli už naši rodiče...

Nákupy z katalogu: první katalogový obchod slaví 50 let

Nákupy z katalogu: první katalogový obchod slaví 50 let

Od zboží pro domácnost, přes dřevěné chaty, hudební nástroje až po nedostatkové zboží, kterým byla...

Titulka pro: Pro zdravý spánek

Pro zdravý spánek

V posteli trávíme více než třetinu svého života. Je pro nás místem odpočinku, klidu a...

Titulka pro: Vyhrajte dárkový poukaz na služby bytového designera

Vyhrajte dárkový poukaz na služby bytového designera

Chystáte se zařizovat nebo rekonstruovat dům či byt? Nebo byste stávající bydlení rádi zmodernizovali? Zasoutěžte...

Titulka pro: Bav se a pomáhej s Oriflame

Bav se a pomáhej s Oriflame

Kosmetická společnost Oriflame, Nadace Terezy Maxové dětem a obecně prospěšná společnost Spolu dětem druhým rokem...

Adventní pohoda s HARIBO medvídky

Vánoce se slaví téměř po celém světě, i když rozdílnými způsoby. Spojují je takové symboly,...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

ODŘENINY

nedávno jsem si pořídila sprej Hemacut na odřeniny a ...

UM

Dobrý den, jaké UM doporučujete? Malý má skoro půl roku a ...

NEDAŘÍ SE OTĚHOTNĚT

Dobrý večer, s manželem se pokoušíme o miminko a nedaří se ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz