Show Jana Krause – Jan Burian, Zdeněk Piškula, Tereza Marečková a Michal Pitoňák

Muzikant Jan Burian, herci Zdeněk Piškula a Tereza Marečková a vědec Michal Pitoňák se představí v Show Jana Krause.

Show Jana Krause – Jan Burian, Zdeněk Piškula, Tereza Marečková a Michal Pitoňák
Zobrazit fotografii v galerii

Jan Burian 

Autor písní, pianista, zpěvák, spisovatel a TV moderátor, který je s pražským Divadlem Archa spojen nejen koncertováním. „Moje osobní historie s divadlem, které se dnes jmenuje Archa, je dlouhá a mám s ní spojeny nejranější kulturní zážitky. Když mě tam poprvé přivedli, jmenovalo se to divadlo D 34 a ředitelem byl můj otec E. F. Burian, herečkou tu byla moje matka Zuzana Kočová. Po smrti otce matku z divadla propustili a scéna dostala název Divadlo E. F. Buriana, což si nikdo z naší rodiny nikdy nepřál. Změnilo se i divadlo a v tom, co chtěl ten, jehož jméno měli v názvu, už nikdo nepokračoval. 


Vrátil jsem se tam, až když se znovu přejmenovalo, tentokrát na Divadlo Archa,“ říká Jan Burian o divadle, které právě slaví 25. výročí. Za celou dobu existence se v Arše konalo 4629 představení a navštívil ji bezmála milion diváků. Jan Burian vydal řadu vlastních písňových alb, vystupuje za doprovodu členů kapely Bizzare Band a jeho literární tvorba obsahuje kromě básnických sbírek a cestopisů i osobní zápisky a fejetony. V knižní podobě vyšly také televizní rozhovory Posezení s Janem Burianem. Je spoluautorem řady dokumentů a pořadu Burianův den žen. V roce 2012 vydal knihu o svém otci Nežádoucí návraty E. F. Buriana. 


Zdeněk Piškula a Tereza Marečková 

Herci, kteří hrají titulní role v moderní interpretaci klasického titulu Romeo a Julie v Městských divadlech pražských, kde měla Shakespearova tragédie před pár dny premiéru. Tereza působila v Divadle Husa na provázku a členkou souboru Městských divadel pražských se stala letos na jaře. Julie je zde její první rolí. „Nikdy mě nenapadlo, že bych já měla hrát Julii. Vždycky jsem si ji představovala jinak. Jako fakt pěknou holku. Obličej z časopisu. Napadlo mě, že to má být protiúkol. Ale když jsem si to teď četla, začala jsem vnímat, jaká je v ní síla. Že přestože je mladičká, není prvoplánová. A čím dál víc se mi zdá krásné, jak je schopná si stát za svou představou lásky, já jsem ji takhle přece taky měla… Ve třinácti,“ říká Tereza, která letos získala ocenění Talent roku v Cenách české divadelní kritiky. 


Romea ztvární Zdeněk Piškula, který v Městských divadlech už nastudoval hlavní roli v inscenaci Moře. Divákům je ale hlavně známý z filmů Zlatý podraz, Tři bratři nebo ze seriálu Vyprávěj. Pro Zdeňka byl prý hlavní argument pro roli Romea to, že inscenaci bude režírovat umělecký šéf Městských divadel pražských: „Když jsem zjistil, že to bude režírovat Michal Dočekal, tak jsem do toho prostě musel jít.“ 


Michal Pitoňák 

Biolog a geograf, který se již více než osm let věnuje výzkumu lidí s odlišnou sexualitou a jejich duševního stavu. „Coming-out trvá i sedm let, ,neheterosexuálůmʻ hrozí riziko sebevražd,“ říká kromě jiného. Vymezuje se proti pojmu homosexuálové. „Je to terminologie z 20. století, pořád je stigmatizující, a navíc to není ani přesné. Bavíme se o neheterosexuálech, kam patří lidé různých sexualit, včetně bisexuálů nebo pansexuálů,“ vysvětluje Pitoňák, který se zabývá rovněž třeba kvalitou života neheterosexuálů v Česku. Co je nejčastěji trápí? „Lidé, kteří dospívají v heterosexuálním prostředí s tím, že jejich sexualita je odlišná, se musí vyrovnávat hned s několika věcmi. Jednak se svými vnitřními pocity, s tím, že se cítí odlišní od zbytku ,normálníʻ společnosti, a pak se samotným coming-outem. To u nich vytváří mnohem větší tlak na psychiku a může vést k častějšímu výskytu některých duševních problémů – od depresivních stavů, problémů se zvládáním emocí a úzkostí až po problémy sociálního původu. Jedním z jejich nejčastějších důsledků je pak i vyšší riziko sebevražd


Celosvětově analýzy mluví o tom, že riziko sebevraždy je u LGBTQ lidí zhruba trojnásobně vyšší než u heterosexuálních lidí, zvláště pak u dospívajících. Mladý člověk, který řeší svůj coming-out, vnímá, že může být druhými brán jako méně hodnotný. Se svou orientací se proto nejčastěji poprvé svěří spíše spolužákům nebo kamarádům, u kterých je riziko ztráty vztahu menší a panuje mezi nimi větší porozumění. U rodičů bývá sdělení nejsložitější, protože možnost ztráty nebo zklamání je největší.“ Říká, že člověk začne sexuální orientaci objevovat zhruba mezi desátým a sedmnáctým rokem, přičemž většinou trvá právě pak ještě několik let, než ji přijmeme a poprvé o ní řekneme druhým. „Když se člověk nemá komu svěřit, může u něj coming-out proběhnout třeba až v padesáti anebo taky nikdy. Zjištění, že je vzrušuje něco jiného, než by se očekávalo, je pro spoustu lidí šok. Odmítají to, myslí si, že je to přejde, a třeba se i stydí. Vyrovnávání se s nastalou situací lze popsat slovy menšinový stres, kterým se dlouhodobě zabývám.“ Dodává, že v poslední době se třeba začíná více řešit i problematika coming-outu u seniorů. „Představte si, že se ovdovělý partner dostane do institucionální péče, kde je ani nenapadne, že by pán či paní mohli mít jinou sexuální orientaci.“


Zdroj a foto: Prima

DISKUZE K ČLÁNKU

3

Nakonec jsem se nekoukala...takže nevím, jak byl tentokrát pořad zajímavý...

ODPOVĚDĚT

5

Paní Koudelková, ač jsem příznivcem tohoto pořadu, tak bych řekla, že včera jste až o nic nepřišla.

ODPOVĚDĚT

3

oprava: až tak o nic moc nepřišla

ODPOVĚDĚT

3

Ráda se dnes budu dívat.
Zajímaví hosté.

ODPOVĚDĚT

2

pořad mě nezajímá mám jiné programy

ODPOVĚDĚT

4

Koukám vždycky když to nestíhám, tak si ho nahraji. Díky hostům je to vždy zajímavé Kraus, neKraus je prostě svůj. Pro mě je to zkrátka koukatelné i s ním. Nechci se opakovat, ale někdy pořadu neprospěje jak je sestříhán.

ODPOVĚDĚT

6

Podívám se. Muzikant + herci + vědec - zajímavá sestava.

ODPOVĚDĚT

4

Většinou jsou hosté zajímaví i vtipní, občas se podívám.

ODPOVĚDĚT

2

Občas tam jsou zajímaví hosté, ale Kraus je protivný.

ODPOVĚDĚT

5

Hosty neznám, ale podívám se...

ODPOVĚDĚT

1

Nikoho neznám, jen Krause a toho nemusím.

ODPOVĚDĚT

7

Pana Michala Pitoňáka si ráda vyslechnu. Osm let výzkumu něco napoví.

ODPOVĚDĚT

0

Nedívám se nemám ráda humor Krause.

ODPOVĚDĚT

6

Zdeněk Piškula a Tereza Marečková, na ty se těším. Viděla jsem je teď v divadle ABC v nově nastudovaném zpracování Romea a Julie. Zajímá mě i Michal Pitoňák a samozřejmě i Jan Burian.

ODPOVĚDĚT

3

pořad mě nezajímá..je to na každém jestli se dívá

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (15 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Stavebnice Lego hýbe celým světem

Stavebnice Lego hýbe celým světem

Stavebnici Lego zná snad každé malé dítě. S touto stavebnicí si stavěli už naši rodiče...

Nákupy z katalogu: první katalogový obchod slaví 50 let

Nákupy z katalogu: první katalogový obchod slaví 50 let

Od zboží pro domácnost, přes dřevěné chaty, hudební nástroje až po nedostatkové zboží, kterým byla...

Titulka pro: Pro zdravý spánek

Pro zdravý spánek

V posteli trávíme více než třetinu svého života. Je pro nás místem odpočinku, klidu a...

Titulka pro: Vyhrajte dárkový poukaz na služby bytového designera

Vyhrajte dárkový poukaz na služby bytového designera

Chystáte se zařizovat nebo rekonstruovat dům či byt? Nebo byste stávající bydlení rádi zmodernizovali? Zasoutěžte...

Titulka pro: Bav se a pomáhej s Oriflame

Bav se a pomáhej s Oriflame

Kosmetická společnost Oriflame, Nadace Terezy Maxové dětem a obecně prospěšná společnost Spolu dětem druhým rokem...

Adventní pohoda s HARIBO medvídky

Vánoce se slaví téměř po celém světě, i když rozdílnými způsoby. Spojují je takové symboly,...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz