Show Jana Krause – Roman Zach, Lucia Klein Svoboda a Radek Skarnitzl

Herec Roman Zach, režisérka Lucia Klein Svoboda a forenzní fonetik Radek Skarnitzl se představí v Show Jana Krause.

Show Jana Krause
Zobrazit fotografii v galerii

Roman Zach 

Herec, kterého diváci mohou nyní vidět v seriálu Modrý kód jako neurochirurga. Maturoval na stavební průmyslovce, původně mířil na architekturu, ale ocitl se na DAMU. „Dostal jsem se až na druhej pokus, ale pravda je, že jsem byl divadlem nedotčený. Na průmyslovce jsme měli takový ,časákʻ, jmenoval se Literouš, psali jsme do něj příběhy a občas něco z toho i inscenovali. To bylo všechno. Pak jsem se nějak dozvěděl, ani už nevím jak, o možnosti jít na divadelní fakultu. Drze a na poslední chvíli jsem kontaktoval Činoherní studio v Ústí, kde se mě ujal herec Jaroslav Achab Heidler, pozdější ředitel. Narychlo mě připravoval a vzpomínám si na moment, kdy jsem stál poprvé na jevišti. Přišlo mi, že je to neuvěřitelně přitažlivé. 


DAMU byla obrovská mentální změna. Začal jsem vnímat úplně jiný světy. Byly to roky totálního vichru. Vzpomínku na školu mám spojenou i s tím, jak jsem o svém herectví, v době, kdy už jsem postupně hostoval v různých divadlech, začal pochybovat a pochybnosti mě provázejí vlastně pořád,“ říká Roman. Nakonec ale vzdal psaní diplomky a školu nedokončil. Nastoupil do Národního divadla, hostoval v Činoherním klubu, Dejvickém divadle, nyní hraje v Divadle Komedie. V televizi na sebe nejvíce upozornil v mnoha seriálech. S manželkou má dvě děti, ve volném čase žije na zrekonstruované faře a věnuje se s oblibou svému dalšímu koníčku – hudbě. 


Lucia Klein Svoboda 

Režisérka, scenáristka, herečka a manželka Petra Klein Svobody (syna skladatele Karla Svobody), natočila film Pírko. Na Slovensku se z látky Pírka stalo celospolečenské téma i díky Rytmusovi, který dělal soundtrack. Film, který měl před časem premiéru i v Česku, spolurežírovala se svým manželem, Petrem. Za scénářem stojí jen ona. Dramatický příběh vznikl podle pravdivých událostí a osudů, říká autorka, která si v kontroverzním Pírku i zahrála. Kritici mu vytýkají přemíru násilného sexu. „Snažili jsme se problematiku zachytit tím nejčistším a nejpravdivějším způsobem, jak to jen šlo. Téma však není nepříjemné jen normálnímu divákovi, vždyť kdo se rád dívá na utrpení jiného člověka, ale také v kruzích, které se na sociálním systému přiživují. 


Od začátku jsme neustále naráželi na zastrašování,“ vypráví Lucia. „Tam ,doleʻ, kde se podobné věci běžně dějí, se o nich mluví beze strachu, zato kdo se bál, zejména svých šéfů, byli zaměstnanci státních institucí, které mají takové projekty podporovat. Nicméně slíbila jsem dívkám a chlapcům, že se o tom lidé dozvědí. Samozřejmě spousta lidí by byla nejradši, kdyby o nás nebylo slyšet. Politici před kamerami slibovali, co všechno a jak změní. Ale teď z lidskoprávních institucí ani nezvednou telefon, a už vůbec nezavolají zpátky. Naši hrdinové jsou ztracení, nikým nehledaní lidé.“ Lucia po svém debutu hodlá ve filmování pokračovat. „Máme scénáře i koproducenty. Témata neprozradím, i když vím, že u nás se nic neutají. Snad se ještě nedonesla k těm, kdo vyprodukují cokoliv. Poznáte je podle toho, že jsou šedí, netalentovaní a mají velké uši.“ 


Doc. Radek Skarnitzl 

Forenzní fonetik, který umí odhalit pachatele podle hlasu. Podílí se na řešení kriminálních případů a říká, že na analýzu hlasu stačí 15 sekund. Patří mezi několik málo českých expertů na forenzní fonetiku. Forenzní fonetika zkoumá zvukové projevy, zejména zvukovou stránku lidské řeči. Docent Skarnitzl potvrzuje, že obecně je skutečně možné odhalit pachatele podle jeho hlasu: „Vždy se potřebuji podívat, kolik mám materiálu, kolik mi policie poskytne. Ze dvou vteřin záznamu žádné velké závěry dělat nelze. Navíc většina toho, co dnes dostáváme, jsou mobilní odposlechy, a protože hovory mohou být vedeny kdekoli, tak pak záleží na ruchu kolem, hlasech okolních mluvčích a podobně. Ale když mám k dispozici kolem 15 sekund čisté řeči, tak to už na analýzu stačí,“ říká Skarnitzl. 


 Dodává, že to, co známe z detektivek, tedy elektronické zkreslování hlasu, používají pachatelé minimálně. „Naštěstí pro nás používají primitivní metody, jak svůj hlas maskovat: dají si kapesník před pusu, ucpou si nos a nějak změní své melodické chování. Muži většinou jdou s hlasem výš, ženy zase níž.“ Forenzní fonetik by se podle něj měl orientovat jak v lingvistickém popisu, tak i v akustických metodách. „Poslech je důležitý, protože jsme schopni odhalit věci, které žádný počítač neodhalí. Třeba dialekt slyšíte okamžitě. Lidské ucho je úžasný nástroj, umíme s ním krásné věci a slyšíme víc než počítače,“ tvrdí expert. Ale pomoc počítačů je pro jeho práci prý také podstatná: „Jsme naladění na systém našeho rodného jazyka, a spousta detailů, které pro nás jako pro Čechy nejsou důležité, počítač odhalí,“ říká. Ročně jsou prý forenzní fonetici přizváni přibližně k 300 případům.


Připravila: Katka
Foto: Prima

DISKUZE K ČLÁNKU

2

Těším se.

ODPOVĚDĚT

1

už se těším čím hosté překvapí,zajímaví hosté

ODPOVĚDĚT

2

Jen si poslechnu, čím zase urazí prezidenta,

ODPOVĚDĚT

3

I tentokrát budou zajímaví hosté.

ODPOVĚDĚT

2

budu koukat

ODPOVĚDĚT

1

pravidelně na pořad koukám těším se opět

ODPOVĚDĚT

2

taky se dívám pravidelně

ODPOVĚDĚT

2

Zajímaví lidé, těším se na pořad.

ODPOVĚDĚT

2

i mi se líbí výběr hostů

ODPOVĚDĚT

2

Také si myslím, že hosté jsou zajímaví a těším se...

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (10 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Stavebnice Lego hýbe celým světem

Stavebnice Lego hýbe celým světem

Stavebnici Lego zná snad každé malé dítě. S touto stavebnicí si stavěli už naši rodiče...

Nákupy z katalogu: první katalogový obchod slaví 50 let

Nákupy z katalogu: první katalogový obchod slaví 50 let

Od zboží pro domácnost, přes dřevěné chaty, hudební nástroje až po nedostatkové zboží, kterým byla...

Titulka pro: Pro zdravý spánek

Pro zdravý spánek

V posteli trávíme více než třetinu svého života. Je pro nás místem odpočinku, klidu a...

Titulka pro: Vyhrajte dárkový poukaz na služby bytového designera

Vyhrajte dárkový poukaz na služby bytového designera

Chystáte se zařizovat nebo rekonstruovat dům či byt? Nebo byste stávající bydlení rádi zmodernizovali? Zasoutěžte...

Titulka pro: Bav se a pomáhej s Oriflame

Bav se a pomáhej s Oriflame

Kosmetická společnost Oriflame, Nadace Terezy Maxové dětem a obecně prospěšná společnost Spolu dětem druhým rokem...

Adventní pohoda s HARIBO medvídky

Vánoce se slaví téměř po celém světě, i když rozdílnými způsoby. Spojují je takové symboly,...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz