Zdraví

Sibiřská čaga: houba, kterou doporučují i čeští lékaři

Kdybyste ji viděli v přírodě, ani by vás nenapadlo, že tato dřevokazná houba může být užitečná. Přitom jde o důležitou součást tradiční čínské medicíny i ruského léčitelství! Přečtěte si, s čím vám pomůže sibiřská čaga.

Co čaga léčí? 

Účinky houby známé jako sibiřská čaga, chaga nebo česky rezavec šikmý, jsou široké. Studie prokázaly například tyto: 

 • zvyšuje odolnost vůči virovým onemocněním a léčí je
 • napomáhá hojení ran
 • má protizánětlivé a antibakteriální účinky 
 • vypuzuje parazity
 • pomáhá při léčbě rakoviny 
 • léčí žaludeční potíže
 • omlazuje 
 • chrání kůži
 • Čaga totiž obsahuje několik prospěšných látek, jako jsou betaglukany, kyselina betulinová nebo melanin. Betaglukany jsou polysacharidy, které mají příznivý vliv na činnost imunitních buněk, a tak pomáhají tělu vypořádat se s nemocemi. Kyselina betulinová má protizánětlivé účinky, léčí bolesti břicha a pomáhá v boji s viry. A melanin? Ten jistě znáte: je to pigment obsažený ve vlasech, kůži a očích. Jeho doplnění pomocí čagy způsobuje, že je kůže lépe chráněná a vypadá mladistvěji. 

  Sibiřská čaga v Číně i v Rusku 

  Čaga je dřevokazná houba, která roste na břízách. Právě z nich čerpá léčivé látky, které jsou díky ní přístupné i nám lidem. V Číně její léčivé schopnosti znají už tisíce let, v Rusku se používá přibližně od 16. století: Rusové si z ní vařili čaj a vědci zjistili, že v oblasti, kde ji užívají, je menší výskyt rakoviny a žaludečních potíží. Ruští léčitelé také využívali březovou kůru, ze které čaga čerpá živiny: doporučovali léčit s její pomocí hnisavé rány. Břízy totiž obsahují betulin a kyselinu betulinovou, látky, které díky čaze můžete užívat i vnitřně. 

  Čagu doporučuje i lékař Jan Šula 

  Český lékař Jan Šula v tomto rozhovoru odpovídal na otázku, co užívá, aby si udržel zdraví. V jeho odpovědi zazněla i čaga a další léčivá houba reishi. Podle Šuly jde o účinné léky, se kterými předejdete chřipce. Pokud chcete posilnit a omladit své tělo s čagou, užívejte ji pravidelně v podobě doplňku stravy. Vybírejte ho pečlivě: nesmí mít koncentraci nižší než 40 % polysacharidů, jinak nebudou účinky dostatečné.

  Připravila: Katka
  Foto: Superionherb


  Diskuze: příspěvků