Šikana: proč některé děti nechtějí chodit do školy

Asi jen málokteré dítě projevuje nadšení z konce prázdnin. Vždyť několik týdnů nic nemuselo, a najednou zase začne kolotoč povinností. Ale některé děti se do školy vysloveně netěší…

Titulka pro: Šikana: proč některé děti nechtějí chodit do školy
Zobrazit fotografii v galerii

Jeníkovi je jedenáct let, není to tedy žádný špunt. Zítra nastoupí do šesté třídy, a už nyní se toho děsí. Proč?
 

Na tábory nejezdí

Ve školce byla pohoda, Jeníka to tam bavilo a žádné větší starosti s jeho docházkou jsme neřešili. Ale od té doby, co nastoupil do školy, je to přesně naopak,“ začíná vyprávět maminka Alenka.

Hned v první třídě jel Jeník s ostatními spolužáky na školu v přírodě. Nikdo dodnes přesně neví, co se tam stalo, ale dítě od té doby odmítá jakýkoliv pobyt mimo rodinu  - přes noc. Tábor o prázdninách tedy nehrozí (kromě příměstkého), ale on nechce ani na soustředění se svým sportovním týmem, jehož je členem. Jeník se věnuje bojovým sportům a zdá se, že ho to docela baví.


Začalo to svačinou

Další problémy na sebe nenechaly dlouho čekat. Jeníkova svačina tu a tam zamířila do koše, občas dostal „přátelskou“ herdu do zad… Když dítě jednou přišlo domů s modřinami, rodiče zašli do školy. Ale ta vše obrazně řečeno zametla pod koberec. Spolužák, který Jeníkovi otravoval život, dostal od svých rodičů vynadáno, a bylo hotovo.

Nakonec jsme se rozhodli školu změnit. Bohužel v té době jsme se s manželem rozváděli, takže dítě prožívalo dvě zásadní změny najednou. Zpětně si říkám, že tady jsem udělala velkou chybu. My jsme sice s Jeníkem jednou zašli do poradny k psycholožce, také jsme komunikovali s výchovnou poradkyní na škole. Ale když všichni říkali, že se vlastně nic neděje, že se jen dítě musí více otrkat, už jsem to neřešila. Tedy - neřešila přes instituce, jen sama v sobě. A s kamarádkou,“ uvádí maminka.


Nová škola, nová bolest

Jeník doma příliš nemluvil o tom, co se v nové škole děje. Přesněji, maminka věděla všechno podstatné, ale to nejdůležitější – zda Jeníkovi někdo neubližuje – ne. „Dostat z něj cokoliv na tohle téma zkrátka nešlo. Jednou jsem ho však musela vyzvednout u školy, šli jsme k lékaři, a už zdálky jsem viděla, jak tam nějací kluci na někoho sprostě pokřikují. Nakonec přidali i pár šťouchanců. Máte, pravdu, byl to Jeník, koho si vzali ,do parády´. Optala jsem se těch dětí, proč to dělají, proč se tak chovají. Jen se zasmáli a utekli,“ vzpomíná maminka.
 

Trápení pokračuje

Po této příhodě se maminka konečně dozvěděla více. Že někteří spolužáci se chovají nepěkně nejen k dětem, ale mají řeči i na paní učitelku, že Jeník si s nimi nechce nic začínat, protože se bojí, že kdyby někomu „oplatil stejnou mincí“ - neboli také mu jednu "plácnul" - mohl by mu ublížit, že ho vůbec nebaví prát se, že…

Ve čtvrté třídě následovala další škola v přírodě, a další šikana. To už jsem s bývalým manželem zašla za rodiči toho chlapce, který Jeníka nejvíce trápil, a zase jsme nic nevyřešili. A když jsem viděla, jak ta rodina žije - dítě mělo všechno, na co si vzpomenete, kromě péče a lásky svých rodičů – ani jsem se nedivila. Na našem, či spíše Jeníkově trápení to bohužel nic nezměnilo.“


Co bude dál?

Zítra jde Jeník do šesté třídy,a čeká ho další změna. Někteří spolužáci odešli na gymnázium, stejně tak i z vedlejší třídy, a tak se „zbylé“ děti sloučí do jedné. Přijde i nová paní učitelka. „Jeníkovi se tam vysloveně nechce, a já se zase utěšuju - třeba to bude ku prospěchu věci,“ přemýšlí maminka. „Já bych totiž, na rozdíl od bývalého manžela, nechtěla dávat Jeníka na další školu. Mám pocit, že tím se nic nevyřeší. Ale na radu kamarádky, která má také jednoho potomka, asi Jeníka objednám k soukromé psycholožce. Nebo bych tam měla jít nejprve já sama…?“ dumá nahlas.


Jak byste tuto situaci řešily vy, milé čtenářky? A co byste Alence poradily? Umíte si představit, že by vašemu dítěti někdo znepříjemňoval život?
Napište nám v diskuzi pod článkem.Text: Věra
Foto: iStock
31. 8. 2015

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Střídavá péče pod pokličkou

Střídavá péče pod pokličkou

Téma střídavá péče začíná být populární. Tento pojem i jeho realizace pozvolna proniká do našeho...

Jak vychovávají své děti rodiče úspěšných dětí

Jak vychovávají své děti rodiče úspěšných dětí

Asi každý normální rodič chce, aby se jejich děti vyhýbaly průšvihům, činily se ve škole...

Titulka pro: BRUMÍK A JEHO VÝLETY PO ČECHÁCH A SLOVENSKU

BRUMÍK A JEHO VÝLETY PO ČECHÁCH A SLOVENSKU

Brumík vám přináší tipy na výlety po Čechách i Slovensku. Vzít si můžete i Brumíkův...

Titulka pro: Bav se a pomáhej s Oriflame

Bav se a pomáhej s Oriflame

Kosmetická společnost Oriflame, Nadace Terezy Maxové dětem a obecně prospěšná společnost Spolu dětem druhým rokem...

Titulka pro: Jak na dětskou obezitu? Můžou za tlusté děti rodiče?

Jak na dětskou obezitu? Můžou za tlusté děti rodiče?

Nebezpečný trend jménem dětská obezita se šíří v posledních letech přímo raketovým tempem. Lékaři varují,...

Titulka pro: Třetina českých dětí se ve volném čase nudí!

Třetina českých dětí se ve volném čase nudí!

Jak žijí dnešní školáci? Co je zajímá a jak tráví svůj volný čas? Na takové...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

POSTÝLKA PRO MIMINKO

Ahojky, neznáte nějakou dobrou stránku kde najdu pěkné ...

NESPAVOST

Kdo s tím máte taky problém, poraďte prosím, co vám ...

STŘÍBRNÉ NÁUŠNICE

Ahoj, vybírám kvalitní a originální náušnice, poraďte ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz