Slavné meče z filmů a herních sérií

Dobrodružství, neohrožení bojovníci, svět plný magie, nadpřirozena a mýtických nestvůr – to vše jsou důvody, proč je žánr fantasy natolik oblíbený a proč si získal velké množství fanoušků.

Slavné meče z filmů a herních sérií
Dalších 5 fotografií v galerii

Každoročně se v Česku pořádají festivaly, cony a larpy, kde si můžete užít atmosféru svého oblíbeného světa, pokochat se nádhernými kostýmy nebo si jít zabojovat s přesnou replikou meče, kterým se oháněl i váš hrdina. Jaké jsou nejslavnější meče, se kterými se můžete ve filmovém, knižním nebo herním světě setkat? 


Meče ze Středozemě 

V době, kdy světlo světa spatřila trilogie Pána prstenů, J.R.R. Tolkien jistě netušil, že tímto veledílem položil základ klasickému fantasy. Knihy se dočkaly i filmového zpracování, a tak mohly miliony diváků se zadrženým dechem sledovat dobrodružství hobitů, lidí, trpaslíků a elfů, kteří se snaží zničit Prsten a zachránit tak Středozem před jistou zkázou. Celý děj doprovází hned několik mečů s výjimečnými vlastnostmi. 


Prvním z nich je Narsil, který byl ukován trpasličím kovářem Telcharem a patřil gondorskému králi Elendilovi. Při poslední bitvě se Sauronem Elendil padl a svou vahou meč Narsil zlomil. Kousky meče byly uloženy v Roklince a mnoho let později byl mocný meč opět skut pro právoplatného krále – Aragorna. Ten jej přejmenoval na Andúril neboli Plamen západu. Meč byl symbolem nejenom královské krve a následnictví, ale také naděje, že dobro vždy zvítězí nad zlem. Meč Andúril, oficiální filmová replika 

Meč Andúril, oficiální filmová replika

Meč Andúril, oficiální filmová replika


Dalším mocným mečem byl Glamdring, který nosil samotný Gandalf. Tento meč byl vykován pro elfího krále Gondolinu, ale dočkal se pouze dvou velkých bitev. Poté byl dlouhá léta ztracen v trolí jeskyni, dokud jej šťastnou náhodou nenalezl právě Gandalf. Spolu s Glamdringem zde odpočíval ještě jiný elfí meč, který však byl tak malý, že čaroději připomínal spíše dýku. Daroval jej tedy svému příteli Bilbovi Pytlíkovi, který mu dal jméno Žihadlo. Soudě dle vzhledu bylo Žihadlo vykováno vznešenými elfy v Prvním věku a byla mu magií dána jedinečná vlastnost – svého majitele upozorňovalo jasně modrým světlem, že se v jeho blízkosti nachází skřet. Gandalfův meč Glamdring, autentická replika z filmu Hobit 

Gandalfův meč Glamdring, autentická replika z filmu Hobit

Gandalfův meč Glamdring, autentická replika z filmu Hobit


Nebelvírský meč 

I když Harry Potter začínal jako nevinná knížka pro děti, časem se z něj stal fenomén, který uchvátil i dospělé čtenáře. O úspěchu svědčí nejenom miliardy prodaných výtisků všech sedmi knih, ale také 8 skvěle zpracovaných filmů. I přes to, že je tento svět založen zejména na magii a k boji se používají především hůlky, důležitou roli zde hraje legendární meč. Tuto jedinečnou zbraň vlastnil jeden ze čtyř zakladatelů Bradavic, Godrik Nebelvír, a podle něho je také pojmenovaná. Meč Godrika Nebelvíra byl vykován skřety a je na něm vyobrazen samotný čaroděj Merlin spolu s orlem a jednorožcem. I přes svou malou velikost vládne velmi velkou mocí – dokáže zničit předměty očarované zlou magií a přijít na pomoc studentům Nebelvíru, pokud jsou toho hodni. 


Meče zabijáka nestvůr 

Stříbrný meč na monstra, ocelový na monstra v lidské kůži - to jsou hlavní meče z herní série Zaklínač. Hry jsou založené na knihách Andrzeje Sapkowského, který vytvořil svět rozervaný válkami, vysokou politikou, ambicemi lóží čarodějek a útoky nepřátelských monster. Svět, který potřebuje zaklínače. Mezi nejdůležitější zbraně zaklínačů patří stříbrný meč vyrobený z meteoritické rudy s vykovanými runami. Získat jich můžete ve hře několik, ale ten nejmocnější dostává zaklínač Geralt jako dar od Paní Jezera. Meč nese název Aerondight a má sloužit jako nástroj spravedlnosti, pořádku a cti. Propracovaná čepel posetá runami zastaví každou nestvůru, která se mu postaví do cesty. Pokud vám to zní trochu jako artušovská legenda, nejste daleko od pravdy. Aerondight má být právě historickou replikou meče Excalibur. Rukojeť meče Excalibur, dekorativní replika. 

Rukojeť meče Excalibur, dekorativní replika

Rukojeť meče Excalibur, dekorativní replika


Meče, které rozhodují o trůnu 

Příběhy, které jsou inspirované Válkou růží a ukazují temnou stránku politických pletich – to je Hra o trůny od G. R. R. Martina. Tato knižní série se dočkala seriálového zpracování a získala si miliony fanoušků po celém světě. V Západozemí, kde se bojuje o Železný trůn a kde je život všech ohrožován Bílými chodci ze severu, se objevuje několik fantasy mečů s unikátními vlastnostmi. 


Dlouhý dráp (Longclaw) vlastní Jon Snow, který ho dostal darem od svého velitele Mormonta jako uznání svých hrdinských činů. Tento jeden a půl ruční meč se původně pyšnil hruškou ve tvaru medvěda, Jon ji však později nechává přepracovat na vlčí hlavu. Velmi mocný nástroj z něj dělá smrtící Valyrijská ocel vytvořená pomocí kouzel a speciálního kovářského umu, který v Západozemí již nikdo neovládá. Takových mečů se dochovalo velmi málo, mezi jinými je to i Led (Ice), největší obouruční meč rodiny Starků. 


Meče záhadných asasínů 

Tajemné společenství, které bojuje proti nesvobodě, útlaku a nespravedlivé vládě – to jsou hrdinové známé herní série Assassin’s creed. Protože se však každý díl odehrává v jiné době a někdy i na jiném kontinentu, arzenál zbraní je více než rozmanitý. Na svých cestách tak můžete nepřátele zabíjet dýkami, granáty, noži, speciálně upravenými vycházkovými holemi, pistolemi, sekerami, kopím nebo palicemi. 


Na své si ovšem přijdou i zastánci mečů. Hned v prvním dílu asasín Altair obdrží nádherný zdobný meč s orlí hlavou, který jej nakonec dovede ke zdárnému vítězství. Meče v Assassin’s creed také hojně používají templáři, kteří razí opačné ideály než asasíni. Právě skutečné zbraně historických templářů byly předlohou pro meče ze hry.

Meč Altair Assassin's Creed, dekorativní replika

Meč Altair Assassin's Creed, dekorativní replika


KP
Foto:

DISKUZE K ČLÁNKU

1

Můžu konstatovat, že se mi meče líbí i když tomu nerozumím. Ten, kdo se tímto zabývá musí být sbírkou nadšen.

ODPOVĚDĚT

2

obdivuji krásné umělecké zbraně

ODPOVĚDĚT

1

Meče vypadají moc pěkně.

ODPOVĚDĚT

3

Krásné a zajímavé kousky.

ODPOVĚDĚT

1

všechny jsou krásné

ODPOVĚDĚT

1

paráda

ODPOVĚDĚT

1

umělecké dílo

ODPOVĚDĚT

3

nádherné

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (8 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Vyberte dětem ten správný kroužek!

Vyberte dětem ten správný kroužek!

Snad nic na světě dětem neuteče tak rychle jako prázdniny. Než se nadějí, budou si...

Titulka pro: Třetina českých dětí se ve volném čase nudí!

Třetina českých dětí se ve volném čase nudí!

Jak žijí dnešní školáci? Co je zajímá a jak tráví svůj volný čas? Na takové...

Titulka pro: Crocsy v novém kabátku

Crocsy v novém kabátku

Ideální boty pro volný čas? To jsou jednoznačně Crocsy. Pokud jste si tuto značku oblíbili,...

Titulka pro: Máte prázdný dětský pokoj? Splňte si sen!

Máte prázdný dětský pokoj? Splňte si sen!

Vaše děti odešly natrvalo z domova a začaly žít svůj dospělý život. Váš život tak...

Feng Shui: Jací jsou lidé s převládající energií země

Feng Shui: Jací jsou lidé s převládající energií země

Minule jste měli možnost se seznámit se základními charakteristikami lidí s energií Dřeva a Ohně.

Román na Mezizenami.cz: Osmdesát tři minut po půlnoci 10. kapitola, Lázně

Román na Mezizenami.cz: Osmdesát tři minut po půlnoci 10. kapitola, Lázně

Březen 1986 Byla zima, v práci jsem po nemoci nevěděla, co dřív, ale byla jsem šťastná....

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz