Sluch souvisí s ledvinami

Sluch je po zraku naším druhým nejvýznamnějším zdrojem zpráv z okolního světa. Spolu se zrakem jím vnímáme asi 98 % všech informací. Zvukové zprávy v podobě slov a příběhů jsou nesmírně důležité pro paměť historie národů, přičemž v minulosti hrály nepochybně daleko větší roli než dnes.

Titulka pro: Sluch souvisí s ledvinami
Zobrazit fotografii v galerii

S příběhy převyprávěnými slovní formou z generace na generaci si posluchač spojoval vlastní vizualizace, a tím rozvíjel svůj vnitřní svět a fantazii. V současné době – v éře počítačových vizualizací, reklam, filmů a televize – už pro člověka představují daleko větší objem informací vjemy vizuální.

Schopnost slyšet a rozumět mluvenému slovu je podle starověkých mudrců ovládána ledvinami. V klasické medicíně je to možná nepochopitelné, ale přes emocionální souvislosti přesto vysvětlitelné.

Ledviny mají totiž co dělat s pocity nejistoty, strachu a úzkosti. V okamžiku, kdy je prožíváme, negativně ovlivňují naše mentální soustředění a koncentraci. V tomto stavu daleko hůře slyšíme a hlavně se obtížně soustřeďujeme na sluchovou informaci. Organismus jako by ve stresových situacích vypínal některé své mentální schopnosti, protože se soustřeďuje na zachování nezbytných životních potřeb. Bohužel v moderní společnosti zažívá člověk víc úzkostí, než je zdrávo, takže se stres stává součástí jeho každodenních pocitů.

Lidé se sklonem k obavám a strachu se daleko hůře učí cizím jazykům, nepamatují si příběhy, mnoho věcí potřebují slyšet několikrát, než jim porozumí.

Slovo, zvukové informace, které přicházejí k člověku z vnějšího prostředí, musí být nejprve „navnímány“, doslova načteny do paměti prostřednictvím sluchového ústrojí, aby se následně mohly stát uvědoměnými a pochopenými.

Sluchové ústrojí se skládá z vnějšího, středního a vnitřního ucha. Vnější ucho slouží jako akustický trychtýř k usměrnění zvuku. (Mnohá zvířata disponují schopností nastavit uši směrem ke zdroji zvuku tak, aby si jej zesílili.) Zvuk se tedy soustřeďuje do vnějšího zvukovodu a následně rozechvívá ušní bubínek (membrana tympani). Ten není pro přenos zvuku nepostradatelný, jeho poškozením však klesá schopnost vnímat nízké tóny.

Zvuk dále postupuje do středouší a rozechvívá sluchové kůstky – kladívko, třmínek a kovadlinku. Středoušní dutina je spojena s nosohltanem Eustachovou trubicí, prostřednictvím které dochází k vyrovnávání tlaku ve vnějším prostředí a ve středním uchu, aby ušní bubínek nebyl v důsledku tlaku pouze z jedné strany poškozen. Kostěný aparát středního ucha slouží také jako zesilovač zvuku. Pohyb bubínku je totiž řetězem kostí „koncentrován“ na nepatrnou plochu, což představuje asi třicetinásobné zvětšení síly kmitu.

Potom zvuk postupuje do vnitřního ucha, uzavřeného orgánu ve skalní kosti, části kosti spánkové. Zde je uložen vlastní sluchový orgán s receptory – blanitý hlemýžď (kochlea). Uvnitř hlemýždě se nachází Cortiho orgán s vlastními sluchovými receptory. Těmi jsou vláskové buňky, které vystýlají membránu uvnitř kostěného hlemýždě. Membrána Cortiho ústrojí je „naladěna“ na různě vysoké tóny. Začátek hlemýždě vnímá vysoké tóny, jeho konec – vrchol – tóny hluboké. Takto zpracovaný zvuk je pak veden osmým hlavovým nervem do příslušných částí mozkové kůry, kde je informace rozpoznána a uložena (zapamatována).

Vnitřní ucho nezpracovává pouze zvuk, ale je také významným orgánem pro udržení rovnováhy těla. Rozhodující význam pro vnímání polohy těla a jeho pohybu mají čidla v tzv. vestibulárním ústrojí. Poruchy rovnováhy proto často souvisejí s toxiny usazenými ve vnitřním uchu.

Chce-li si člověk vylepšit svou paměť a schopnost rozumět, měl by se věnovat zejména svým ledvinám. Detoxikovat je, a tak se zbavit stresu. K tomu mohou sloužit například preparáty Joalis UrinoHelp a Joalis Streson.

Toxiny, které v sobě nesou ledviny, nemají vliv jen na sluchové ústrojí člověka, ale podle tradiční čínské medicíny souvisejí také s klouby a jejich bolestivostí – zejména s koleny, dnou a stavem kostí. Vyvolávají také gynekologické problémy u žen a opakované záněty močového ústrojí. V psychické oblasti jsou spojovány s perfekcionalismem, kdy chce mít člověk stále všechno uklizené, srovnané a pod kontrolou, což samo o sobě je již stresující, neboť v reálném životě takové dokonalosti nelze dosáhnout. Lidové rčení „nech to plavat“ je oním uzdravujícím obrazem, který pomáhá zbavit se přehnaných ambicí a představ o dokonalém světě a umožňuje člověku pochopit a přijmout denní realitu.

Autor: Ing. Jelínek
Foto: Joalis
30. 8. 2011

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Tradiční čínská medicína a její místo

Tradiční čínská medicína a její místo

Většina z nás má aspoň nějaké ponětí o tradiční čínské medicíně. Tradiční čínská i současná...

Titulka pro: Toužíte po dítěti? Srovnejte si cyklus a psychiku

Toužíte po dítěti? Srovnejte si cyklus a psychiku

Ve staré Číně znamenal velký počet zdravých dětí povinnost vůči císaři. Malé rodiny bývaly terčem...

Kurzy vaření podle principů tradiční čínské medicíny - Vaříme jin-jang

Kurzy vaření podle principů tradiční čínské medicíny - Vaříme jin-jang

Tradiční čínská medicína přikládá velký význam dietetice. Systém stravování využívá jako jednu ze základních metod...

Titulka pro: Bylinky dokáží změnit život

Bylinky dokáží změnit život

Dnešní uspěchaná doba na nás klade obrovské nároky každý den. Žijeme ve světě plném technických...

Titulka pro: Mitochondriální medicína

Mitochondriální medicína

Nevíte, co to znamená? Také se jí říká medicína proti stárnutí – anti-age medicína, a...

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Že jsou tělo a duše spojené nádoby není nic nového. Všichni to víme, ale stejně...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz