Špatně se vám spí? Jak na lepší spánek.

Dobrou noc nám přejí moderátoři nočních zpráv a přátelé opouštějící společný večírek. Nikdo z nich si neuvědomuje, že pro mnohé z nás je přicházející noc spíš noční můrou než potěšením.

Špatně se vám spí? Jak na lepší spánek.
Zobrazit fotografii v galerii

Spánek představuje fyziologickou potřebu člověka. Délka spánku je u každého z nás zcela individuální. Zatímco někomu bohatě postačí šest hodin spánku, jiný člověk potřebuje nejméně osm hodin k tomu, aby si odpočinul. Po odpočinku volá celé tělo. Zejména pak mozek, který potřebuje vypnout a mít dostatek prostoru k tomu, aby vstřebal všechny vzpomínky, zážitky a emocionální situace. Spánek nám má pomoci načerpat psychické a mentální síly do dalšího dne. 


Velký význam pro lidskou psychiku mají sny. Podle jejich obsahu lze bez nadsázky stanovit diagnózu člověka. Zdá se vám často, že létáte? Pak zaměřte pozornost na své plíce. Jsou vaše sny plné agrese, anebo se vám často zdá o stromech? Vaše játra si zasluhují náležitou péči! Sny jsou kromě jiného také pomyslným ventilem nahromaděných emocí, takže se v nich, v tom virtuálním fantastickém světě odpojeném od vědomí, kde je všechno dovoleno, často odehrává to, co je v běžném životě jen těžko uskutečnitelné. Můžete se například spontánně vykřičet na tchyni nebo můžete sdělit něco intimního člověku, kterého jste kdysi milovali, ale nedokázali jste se tenkrát dostatečně citově otevřít. A uleví se vám. 


Zeptejte se známých, co se jim zdálo. Mnozí vám řeknou: „Mně se sny nezdají.“ Je to vůbec možné, anebo si je dotyčný jenom nepamatuje? Mám zkušenost ze své poradny, že během detoxikačních kúr zaměřených na očistu od toxinů z životního prostředí se najednou sny začnou zdát – zcela typicky o vodě, blátě, ledu či sněhu, což svědčí o určitém odblokování; z pohledu čínské medicíny bychom řekli uvolnění v okruhu ledvin


Zajímavým procesem je usínání. V okamžiku usnutí se začne uvolňovat spánkový hormon melatonin. Ten se vyloučí ze sítnice oka či z epifýzy a člověk bezprostředně poté usíná. Produkce melatoninu je závislá na přítomnosti modré barvy v okolí, která dopadá na sítnici oka, a člověk ji vnímá. Bez nadsázky lze říct, že čím méně modré, tím snazší usínání. Blankytně modrá barva je barvou probuzení. Když se rozednívá, tak se automaticky zastavuje vylučování melatoninu v mozku a člověk se přirozeně probudí. Pokud je dlouho tma, pošmourno, mlhavo a obloha je stále šedá, chce se člověku pořád spát a spát. Je to přirozené. 


Mnohým lidem brání v bezproblémovém usínání vlastní emocionalita. Ten obrázek je tolik známý: Namísto spánku pohledy do tmy a neustálé přemítání o různých tématech, starosti, domýšlení nejrůznější započatých situací a dialogů, promýšlení budoucnosti, řešení minulosti, … Tento stav mozku nedovolí vyloučení melatoninu. Důsledkem je nespavost, respektive neschopnost usnout. Podle čínské medicíny souvisí toto starostlivé smýšlení s okruhem orgánů sleziny. Její důkladná detoxikace přispěje k tomu, aby člověk věčně nad něčím nepřemýšlel a přestal být uvězněný ve starostech. Současně s touto změnou se dostaví i rapidní zkvalitnění spánku. 


K vyčištění orgánů spadajících pod okruh sleziny využívám preparát Joalis VelienHerb. Kromě standardního užívání doporučím člověku, který nemůže usnout, aby si vzal jednu tabletku těsně před tím, než se chystá usnout. Toto užívání lidem doporučuji již více než čtyři roky – a funguje výborně. 


Člověk má naprogramované své biorytmy, prostřednictvím hypofýzy je řízen tzv. cirkadiánní cyklus, který řídí maxima aktivity vnitřních orgánů a hormonálních žláz. To věděli již staří čínští mudrcové, když sestavili orgánové hodiny, které stanovují maxima aktivity jednotlivých orgánů. V noci mezi jedenáctou a jednou hodinou jsou nejaktivnější žlučové cesty a žlučník, mezi první a třetí hodinou ranní pak játra. Mezi třetí a pátou hodinou ranní plíce, které se v tuto dobu nejlépe detoxikují a zbavují se hlenu. Mezi pátou a sedmou hodinnou ranní je nejvíce aktivní tlusté střevo. Budíte se v noci? Zaznamenávejte si, v kolik hodin k tomu obvykle dochází. Snáze pak zjistíte, s kterým orgánovým okruhem máte problém. 


KP

Autor: Ing. Vladimír Jelínek, www.joalis.cz

DISKUZE K ČLÁNKU

1

když nemohu spát dávám si čaj s medem a mlékem

ODPOVĚDĚT

4

Zajímavé, já bych bez prášku špatně usínala a často se budila...

ODPOVĚDĚT

5

já těm různým pilulkám moc nedůvěřuji, bojím se návyku, ale pravda, že v mém věku ještě nechápu, že někdy jiná cesta nevede

ODPOVĚDĚT

5

mě zatím pomáhá mateřídouška nebo meduňka, čaj s medem

ODPOVĚDĚT

1

Za mlada bych prospala den. Nyní, ve stáří, spím cca 4 maximálně 5 hodin. Sny mám každou noc, někdy se opakují stejné nebo jsou na pokračování. A jsou barevné.

ODPOVĚDĚT

3

Já musím spát 7 - 8 hodin, jinak po mě celý den nic není.

ODPOVĚDĚT

3

také moc špatně spím,to dělá to že celý život jsem dělala na směny tak to mám dodnes popletené

ODPOVĚDĚT

1

pro nás nespavce inapirující

ODPOVĚDĚT

4

zajímavé čtení

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (9 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Titulka pro: Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Titulka pro: 10 rad pro otěhotnění

10 rad pro otěhotnění

Snažíte se otěhotnět? Někomu se to podaří hned, někdo každý měsíc netrpělivě čeká, až se...

Titulka pro: Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Že jsou tělo a duše spojené nádoby není nic nového. Všichni to víme, ale stejně...

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

Všichni je známe. Jsou obyčejné a přesto v sobě skrývají tajemství, o kterých se vám...

Titulka pro: Znáte Reiki?

Znáte Reiki?

Reiki je japonský výraz, kterým je označována univerzální životní energie. Rei znamená v překladu univerzální...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

ZÁCPA V TĚHOTENSTVÍ

Zdravím, jsem ve 3. měsíci těhu a neustále se trápím se ...

SUPER KOŘENÍ

K vánocům jsem od kamarádky dostala koření, protože ví, ...

JAK NA DETOXIKACI PO SVÁTCÍCH

Zdravím, přes svátky jsem přibrala a cítím se taková ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz