Nejlepší hubnutí? Šlápněte do pedálů!

Jaro na krku a všude kolem se to hemží zaručenými návody na hubnutí. Vybrat z nich jeden účinný a zdravý je opravdový oříšek.

ilustrační obrázek
Zobrazit fotografii v galerii
Odborníci i výzkumy se však shodují na jednom nenápadném a jednoduchém receptu. Mezi nejefektivnější způsoby hubnutí jednoznačně patří jízda na kole. Podívejme se tedy na to, jak kolo naplno využít k odstranění přebytečných kilogramů.
 

Jak na správné spalování tuků

 
Jízda na kole spojuje hned několik důležitých vlastností, které z ní dělají velmi prospěšnou aktivitu. Pohyb na kole na čerstvém vzduchu prospívá srdci a cévám, šetří klouby a také napomáhá efektivnímu spalování tuků. I při obyčejném provětrání za městem tak můžete rychle hubnout.
 
Stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel. Na první pohled by se mohlo zdát, že čím náročnější tempo zvolíte, tím rychleji budete hubnout. Ale pozor! Vyšší intenzita znamená sice rychlejší spalování, ale tělo si energii začne brát z rychle dostupných zdrojů, kterými jsou cukry. Výsledkem je rychlá únava, silný pocit hladu a minimum spálených tuků.
 
 
 
 Tuky, tedy pomalejší zdroje, začne tělo spalovat při mírné intenzitě. Navíc se zlepšuje vytrvalost těla, při kterém učíte tělo lépe spalovat tuky. Aby měl ale takový pohyb potřebný efekt, musíte jej provozovat dostatečně dlouho. Prvních deset minut totiž spalujete pouze cukry a až poté se pomalu rozjíždí motor tukového spalování. Naplno tukový metabolismus pracuje teprve po půl hodině. Pokud tedy chcete účinně hubnout, minimum je půlhodinová vyjížďka. Ideálně si vyjeďte na hodinku a více. Výhodou jízdy na kole je, že například oproti běhání potřebnou dobu zátěže zvládne i netrénovaný jedinec. Bez tréninku i 30 minut souvislého běhu zvládnete pouze s obtížemi a pohyb pro váš organismus bude představovat extrémní zátěž. Oproti tomu jízda na kole může být příjemným výletem. Pokud začnete trasou bez velkých stoupání, nebudete mít problém ani s dvouhodinovou vyjížďkou.
 
Důležité je také dodržovat pravidelnost aktivity. Raději než na superdlouhou jednou za týden vyrazte třikrát na kratší vyjížďku. Vaše tělo tak lépe přivykne pohybu, zlepšíte si vytrvalost a s ní také schopnost spalování tuků.
 
 

Poslouchejte srdce

 
Vodítkem pro určení správného tempa hubnoucí vyjížďky na kole je určení tepové frekvence. Nejlépe vám poslouží běžně dostupné sporttestery neboli pulsmetry, které vedle základního monitoringu tepu nabízí celou řadu dalších tréninkových funkcí. Chcete - li přesně znát své pásmo tepové frekvence na hubnutí tuků, nechte si změřit kondici. Obejdete se však i bez měření. Stačí k tomu jednoduchý výpočet. Přibližně zjistíte svou maximální tepovou frekvenci (MTF), když od hodnoty 220 odečtete svůj věk. Pro hubnutí pak platí, že by se tepová frekvence měla pohybovat kolem 65 % MTF. To znamená, že dvacetiletý člověk by měl mít při šlapání hodnotu kolem 130 tepů za minutu. Pro orientační odhad tepu bez elektronického měření vám může posloužit jednoduchá pomůcka. Pokud můžete mluvit plynule bez popadání dechu, váš tep je nejspíše v doporučené hranici. Pro svůj trénink si proto pamatujte jednoduché pravidlo 3 – 30 – 130. Tedy na kolo vyrazte minimálně třikrát týdně po dobu 30 minut v zátěži kolem 130 tepů.
 
Není pochyb, že cyklistika je zdraví prospěšnou aktivitou, která vám pomůže shodit přebytečná kila. Pokud ale chcete docílit ještě lepších výsledků, prostřídejte šlapání v sedle s dalším vhodným pohybem nebo cvičením. Cyklistika totiž zatěžuje především dolní svalové partie, zatímco horní zahálejí. Pro celkové zdraví je tak vhodné zařadit i doplňkový sport, který rovnoměrně rozloží zátěž na celé tělo nebo potřebné partie. Doporučit můžeme například plavání.
 
 
Správné vybavení na kolo
 
Při přípravě na vyjížďku nezapomeňte na správné vybavení – důležité je nejen dobře vybavené a seřízené kolo, ale i funkční oblečení, které rychle odvádí pot, a brání tak prochladnutí vašeho těla. Samozřejmostí je dnes také používání přilby, která v případě pádu statisticky zabraňuje 88 % zranění hlavy. Dalšími užitečnými doplňky jsou třeba cyklistické šortky s vložkou pro pohodlnější posez, cyklistické rukavice či brýle.
 
Naše tipy:
 
kolo Merida Juliet
Merida Juliet
Tato řada kol je specificky navržena a vybavena pro ženy. Liší se nejen designem, ale především geometrií rámu a součástkami. Výsledkem je pro cyklistky pohodlnější posez, snazší ovládání a jistější jízda.
 
 
Přilba Lazet Kiss
Přilba Lazer Kiss
Kvalitní cyklistická helma by měla být součástí každého cyklistického výletu. Helma Lazer Kiss se vyznačuje slušivým designem, nízkou hmotností i jednoduchým nastavením pomocí kolečka na horní části helmy.
 
Text: Petr Slavík
Foto: Merida Czech
27. 3. 2014
 
 

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Sport, konrkétně cyklistika je na hubnutí bezva, ale v mém případě to nestačí. Musela jsem upravit i stravování a sama jsem si na to netroufla. Tak jsem využila poradenské centrum hubneme pro zdraví a vyplatilo se. Takže kdo je na tom podobně jako já a sport samotný nezabírá na hubnutí, zkuste to s poradcem - více na www.hubnuti-ostrava.cz.

ODPOVĚDĚT

0

Co se týče správného vybavení pro cyklisty, tak to není tak prosté. Je hromada možností z čeho si. Například vybrat si pedále. O tom je tu například celý článek: http://www.gsmagazin.cz/jake-pedaly-zvolit-kolo atd. Myslím, že by bylo třeba to rozepsat. Ale i tak děkuji za motivující článek :))

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (2 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

ilustrační obrázek

Fit a štíhlé do plavek: lekce zdravého hubnutí II.

Jak už jsem zmínil minule, pro začátek je velmi důležité vytvořit si reálný plán zdravého...

ilustrační obrázek

Olga Šípková odpovídá na nejčastější dotazy o hubnutí

Po novém roce se to všude hemží zaručenými návody na hubnutí. Vybrat z nich jeden...

ilustrační obrázek

Jak se projíst k sexy tělu

Toužíte po sexy postavě a dodržujete zdravý životní styl, ale stále se vám nedaří obléknout...

ilustrační obrázek

Soutěž o balíček produktů od Nutrendu

Pustili jste se do hubnutí.

ilustrační obrázek

Fit a štíhlé do plavek: lekce zdravého hubnutí I.

Blíží se první opravdu teplé dny. Chcete se lehce obléknout a bojíte se odhalit své...

ilustrační obrázek

Mám hubnout s odborníky nebo na vlastní pěst?

Potřebujete zhubnout, nejlépe ihned a nevíte si rady. Je lepší se do hubnutí pouštět na...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

VÝROBKY EMCO

zdravím.. sbírám čárové kody z vyrobku EMCO..

PAMLSKY PRO PEJSKY

Jaké jsou nej? Které kupujete, aby byl kvalitní?

NÁKUPY

Ahoj chci se zeptat kde si nakupujete prosím značkové ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz