Sportujte s rozumem

Kdo by neznal lidové pořekadlo "Sportem k trvalé invaliditě"? Zdravý pohyb rozhodně důležitý je, ale měli bychom mít na paměti, že ani s ním by se to nemělo přehánět. I zde se vyplácí volit „zlatou střední cestu“. Špatně zvolený sport v budoucnu dokáže našemu zdraví pěkně zavařit. Velmi snadno může přerůst až v přímou příčinu poškození kloubů.

Zobrazit fotografii v galerii

Mezi aktivity, které zvyšují riziko poškození kloubů (osteoartrózy), patří zejména dřepy, prudké nárazy, dopady, výskoky, klečení, náhlé změny pohybu či dlouhé stání. S rozmyslem bychom tedy měli přistupovat ke sportům jako je squash, tenis, aerobik, zumba, fotbal, basketbal, volejbal či v poslední době stále populárnější a oblíbenější běh.

Takové a jim podobné sporty totiž při nesprávném a příliš častém provozování nadměrně zatěžují celý pohybový aparát. To může mít za následek opotřebování chrupavky v přetěžovaných kloubech. Mechanismy zajišťující regeneraci chrupavky pak nestíhají tyto ztráty nahrazovat. Důsledkem toho vznikají tzv. chondropatie, neboli zmenšení vrstvy chrupavky v kloubu. A od těch je k osteoartróze už jen pouhý krůček. Zároveň se mohou objevit bolesti omezující v pohybu.

Začnete-li je při výkonu sportu skutečně pociťovat bolest, je to jasné znamení, že něco není v pořádku. Bolest totiž velmi často signalizuje poškození kloubu. Klouby proto nepřetěžujte a vyvarujte se švihu či bolestivého dotahování pohybu. Trpíte-li při provádění určitého cviku přespříliš, není pro vás nejspíš svou intenzitou či typem vhodný a měli byste raději zvolit jiný. Pokud i tak problémy přetrvávají, poraďte se s odborníky. Důležitým znamením špatného provádění daného cviku může být i únava svalů. Dostaví-li proto se pocity jako např. třes, křeč, zvýšené napětí svalů či zhoršující se přesnost provedení pohybu, omezte jej. Předejdete tak výskytu další bolesti.


Prevence před osteoatrózou

  • Zdravý životní styl. Ten jediný představuje skutečně efektivní prevenci revmatických chorob. Chceme-li tedy předejít vzniku nepříjemných a nebezpečných revmatických onemocnění, neměli bychom se sportu a pravidelnému cvičení vyhýbat. Svou roli hraje v tomto ohledu i pravidelnost. Cvičit bychom měli ideálně každý den – např. pro zlepšení kloubního rozsahu či okolního svalstva stačí 10-15 minut denně. Je-li vaším cílem shodit nějaké to kilo, vyhraďte si každý den alespoň 30 minut. První výsledky na sebe jistě nenechají dlouho čekat. 
  • Neméně důležité je také systematické otužování, které zvyšuje odolnost těla vůči vnějším vlivům a posiluje i naši imunitu. I ta má v prevenci vzniku revmatických chorob své pevné místo – jedinci, jejichž imunitní systém není zcela v pořádku, trpívají na časté a opakující se infekce, které jsou v této věci doslova červeně zářícím vykřičníkem. Ačkoliv to na první pohled může znít paranoidně, vyplácí se dávat na sebe pozor i ve zcela běžných denních situacích. Různé drobné pracovní a sportovní úrazy se totiž mohou plně projevit až v pozdějším věku.
  • Od toho může částečně pomoci dostatečná konzumace pojivových bílkovin ve formě kolagenních peptidů (např. doplňky stravy Geladrink), které příznivě ovlivňují metabolické pochody v organismu a riziko osteoartrózy tak snižují.

 

Co dělat, když klouby bolí

Kromě zdravého životního stylu je účinnou a zdraví prospěšnou relaxací rovněž léčba fyzikální, zahrnující rehabilitace. Značnou úlevu mnohdy přinášejí i klasické masáže a bylinné masti, stejně jako pravidelné cvičení, posilování. V mnoha případech mohou prospět i pravidelné návštěvy sauny.

Ti, které trápí bolesti páteře, by měli dbát na spánek ve skutečně dobré posteli – sice rovné, ale nikoliv tvrdé. Bolavé svaly se totiž na tvrdé posteli dále otlačují, a tím více pak bolí. Vhodná je např. matrace z paměťové pěny. Neméně podstatné je myslet na správné ustlání - např. podložit hlavu speciálním polštářem k odlehčení krční páteře. Dlouhodobě se osvědčuje i srovnávání kloubů užitím Dornovy metody, kterou by měl v počátcích vždy provádět fyzioterapeut.

Po sportování uvolněte svaly strečinkem!

Strečink, neboli protahovací cvičení, je velmi důležitá součást regenerace každého aktivního člověka. Udržuje svalstvo namáhané po sportovní či pracovní činnosti stále ve formě a dostatečně elastické, čímž předchází svalovým poraněním.

Cviky pro krční páteř:

Krční páteř si můžete velmi jednoduše protáhnout vždy, když cítíte napětí a potřebujete uvolnit. Všechny cviky lze provádět vsedě i vestoje. Celý proces přitom nezabere více než pár minut. Úlevu své krční páteři tak můžete dopřát za stolem v práci nebo během sledování televize.

  • Cvik č. 1 

Proplést prsty na čele, tlačit hlavou do dlaní, které kladou odpor. Přitom nehýbat hlavou. Tlak držet 2 vteřiny, pak se uvolnit. Cvik provést pětkrát, postupně zvyšovat počet provedení do 10.

  • Cvik č. 2

Položit dlaň na ucho, tisknout hlavu na stranu, zatímco dlaň klade odpor. Přitom nehýbat hlavou. Tlak držet 2 vteřiny, pak se uvolnit. Cvik provést pětkrát, postupně zvyšovat počet provedení do 10. Cvik zopakovat i na druhé straně.

  • Cvik č. 3

Ohnout krk směrem dopředu a dotknout se bradou hrudi. Krátce vydržet v této poloze, potom vrátit hlavu zpět do počáteční polohy.

  • Cvik č. 4

Otočit hlavou do strany, jako byste se chtěli podívat přes rameno, poté se vrátit do počáteční polohy. Cvik zopakovat na druhé straně.

 

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
28. 10. 2013

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Občasný pohyb je určitě potřeba, ale musím se přiznat, že jinak sportům moc neholduji. Mnohem raději je sleduji. S manželem například pravidelně koukáme na NHL. To mě hodně baví. Dokonce jsme společně na NHL začali i sázet. Dají se tím vydělat docela zajímavé peníze pokud má člověk ty správné NHL tipy. :)

ODPOVĚDĚT

0

Dá se brát na klouby něco preventivně ? Nebo je to všechno spíše určené až když ten problém nastane ?

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (2 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Proč vybrat dětem nějaký sport?

Proč vybrat dětem nějaký sport?

Na začátku školního roku mnozí rodiče zvažují, jak naložit s volným časem svých potomků. Jednu...

Ria tampóny SPORT

Soutěž o speciální tampóny vhodné pro sportovní aktivity

Značka Ria jako první přichází s inovací, která nabídne komfort všem aktivním ženám, i když...

Ugly sneakers! Seznamte se!

Ugly sneakers! Seznamte se!

Ugly znamená v českém překladu ošklivý.

Preventan Sport

Preventan® sport

Preventan®, česká řada doplňků stravy na podporu imunitního systému, přichází s novinkou Preventan® Sport pro...

Titulka pro: Ideální sport = zumba

Ideální sport = zumba

K nejoblíbenějším sportům patří v poslední době zumba snad proto, že je plná hudby, tance...

Titulka pro: Módní trendy jara

Módní trendy jara

Jaro se už pozvolna blíží a obchody už nabízejí své jarní kolekce. Podívejte se, co...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

CLIP IN

Holky, hledám kvalitní clip in. Na netu jsem našla spoustu ...

BĚHÁNÍ

Ahoj, já bych hrozně ráda začala chodit běhat, ale nějak se ...

DOPLŇKY STRAVY

Dobrý večer, jaké berete doplňky stravy v dnešní době? Co ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz