Správná péče o vlásky malých dětí

I u kojenců a batolat je důležité věnovat zvláštní péči jejich vláskům. V prvních měsících života je vlásků většinou málo a jsou velmi jemné, kojenec si je ještě příliš nezašpiní. Často proto postačí mýt vlásky jen jednou týdně. Používáme kvalitní dětské mýdlo z lékárny a vzniklou pěnu dobře opláchneme od čelíčka ke krčku, aby se mýdlo nedostalo do očí.

Titulka pro: Správná péče o vlásky malých dětí
Zobrazit fotografii v galerii

Od půl roku dítěte již doporučujeme používat některý z dětských šamponů. Tuto hygienickou proceduru, kojenci a malými dětmi tak neoblíbenou, doporučujeme provádět podle stupně zašpinění vlásků 1x až 2x v týdnu. Každé mytí vlasů představuje, stejně jako mytí bezvlasé kůže, nejen odstranění nečistot, ale i určitou míru odmaštění. Mycí prostředky navíc působí negativně i na svrchní vrstvu vlasů (kutikulu) a urychlují její opotřebení. Zásadně proto používáme pouze dětské šampony, které jsou vyvinuty s ohledem na zvláštnosti dětských vlasů a pokožky. Jejich složení musí být navíc tak jemné, aby nedocházelo k podráždění spojivky a šampon nepálil při náhodném zanesení pěny do oka dítěte

U kojenců se ve vláskách okolo 2. až 3. měsíce života často setkáváme s nánosy mastných žlutavých nebo hnědavých šupin. Jde o běžnou kojeneckou vyrážku, ale je vhodné ji léčit, protože v místech postižení pak snadno vypadávají vlásky. Ob den, vždy alespoň 3 hodiny před večerním koupáním, napouštíme místa se šupinkami olivovým nebo slunečnicovým olejem - tím změkčíme šupinky, které pak jemně odstraňujeme během koupele hustším hřebínkem nebo jemným kojeneckým kartáčkem na vlasy. Olej z vlásků následně vymýváme kojeneckým mýdlem nebo dětským šamponem.

Čím je atopická vlasová pokožka jiná než běžná pokožka hlavy? Je třeba o ni nějak speciálně pečovat?
Atopická vlasová pokožka je jiná než běžná pokožka hlavy stejně tak, jako je jiná atopická pokožka po celém těle. Hlavní rozdíl je v tom, že atopická pokožka hlavy je suchá a snadno se podráždí při častém a nešetrném mytí. Mytím vlásků odstraňujeme z pokožky pot, kožní maz a opotřebované zrohovatělé buňky kůže, zároveň však odstraňujeme z kůže také ochranný „film“ na jejím povrchu, který tvoří barieru před škodlivými zevními vlivy. Proto myjeme u atopiků vlásky pouze 1x v týdnu, u závažných pacientů dokonce i méně. Každé mytí vlasů totiž u atopiků vede k častějšímu svědění a někdy i ke zhoršení ekzému v této oblasti.

Jak postupovat při mytí hlavy u atopických dětí, jaké volit přípravky?
Mytí hlavy u dětí s atopickým ekzémem omezujeme na 1x v týdnu, u závažných pacientů jen na 1x za 14 dnů. Volíme zásadně šampony pro suchou a citlivou pokožku nebo takové, které jsou přímo určeny pro pacienty s atopickým ekzémem. Šampony by měly být šetrné, aby příliš nenarušovaly ochranný kožní plášť. Neměly by být ani příliš parfemované. Měly by navíc obsahovat pokožku zvlhčující a změkčující látky. Přípravky nakupujte v lékárně, kde může při výběru poradit i zkušený lékárník.

Jaká pravidla a návyky bychom měli naučit starší děti s atopickým ekzémem, které si už hlavu myjí samy a nejsou pod dozorem rodičů?
Dohlédneme vždy na to, aby dítě nepoužívalo běžné, příliš voňavé a příliš pěnivé šampony. Chlapci často používají tekutá mýdla a mycí emulze určené na tělo i na mytí vlasů, což je nevhodné. Starším dětem s atopickou dermatitidou je nutné vštěpovat, aby si myly vlasy méně často než jejich vrstevníci, nejlépe jen 1x v týdnu, v období dospívání 2x v týdnu. Důležité je i důkladné vypláchnutí vlasů teplou vodou od zbytků šamponů. Pokud nejde o děvčata s příliš dlouhými vlasy, doporučujeme vyhýbat se kondicionérům! Vlasy doporučujeme sušit pozvolna, ne příliš horkým vzduchem.

Linola šampon pro suchou a atopickou pokožku
Linola šampon pro suchou a atopickou pokožku

Tip redakce.
Nevíte, jaký zvolit vhodný přípravek? Vyzkoušejte:

Linola šampon pro suchou a atopickou pokožku.

Čirý, jemně pěnící, hypoalergenní šampon značky Linola, který nedráždí oči a je vhodný pro péči o citlivou, svědivou nebo atopickou pokožku dětí i dospělých. Neobsahuje parfemaci, konzervanty ani barviva. 200 ml stojí 208 Kč a zakoupíte ho v lékárnách.

Autor: Linola
Foto: Linola
11. 10. 2011
 

 

 

 

 

 

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

VÁNOCE

Holky, co plánujete na vánoce pro své chlapy? :) Docela bych ...

ŠICÍ STROJ JAKO DÁREK

Zdravím maminky, moje máma by si přála nový šicí stroj, ...

ŠICÍ STROJ

Poraďte jakou značku šicího stroje je nejlepší ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz