Starejte se o svou duševní pohodu, je důležitá i pro fyzické zdraví.

Složení jídelníčku výrazně ovlivňuje nejen naši figuru a zdraví, ale i psychický stav, odolnost vůči stresu, paměť či spánek.

Starejte se o svou duševní pohodu, je důležitá i pro fyzické zdraví. Foto: Alexandr Podvalny Pexels
Zobrazit fotografii v galerii

Fyzické zdraví je pojem, který asi pro nikoho z nás není cizí. Bývá totiž snadněji viditelné než zdraví duševní, které většinou zůstává očím skryto. Duševní pohoda je přitom důležitá i pro fyzické zdraví, a tak bychom měli dostatečně pečovat o obě tyto složky. 


I když je pro mnoho z nás aktuální období náročné, snažit se udržet psychicky v pohodě je jednou z cest, jak situaci zvládnout bez zbytečných vrásek. Samozřejmě, že nelze vždy ovládnout své prožívání a věta „hlavně buďte v klidu“ většinou příliš funkční nebývá. V takové chvíli je dobré pomoci si aspoň základními vitaminy nebo minerály, které pozitivně ovlivňují nervovou soustavu, a tím dokážou zklidnit pocuchané nervy. 


Aminokyselina L-tryptofan 

Jedná se o aminokyselinu, považovanou za nejmocnějšího přírodního spojence spánku. Navíc je základem pro syntézu serotoninu, tedy neurotransmiteru klidu a štěstí. Proto má zásadní vliv na náladu, depresi, strach a nespavost. Je natolik důležitý, že jeho nedostatek způsobuje impulzivnost, agresivitu a stavy úzkosti. Tryptofan také reguluje chuť k jídlu a pocit sytosti. V jakých potravinách tryptofan najdete? Naleznete jej v bramborách, čerstvých a zralých sýrech, hořké čokoládě, banánech a ananasu. Doporučená dávka je alespoň 250 mg denně. 


Vitaminy skupiny B 

Vitaminy z této skupiny napomáhají správné činnosti nervové soustavy. Velmi účinné jsou při potížích s depresí a jejich nedostatek může způsobovat různé psychické obtíže. 

Vitamin B6 snižuje míru únavy a vyčerpání, reguluje hormonální aktivity, podporuje správnou funkci imunitního systému, přispívá k normální psychické činnosti, zajišťuje funkčnost metabolismu homocysteinu, bílkovin a glykogenu a zajišťuje činnost normálního energetického metabolismu a nervové soustavy. 


Během vyšších psychických i tělesných nároků se doporučuje zvýšený příjem vitaminu B12 a kyseliny listové. Studie prokazují vztah mezi depresí a nízkými hladinami kyseliny listové a vitamínu B12 v krvi, což je pravděpodobně jeho rolí v metabolizaci aminokyseliny zvané homocystein. Potraviny bohaté na kyselinu listovou: čočka, fazole, špenát, kapustové listy Potraviny bohaté na vitamin B12: vaječný žloutek, mléčné produkty, ryby, drůbež, mořské plody 


Magnézium 

Magnézium neboli hořčík je asi nejznámějším pomocníkem v boji proti stresu. Zajišťuje správnou funkci nervové soustavy a snižuje míru únavy a vyčerpání, čímž posiluje odolnost organismu vůči stresu a napětí. Jedná se o často opomíjený minerál a řada lidí tak trpí jeho nedostatkem, a to i přesto, že jej obsahuje poměrně mnoho různých potravin například luštěniny, banány, ovesné vločky, bulgur a další. Hořčík přispívá ke správné funkci svalů a nervů, tlumí deprese, podporuje oběhový systém a současně působí jako prevence infarktu. U žen navíc pomáhá mírnit potíže spojené s premenstruačním syndromem. Je také vědecky dokázáno, že dostatečný obsah hořčíku v potravě významně pomáhá ke zdravému hubnutí. 


Lidské tělo je soubor nejrůznějších prvků, a proto je vhodné doplňovat ty, které mu chybějí. Pokud nejsme schopni získat požadované prvky ze stravy, je vhodné je tělu dodat pomocí kvalitních doplňků stravy. V takovém případě nezapomeňte na důležitost správného výběru a klidně si nechte poradit. „Aby tělo fungovalo správně, potřebuje širokou škálu různých minerálů a vitaminů. V případě, že mu některé chybí, je vhodné je tělu dodat ať už zvýšením příjmu konkrétních potravin, nebo zařazením vhodných suplementů. Kvalitní doplňky stravy mohou výrazně pomoci při nedostatku látek důležitých pro správné fungování našeho organismu. Při výběru je ale nutné nepodcenit kvalitu produktu, aby užívání doplňku mělo pro tělo skutečně smysl,“ radí Ing. Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel České a slovenské asociace pro speciální potraviny. Nebojte se proto nechat si poradit od odborníka, nastudujte si předem potřebné informace nebo si třeba pročtěte recenze na ověřeném portálu.


Připravila: Katka Soušková
Zdroje: Česká a slovenská asociace pro speciální potraviny, Woykoff.cz, GP Nutrition, webozdravi.cz
Foto: Alexandr Podvalny Pexels


DISKUZE K ČLÁNKU

4

Hořčík užívám pravidelně, také vitamíny a snažím se zařazovat do jídelníčku zdravé potraviny. Sluníčko a zahrada jsou pro mé duševní zdraví důležité.

ODPOVĚDĚT

2

Mně nejvíc pomáhá sluníčko a zahrádka.

ODPOVĚDĚT

4

To mně také. Jenže letos nám to sluníčko nějak nepřeje,

ODPOVĚDĚT

2

Duševní pohoda v dnešní ošklivé době ??

ODPOVĚDĚT

5

Jde to těžko.

ODPOVĚDĚT

3

Vitamíny jsou pro tělo důležité, ale nesmí se to přehánět

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (6 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Ukázka Astrotypu

Ukázka Astrotypu

Ptáte se, co je to Astrotyp? Jak vypadá? Co mi přinese za informace? Přečtěte si...

V kolik hodin bychom měli chodit spát.

V kolik hodin bychom měli chodit spát.

Tolik dobrých rad v životě člověk dostává a kolik z nich si jich opravdu bere...

Nalaďte se na svůj biorytmus a buďte fit!

Nalaďte se na svůj biorytmus a buďte fit!

Podle zásad tradiční čínské medicíny a detoxikační CIC metody má každý orgán v lidském těle...

Pozor na svalové problémy ze stresu: zůstaňte psychicky fit i během korony?

Pozor na svalové problémy ze stresu: zůstaňte psychicky fit i během korony?

Víte, jak se stres podepisuje na našem zdraví? Zaťaté žvýkací svaly, strnulá krční páteř, migrény...

Titulka pro: Zdravý nemocný

Zdravý nemocný

Někdo se o svůj zdravotní stav nezajímá a k lékaři jde jen v případě smrti...

Titulka pro: Klidný spánek bez mokrého nadělení

Klidný spánek bez mokrého nadělení

Vaše dítě už není žádné miminko a stále se občas v noci počůrá? Jistě, občas...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

INKONTINENCE

Co se vám osvědčilo za pomůcky? Hlavně aby byly spolehlivé ...

PROTEINY - JAKÉ KUPUJETE?

Ahoj, poradíte dobré proteiny? Jakou značku jste si ...

NEJLEPŠÍ KOSMETIKA NA VRÁSKY

Ahoj všem, co se vám nejvíc osvědčilo na vrásky? Moc díky ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz