Domácnost

Starý mobil může pomoci

Sbírání kytiček

Podle odhadů se v českých domácnostech nachází až 8 milionů nepoužívaných mobilních telefonů. Často jde o dosud funkční přístroje, které skončily v šuplíku, protože majitel se rozhodl pro koupi modernějšího telefonu. Víte, že mohou tyto vysloužilé přístroje pomoci?

Ve víře, že byste snad starý telefon mohli ještě někdy použít, a snad i z nostalgie, se odmítáte mobilu zbavit. Pravda je ovšem taková, že v drtivé většině mobil v zásuvce u stolu pouze leží bez užitku a nakonec bude stejně vyhozen, často bohužel do směsného odpadu. I vysloužilé mobily, stejně jako i všechny ostatní staré elektrospotřebiče, však mají svou hodnotu díky druhotným surovinám, které jsou v nich obsaženy. Každý mobilní telefon si tak zaslouží recyklaci. Když se zamyslíte, určitě si na nějaký nepoužívaný starý mobil ve vaší domácnosti vzpomenete.

Řešení je jednoduché. Stačí se podívat na stránky projektu Věnuj mobil (www.venujmobil.cz), který organizuje nezisková společnost ASEKOL zabývající se sběrem elektroodpadu. Jedním kliknutím si vyžádáte speciální obálku, která vám následně přijde poštou. Vložíte do ní starý mobil a odnesete zpět na poštu, která ji bezplatně zašle do ASEKOLU. Nezáleží na tom, zda máte mobil funkční či nefunkční, k užitku budou oba! Nefunkční telefony totiž putují k recyklaci, funkční přístroje projdou odbornou kontrolou a jsou společností ASEKOL předávány dětem z dětských domovů.

Pokud nechcete na poštu, zjistěte si na www.cervenekontejnery.cz, kde je nejbližší červený kontejner na elektroodpad. ASEKOL jich rozmístil po celém Česku už 1 500 a vhazovat do nich lze veškeré drobné elektro, od baterií, přes elektronické hračky, až po dvd přehrávače apod. 

Připravila: Zuzana
Foto: archiv
6. 3. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků