Štědrovečerní večeře - jaká letos převládá?

Vánoce jsou zanedlouho tady. Kromě dárků, stromečku a pohádek je symbolem Vánoc také slavnostní večeře. Kdysi oblíbeného kubu nahradil kapr, toho zase mnohde vytlačuje řízek, popularitu získává také losos.

Titulka pro: Štědrovečerní večeře - jaká letos převládá?
Další 3 fotografie v galerii

Jaké tedy bude hlavní štědrovečerní jídlo českých rodin s dětmi letos? To zjišťoval portál www.modrykonik.cz mezi více než 2000 uživatelek.
 

Výsledky průzkumu Vánoční večeře

Výsledky průzkumu Vánoční večeře

Svět se mění a všechny zvyky postupně s ním. Před dávnými časy jedla většina obyvatelstva na Štědrý den kubu, jídlo z krup a hub, postupně kapra s omáčkou. Pak ho nahradil smažený kapr se salátem, a i to nazýváme tradicí. A někomu se nelíbí, když se na stůl dostávají nové a populárnější chutě – ale změny zkrátka zastavit nejdou. I tak - bez kapra a salátu to nejsou Vánoce, tvrdí každá druhá dnešní hospodyně. Kapr a salát jsou stále nejoblíbenější kombinací. Zvolí je o něco více než polovina respondentek. Ryby se na vánoční tabuli objeví vůbec nejčastěji, když započteme i více než 10 %, které získala kombinace s lososem, objeví se na stole v 65 % rodin v průzkumu. Podobné chutě preferují také Rakušané, avšak stále častěji si o Vánocích pochutnávají i na candátovi.

 

Více než čtvrtina rodin (takřka 30 procent) si pochutná na řízku. Jiné druhy masa, například krocana, si v České republice dopřeje kolem 4 procent rodin s dětmi. Nadívaný krocan je přitom typickým vánočním jídlem pro většinu Britů, Američanů v USA, ale také například Řeků. Drůbež před rybami na štědrovečerní tabuli upřednostňují i naší němečtí sousedé, a to zejména husu nebo kachnu. Ve Francii zase naopak preferují na Vánočním stole mořské plody, ale také třeba tučná husí játra.


Za vánoční stůl zasedneme skoro všichni ve stejný čas

Slavnostní vánoční večeře se podle odpovědí skládá nejčastěji ze dvou chodů, tuto možnost si vybrala zhruba polovina dotázaných. Další čtvrtina bude mít k večeři 3 nebo více chodů. Většinou však není započítáno cukroví – takže vlastně téměř všude bude o jeden chod více.

Tři a více chodů o Vánocích není ve srovnání se zvyky jiných národů však vůbec hodně. Francouzi si potrpí na jídlo, a to obzvláště o Vánocích, proto si dopřejí na Štědrý večer i 10 nebo 12 chodů. Dvanáct chodů mělo též tradiční polské vánoční menu, přičemž každý chod symbolizoval jednoho z 12 apoštolů.

Výsledky průzkumu Vánoční dárky

Výsledky průzkumu Vánoční dárky

 

Jak dále zjistil průzkum serveru www.modrykonik.cz, čas nejslavnostnější večeře v roce je u většiny českých rodin kolem 17. a 18. hodiny, a to téměř u 90 % rodin. Za hranicemi naší země jsou však zvyky odlišné. Dárky se například ve Velké Británii či USA rozbalují až v následující den ráno, tedy 25. V tento den se také společně jí hlavní jídlo Vánoc, obvykle podávané přesně v poledne. V tyto dny probíhají i vzájemné návštěvy rodin a známých.

 

Hlavní vánoční večeře je vzhledem ke slavnostnímu rázu jídel, cukroví a dalším laskominám také náročná na výdaje za potraviny. Z rodinného rozpočtu u více než poloviny tázaných českých rodin s dětmi odejde do 2 tisíc korun. Dvojnásobek této sumy, tedy přibližně čtyři tisíce korun, utratí za jídlo kolem 5 procent rodičů s dětmi v ČR. Větší investice představují pro rodiny dárky, za které utratí účastnice průzkumu tisícové částky. Nejčastěji udávaná rozmezí se ve výzkumu serveru www.modrykonik.cz pohybovala mezi 2000 až 4000 Kč (32 %) a 4000 až 7000 Kč (37,6 %). Každá čtrnáctá maminka utratí za dárky pro své nejbližší dokonce více než 10 000 Kč. Naopak pouze každá dvacátá domácnost vystačí s rozpočtem na dárky nižším než 2000 Kč.


Nejvíce dárků pod stromečkem naleznou pochopitelně děti. Ve více než 70 % rodin dostanou nejméně čtyři dárky. Jednotlivé dárky přitom svou hodnotou na tisícové sumy neútočí, většina z nich je v hodnotě do 500 Kč a jen každý pětadvacátý je za 2000 Kč či více.

 

KP
Foto: iStock, modrykonik.cz.
 

DISKUZE K ČLÁNKU

1

klasika, pak je mě z toho vždy těžko:)

ODPOVĚDĚT

3

No, tak to my každý rok vsázíme na klasiku, tedy kapra a bramborový salát. Bez toho už bych si pomalu Vánoce nedokázala představit. Osobně jsem ale toho názoru, že k Vánocům neodmyslitelně patří i nějaké pěkné cukroví. Já se třeba mám v plánu pustit do pečení příští týden. Teď ještě ale čekám než mi dorazí vykrajovátka, která jsem si objednala z https://www.emako.cz/vanocni-vykrajovatka/

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (2 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Herecké Vánoce

Herecké Vánoce

Máte rádi seriál Cesty domů? Pak vás jistě zaujmou i vánoční vzpomínky některých z nich:...

Herecké Vánoce: jak je prožívají a co si přejí známé tváře?

Herecké Vánoce: jak je prožívají a co si přejí známé tváře?

Každý z nás řeší blížící se svátky po svém, a nejinak na tom jsou i...

Titulka pro: Jednou v roce na Vánoce

Jednou v roce na Vánoce

V naší rodině se každoročně dušujeme: „Letos každému jen jeden dárek a cukroví symbolicky!“ A...

Titulka pro: Martina Hudečková: Vánoce jsou intimní svátky

Martina Hudečková: Vánoce jsou intimní svátky

Přestože před Vánoci mívá herečka Martina Hudečková nejvíce práce, vždycky si vyšetří pár hodin, aby...

Titulka pro: Jak vybrat rybu na vánoční stůl a Rybí hody „U krále Václava IV.“

Jak vybrat rybu na vánoční stůl a Rybí hody „U krále Václava IV.“

Vánoce se blíží a vy si začínáte lámat hlavu tím, co letos zvolíte na štědrovečerní...

Viber spouští exkluzivní centrum zábavy pro letošní Vánoce

Viber spouští exkluzivní centrum zábavy pro letošní Vánoce

Nastal čas Vánoc, tedy období, které si máme užívat s rodinou a přáteli a radovat...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

SKLO NA MOBIL

Dámy, měla bych dotaz... máte některá zkušenost s ...

ČISTÍCÍ PŘÍPRAVKY

Nemáte zkušenost, jak fungují "univerzální" čistící ...

DÁREČKY PRO DĚTI

Ahoj holky, máte tipy, codětem k narozeninám? Já bych docela ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz