Rodina

Středomořské rostliny se dají pěstovat i u nás

Sbírání kytiček

Atmosféru dovolené u moře vám můžou připomenout rostliny, jež běžně rostou v oblasti Středomoří. Mnohé z nich se dají pěstovat i u nás, a pak ozdobí vaši terasu, balkon nebo interiér.

Vzpomeňte si, jak jste například v Řecku, Chorvatsku nebo Itálii obdivovali krásně kvetoucí oleandry, listy či plody olivovníku, datlovníku a fíkovníku, obrovské aloe, ale také ibišky nebo kamélie. A což teprve přehlídku palem nebo báječně aromatických bylinek.

Jak je pěstovat

Nároky středomořských rostlin sice nejsou zcela shodné pro všechny, ale i přesto se dají zobecnit následující pravidla:

  • v zimě je chraňte před mrazy
  • v létě jim dopřejte plné slunce
  • nepřehánějte to se zálivkou (zalévejte, až půda vyschne)
  • vyberte jim stanoviště chráněné před větrem.

Palmy doma i venku

Ne všechny palmy se dají u nás pěstovat venku celoročně, a s úspěchem. Jednou takovou výjimkou, kterou jste mohli potkat na své dovolené, je známá žumara. Nejlépe se jí daří na chráněném, slunném stanovišti na balkóně či na zahradě. Ovšem žumara stejně dobře poroste také v interiéru.

Čarovné olivovníky

Tyto rostliny pěstujeme zejména kvůli dekorativním listům s našedlým, stříbřitým nádechem, protože plodů se u nich dočkáme spíše výjimečně. I tak vám ale spolehlivě připomenou krásně prožitou dovolenou. Doporučujeme: olivovníky rostou pomalu, proto se vyplatí pořídit si už vzrostlejší rostlinu.

Zdraví prospěšná aloe

Zatímco v přímořských zemích je k vidění jako maxi rostlina, která vás může svou výškou i přesáhnout, v našich končinách aloe rostou spíše subtilněji. Mají silné, dužnaté listy, které slouží i jako zásobárna vody v době sucha. Tato rostlina je velice užitečná také v případě, když potřebujete ošetřit drobná kožní poranění: utrhněte list, rozřízněte ho podélně na polovinu a bolavé místo potřete šťavnatou dužinou.

Myslíme na bylinky

Tymián, rozmarýn či levandule představují standardní součást středomořských kuchyní. Přitom jejich pěstování nepředstavuje žádný problém ani v našich klimatických podmínkách.

Rozmarýn

Nejlépe se mu bude dařit na světlém a teplém stanovišti. Jeho lístky pak dochutí skopové, jehněčí, telecí i drůbeží maso, stejně jako rajčatovou omáčku.

Tymián

Kromě slunce dobře snáší také sucho, péče o něj je tedy velice snadná. Kuchařky navíc ocení fakt, že na rozdíl od většiny bylinek mu nevadí delší vaření. Kromě jiného podpoří chuť ryb, drůbeže, nejrůznějších salátů, polévek a omáček.

Levandule

Trvalo to sice pár let, ale nakonec i tahle bylinka u nás zdomácněla. Dařit se jí bude skoro všude, není nijak náročná, dobře zvládá sucho i teplo. Svazek levandule se vkládá do sáčků a pak jím provoníme například povlečení ve skříni. To už víte? Možná ale netušíte, že levandule se dá přidat k rajčatům a sýru feta, které zapečete v alobalu, nebo že se výtečně hodí ke grilovanému masu. Sezona grilování je v plném proudu, tak to můžete hned vyzkoušet.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Hornbach
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků