Studia vysokoškoláka: kolik stojí peněz?

Dobré vzdělání je základem budoucího dobrého uplatnění. Avšak i to něco stojí, a nemyslíme tím jen čas strávený ve škole nebo nad učebnicemi. O kolik může být váš rodinný rozpočet chudší a kde naopak lze finance získat?

Titulka pro: Studia vysokoškoláka: kolik stojí peněz?
Zobrazit fotografii v galerii

Aby byla léta studentská skutečně veselá, jak se říkává, je třeba mát své finance pevně pod kontrolou.

Bydlení, strava, oblečení.

Celková výše těchto nákladů je závislá na mnoha faktorech. Bude váš potomek bydlet doma, nebo na koleji či v podnájmu? V každém případě se musí někde stravovat. A také do školy jistě nebude chodit jako chytrá horákyně, čili i oblečení a doprava něco stojí. O trávení volného času v podobě kina, divadla, koncertů a podobně ani nemluvě. Kolik to všechno může stát? Z výzkumu ministerstva školství vyplývá, že náklady při prezenčním studiu posluchače veřejné vysoké školy v průměru přesahují 8000 Kč měsíčně. „Vysokoškoláci za své ubytování v Praze měsíčně utratí v průměru 3000 Kč a za stravování v menze kolem 1000 Kč,“ připomíná základní náklady Jan Doubek z Ery.
Studenti nebo jejich rodiče však nemusí jen platit, ale také získávat. Například karta ISIC přináší každodenní slevy na jídlo, zlevněné lístky do kina, divadla nebo na dopravu.

Myslete i na náklady za studium

Pokud bude potomek navštěvovat soukromou vysokou školu, výši školného pohybujícího se v řádech desetitisíců jste doma určitě řešili. Školné se však týká i přípravných nultých ročníků veřejných škol. Ale jinak ani studium na veřejných vysokých školách není zcela zadarmo, například poplatek za prodlouženou dobu studia čeká studenta v bakalářském nebo magisterském studijním programu, pokud studuje déle než je standardní doba plus jeden rok. Něco samozřejmě stojí i skripta, což platí pro každého studenta bez ohledu na typ školy, který navštěvuje. A pokud si bude chtít nad rámec studia rozšířit své jazykové znalosti, tyto kurzy je také třeba hradit.

Stipendia se vždycky hodí

Tato finanční podpora se dělí do několika oblastí, kromě prospěchového stipendia jde například o sociální, účelové, ubytovací… „Ubytovací stipendium přinese do rodinného rozpočtu kolem 600 až 700 Kč měsíčně. Každá vysoká škola má stanovené vlastní podmínky pro jeho získání a na webových stránkách obvykle uvádí termíny pro podání žádosti,“ uvádí Jan Doubek.


Se stipendiem lze ovšem počítat i pro některý zahraniční studijní pobyt, díky němuž váš potomek získá nové zkušenosti a ještě si vylepší cizí jazyk. Podmínky přijetí do zahraničních stipendijních programů jsou jasně dané, třeba účastníci programu Erasmus musí být zapsaní k řádnému studiu na vysílající škole. Příspěvek na zahraniční pobyt Erasmus se vypočítává jako součin počtu měsíců strávených v zahraničí a paušální částky, která se stanovuje s ohledem na životní podmínky v dané zemi.

Nejen brát, ale i vydělávat

Přestože podle průzkumu ČSOB až 90 procent vysokoškoláků finančně podporují jejich rodiče, neznamená to, že by tito mladí lidé neměli zájem si přivydělat, naopak – tři čtvrtiny z nich mají brigády nebo zkrácené pracovní úvazky. Největší výdělek lze očekávat v oblasti administrativy, kde lze za hodinu práce získat až kolem 130 Kč, ale ani 100 Kč za hodinu jistě není k zahození. A pokud si student najde brigádu ve svém budoucím oboru, má větší šanci na uplatnění na trhu práce, až školu zdárně dokončí.


Připravila: redakce
Foto: iStock
17. 9. 2013
 

DISKUZE K ČLÁNKU

1

Nám se teda studium naší dcery dosti prodražilo. Člověk si to musí vše řádně propočítat — a také si nechat rezervu na neočekávané náklady. Spousta škol se dnes snaží vydělat na všem možném i nemožném. Naše investice se naštěstí vyplatila, navíc dcera při studiu chodila na brigádu. Co ale bylo za celé studium to nejhorší, byla bakalářská práce
. Strávila na ní několik bezesných nocí.

ODPOVĚDĚT

1

Proč si nepřividělat něčim co se člověk uči a navíc tím že to bude někoho učit tak si to perfektně zopakuje, bude z toho mít dobrej pocit a získá za to nějaký peníze který už ví teďka jak utratit :) Dobrej web je tady na www.vasilektori.cz

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (2 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Blíží se vysvědčení

Blíží se vysvědčení

Na konec školního roku se těší všechny děti. Čekají je prázdniny. Mnozí rodiče se však...

Absolutní většina účastníků ankety organizované v aplikaci Viber souhlasí se začátkem školního roku ve třídách

Absolutní většina účastníků ankety organizované v aplikaci Viber souhlasí se začátkem školního roku ve třídách

Od začátku pandemie COVID-19 uběhlo již několik měsíců a školy po celém světě zvažovaly, jak...

Na prvním stupni českých základních škol učí z 94 % ženy

Na prvním stupni českých základních škol učí z 94 % ženy

Ačkoliv ženy převažují na základních školách v celé Evropě, v Česku je podíl učitelek na...

Nový projekt České televize UčíTelka

Nový projekt České televize UčíTelka

Česká televize spouští od pondělí 16. března unikátní projekt nazvaný UčíTelka. Každý den čeká na...

Profesní vzdělávání pomůže získat náskok před ostatními

Profesní vzdělávání pomůže získat náskok před ostatními

Honosit se vysokoškolským titulem dnes nestačí. Je to málo. K úspěšné kariéře na pozici středního...

Titulka pro: Střídavá péče pod pokličkou

Střídavá péče pod pokličkou

Téma střídavá péče začíná být populární. Tento pojem i jeho realizace pozvolna proniká do našeho...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz