Volný čas

Svatojánská noc: přináší tradice i milostnou magii

Sbírání kytiček

Svatojánská noc, noc z 23. na 24. června, je evropský lidový svátek propojující pohanské tradice oslav Letního slunovratu (21. 6.) a křesťanské oslavy uctívání Jana Křtitele, jednoho z nejvýznamnějších křesťanských světců.

Svatojánská noc předchází svátku jeho narození a bývá považovaná za čas plný tajemství, zázraků, milostné magie a silné ohnivé i zemské energie.

Křesťanská církev, která se všemožně snažila vymýtit pohanské tradice a rituály, správně odtušila sílu a hluboké kořeny lidových tradic a pokusila se pro ni nepohodlné oslavy Letního slunovratu nenápadně zastřít uctíváním světce Jana Křtitele. Cílem bylo postupně úplně odstranit tradiční čarodějnické obřady a lidovou magii s Letním slunovratem často spojovanou.

Tento záměr však nedošel zcela svému naplnění, protože celá řada rituálních oslav, stejně jako magický nádech Svatojánské noci, se dochovaly dodnes. Lidé si obojí spojili, a tak se postupem času legenda o křesťanském mučedníkovi provázala se starodávnými pověrami. Bylinkám natrhaným v předvečer svátku nebo časně zrána se začalo říkat „svatojánské“. Přidávaly se pak do směsí, které se podávaly jako mocný lék proti nejrůznějším nemocem. Své hojné užití nalezly také při výrobě kouzelných nápojů pro potřeby lidové magie.

Svatojánská noc je tradičně spojována s kouzly a nadpřirozenem. Tajemné síly o sobě dávají vědět více než obvykle, otevírá se brána mezi světy. Je možné snadněji vyvolat duchy zemřelých, země se otevírá, skály rozestupují, aby vydaly své poklady. O Svatojánské noci se více než jindy provádějí nejrůznější rituály, jejichž původ sahá až do starověku.

Co bylo a stále je pro Svatojánskou noc typické?

Asi nejznámějším prvkem noci jsou svatojánské ohně zakládané ideálně z 9 druhů dřeva. Ty se rozdělávají povětšinou na nejvyšším kopci blízkého okolí. Symbolicky plameny představují Slunce, které je v době Letního slunovratu na vrcholu svých sil. Ohně se pro získání větší síly, ochrany a nové energie přeskakují, zapalují se košťata, kterými pak zúčastnění krouží nad hlavami. V některých zemích Evropy se z kopců pouštějí dolů hořící kola či sudy, symbolizující sluneční putování. Ohořelé kousky dřeva z hranice pak mají mít velký vliv na prosperitu hospodářství, úrodu a plodnost dobytka.

Svatojánské čarování

Nedílnou součástí noci je i svatojánské čarování týkající se především sběru léčivých bylin a milostné magie. S tou souvisí i víra v sílu devatera bylin. Rostliny natrhané v noci na palouku jsou přímo určeny k uvinutí věnečku, díky němuž pak dotyčná žena snadněji rozpozná svého vyvoleného. Dívky se při sběru nesmějí ohlédnout ani promluvit a věnečky uvité ze svatojánských bylin si zpravidla dávají na noc pod polštář s tím, že se jim ve snu zjeví tvář jejich nastávajícího. Ráno pak vhodí věnce do vody a doufají v brzké setkání se spřízněnou duší.

O kterých rostlinách je řeč? Pro potřeby čarovného věnce je možno použít třeba svatojánský květ (kopretinu), růži (i šípkovou), smolničku, chrpu, rozchodníček, netřesk, mateřídoušku, fialku (může být i maceška polní nebo violka rolní) a luční zvonek.

Použít můžete také devětsil, komonici lékařskou, černohlávku obecnou, mařinku vonnou, devaterník penízkový, třezalku, hvozdík, sedmikrásku, laskavec nebo heřmánek, přičemž kopretina, sedmikráska a květy heřmánku jsou speciálně zasvěceny potřebám lásky. Třezalka a mateřídouška zase posilují a omlazují organismus (ideální je bylinná koupel) a laskavec (amarant) je vhodný pro všechny, kteří hledají lásku (doporučuje se nosit bylinku stále při sobě). Velmi známý je také kořen mandragory, který se běžně prodával na trzích a dosud slouží k milostné magii.

Mocný proud energie

Květiny, stromy i voda (studánky, potoky, rosa) mají o Svatojánské noci neobvyklou sílu, protože ze země vyvěrá obrovský proud energie. Očistnou funkci proto mají také obřadné koupele venku v přírodě. Tato symbolika se později dokonce začala ztotožňovat s připomínkou Jana Křtitele a křtu.

Svatojánská noc ve znamení lásky

Svatojánská noc však náležela a stále náleží především lásce. Zamilované dvojice se vypravovaly (a snad stále vypravují) do lesů a luk. Jednak aby tu hledaly pověstný kapradinový květ, ale také proto, aby se v hájích a odlehlých koutech přírody oddávaly milostným hrátkám. Lesy tak během noci bývaly plné milenců, aby se o devět měsíců později rodilo nejvíce miminek z celého roku.

Ať už během Svatojánské noci budete doma nebo si vyjdete do tajemné noční přírody, přeji vám, abyste nalezli přesně to, co hledáte. Snad lásku, která se vám dosud vyhýbala, spřízněnou duši, na kterou stále čekáte nebo „jen“ vnitřní klid a souznění se sebou sama.

Autor: Lea Kotková

Zdroj informací: cs.wikipedia.org/wiki/Svatoj%C3%A1nsk%C3%A1_noc, www.letsteacheurope-erasmus.site/st-johns-night/, Lea Kotková
Zdroj fotografií: Eva Michálková Pixabay generováno AI
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků