Syndrom těsných kozaček – je pro vás letos novinkou?

Změnily se u vás letní otoky na „syndrom těsných kozaček“? Nejste v tom sama. Oteklé nohy, metličky a křečové žíly zná z vlastní zkušenosti 7 z 10 Čechů starších 40 let.

Syndrom těsných kozaček – je pro vás letos novinkou?
Zobrazit fotografii v galerii

Mezi námi, u žen je to vzhledem k vlivu hormonů a těhotenství dokonce ještě více. Protože vznikají kvůli rozšířeným žilám a následnému zánětu, je důležitá dlouhodobá léčba. Jak se liší v závislosti na tom, zda se jedná „pouze“ o otoky, nebo zda už nemoc pokročila dál? 


1. Oteklé nohy jsou pro mě něco nového 

Většinou začínají v létě při dlouhém stání nebo sezení, ať již v práci nebo na cestách. Pokud se u vás letos objevily poprvé, pravděpodobně jste si řekli, že to není nic vážného, dali si večer nohy nahoru a ráno se probudili bez nepříjemného pocitu. Se zářijovým ochlazením se navíc otoky zmírnily, nebo vymizely. Ale pozor – už na jaře je můžete očekávat v plné síle znovu a mohou být ještě horší. 


Co dělat: Máte sedavé zaměstnání nebo naopak musíte dlouho stát? Nezapomeňte na procvičování nohou – stačí nenápadně kroužit kotníky, nebo propínat a ohýbat špičky. Současně si naplánujte návštěvu u praktického lékaře, který vám případně doporučí kompresní punčochy (v zimě je pod kalhotami nikdo neuvidí) nebo punčocháče a předepsat může také léky na posílení žil – venofarmaka. Efekt nemůžete čekat ze dne na den. Proto s návštěvou odborníka a přípravou na léto neotálejte. 


Co nedělat: Pokud máte sedavé zaměstnání, nedělejte tu chybu, že si po příchodu domů rovnou opět sednete. Při výběru bot nesahejte po vysokých podpatcích, ale ani po balerínkách. Stejně tak nechte ve skříni těsné oblečení. 


Co říká odborník: „Žilní onemocnění je celoživotní zhoršující se s věkem a počáteční stadia onemocnění se mohou projevovat pouze symptomy, kterým mnohdy pacienti nevěnují pozornost, nebo kterým přikládají jinou příčinu. Včasná návštěva lékaře, který doporučí správnou léčbu (režimová opatření, kompresivní léčbu, venofarmaka) významně zabrání další progresi onemocnění,“ říká MUDr. Jana Vojtíšková, praktická lékařka pro dospělé z Prahy.


2. Oteklé nohy znám, ale díky včasnému řešení s lékařem byl letos klid 

Pokud jste zvládli léto bez otoků a nezačaly se vám objevovat metličky a křečové žíly (případně se jejich stav díky dodržování léčebného režimu nehoršil), můžete mít pocit, že máte vyhráno. To ale bohužel není pravda. 


Co dělat: Chronická podstata onemocnění znamená, že vyžaduje dlouhodobou úpravu životního stylu a léčbu. I v chladnějších měsících tedy nezapomínejte podporovat zdraví žil pohybem, kompresí a léky. 


Co nedělat: Naopak si budete muset odpustit v zimě tak příjemnou saunu. S klesajícími teplotami začneme chodit méně pěšky – nevzdávejte se pohybu. 


Co říká odborník: „Léčba žilní nemoci se opírá o tři základní pilíře. Těmi jsou správná režimová opatření, kompresivní léčba a venofarmaka. Režimová opatření ani kompresivní léčba nejsou u našich pacientů příliš oblíbené, i když jsou účinné. Pacienti preferují užívání venofarmak,“ pokračuje MUDr. Jana Vojtíšková


3. Čeká mě zákrok 

Pokud u vás nebylo zachyceno chronické žilní onemocnění včas, dříve či později bude nutný zákrok. Zatímco u metliček, tedy malých žilek, se jedná o kosmetický zákrok, v případě křečových žil je důvodem k němu i zdraví. V dnešní době mají odborníci k dispozici moderní operační metody, díky kterým není nutný pobyt v nemocnici. Operační výkon probíhá ambulantně a několik hodin po něm mohou jít pacienti domů. I přes to ale zůstává pravdou, že zákrok je jednorázovým řešením, a pokud nezměníte životní styl, pravděpodobně se křečové žíly objeví znovu. 


Co dělat: Před zákrokem i po něm je důležité posílit žilní stěnu – úpravou životního stylu, kompresními pomůckami, popř. venofarmaky (léky na posílení žil). Pokud o zákroku uvažujete, je nyní nejvhodnější čas kontaktovat odborníka – chirurgickou ambulanci nebo přímo specializované pracoviště na žilní chirurgii. 


Co nedělat: Nespoléhejte se na to, že lékař udělá veškerou práci za vás. Nevracejte se po zákroku ke starým, špatným zvykům. 


Co říká odborník: „Samozřejmě nejlépe je snažit se do stádia, kdy je nutno již operovat, vůbec nedostat. Ale často i dobře vedená konzervativní léčba k úplnému úspěchu nevede, a proto je na řadě invazívní řešení – ať už klasická chirurgie, nebo i moderní miniinvazívní operace. I operace je však pouze součást dlouhodobé a celoživotní léčby. Nelze ji brát jako definitivní řešení – o své žíly je nutno se starat celoživotně,“ říká MUDr. Robert Vlachovský, Ph.D. z Centra žilní chirurgie VASCUMED.


Kde se dozvědět více 

V první řadě se svěřte svému praktickému lékaři, který vás případně odkáže ke specialistovi kvůli podrobnějšímu vyšetření žil. Na webových stránkách www.zilniporadna.cz najdete články pro „začátečníky“ i „pokročilé“, přes formulář můžete též zaslat dotaz přímo specialistovi. V bezplatné aplikaci „Bolí vás nohy?“ najdete podrobnější vysvětlení i konkrétní cviky.


KP
Foto: Depositphoto

DISKUZE K ČLÁNKU

1

Vždycky jsem milovala kozačky, ale letos nevím, jestli to dám. V létě jsem si s oteklýma nohama užila dost. Až tak, že mě to donutilo dojít k doktorovi. Doporučení? Kompresní punčochy a prášky. Super kombinace, co? Na druhou stranu je fakt, že to pomáhá, což je asi nejdůležitější. Prášky beru pořád a je to výrazně lepší. A taky ty punčochy už nejsou, co si pamatuju že nosila babička. Dneska už se dají vybrat, že je od normálních silonek nepoznáte. No nic, jdu vytáhnout z krabici ty kozačky a vyzkoušet, zda to půjde ;-)

ODPOVĚDĚT

3

už mám ráda pohodlné boty

ODPOVĚDĚT

2

kozačky nenosím,mám nejraději kotníčkové boty

ODPOVĚDĚT

2

Vysoké podpatky jsem nikdy nenosila, jsem sama dost vysoká.

ODPOVĚDĚT

4

KOZAČKY UŽ DLOUHO NENOSÍM

ODPOVĚDĚT

3

Já kopačky nosím, ale nemají vysoké podpatky.

ODPOVĚDĚT

4

:) to věřím

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (7 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Bára Kodetová se zbavila křečových žil. A co vy?

Bára Kodetová se zbavila křečových žil. A co vy?

Kolikrát byste si na sebe vzala sukni nebo kraťasy, ale brání vám v tom nevzhledné...

Zeptali jsme se cévního chirurga: Fungují krémy na křečové žíly?

Zeptali jsme se cévního chirurga: Fungují krémy na křečové žíly?

Křečové žíly trápí mnohem více ženy než muže. Pokud už se u mužů toto onemocnění...

3 kroky, díky kterým se nebudete bát krátkých sukní

3 kroky, díky kterým se nebudete bát krátkých sukní

Letos pofrčí krajky, roztrhané džíny a asymetrické sukně. Tedy mnoho příležitostí pochlubit se krásnýma nohama....

Křečové žíly nevznikají kvůli běhání. Proč tedy? Foto: Depositphotos

Křečové žíly nevznikají kvůli běhání. Proč tedy?

Řady běžců se v posledním roce rozšířily. S příchodem tepla se mohou někteří potýkat s...

Soutěž o punčochové kalhoty Avicenum FASHION 60 MICRO pro prevenci křečových žil

Soutěž o punčochové kalhoty Avicenum FASHION 60 MICRO pro prevenci křečových žil

Křečové žíly v dnešní době trápí mnoho lidí, v evropských zemích postihuje až 40 %...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

LUBRIKANT PŘI ANÁLU

Ahoj holky, jaký lubrikant používáte nejčastěji při ...

ÚNIK MOČI

Kdo s tím máte taky problém podělte se prosím o zkušenosti, ...

ÚNIK MOČI

Kdo s tím máte taky problém podělte se prosím o zkušenosti, ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz