Tady v zimě nespí

Co může být v zimě romantičtějšího než výlet na hrad nebo zámek? Možností je spousta!

Titulka pro: Tady v zimě nespí
Zobrazit fotografii v galerii

Mnohé v zimě „spí“, ale mnohé jsou výjimkou. Ty hodně známé si turisté najdou i v zimě. Není divu – hrad či zámek v zasněžené krajině má své osobité kouzlo stejně jako zámek v „bílém“ parku.

Hluboká nad Vltavou:Český Windsor

Zámek upravený v 19. století ve stylu romantické tudorovské gotiky podle vzoru anglického Windsoru považují mnozí za nejkrásnější u nás. Je tady připravena nová zimní trasa – v přízemí nahlédneme do soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů panství, seznámíme se s loveckými tradicemi a zbraněmi. Z obvyklého zámeckého depozitáře je vystavena např. stříbrná cestovní souprava, kolekce porcelánu, tkané tapiserie z první třetiny 17. století. Unikátem je splachovací toaleta z počátku 20. století, umístěná u obývacího pokoje posledního majitele.

Pod zámkem si prohlédneme zajímavý pomník na tzv. Pokutní louce, kde v roce 1290 přišel o hlavu mocný Záviš z Falkenštejna. Jeho nevlastní syn Václav II. Tehdy uvěřil  našeptávačům, že se Záviš chystá panovníka zradit, a tak byl Falkenštejn vlákán do pasti a zajat. Václav chtěl zpátky královské statky, které Vítkovci v čele se Závišem získali, a tak dal spoutaného vězně vodit od hradu ke hradu s tím, že ho dá popravit, pokud se brány hradu neotevřou. Brány se otevíraly, jen Hluboká zůstala zavřena...

Na Hluboké není problém s ubytováním ani občerstvením – pokud si vyberete třeba zámecký hotel Štekl, jistě vám bude povědomý. Právě tady se totiž natáčel nedávno reprízovaný a skvěle herecky obsazený televizní seriál Hotel Herbich.

Lednice:novogotická perla

O primát nejkrásnějšího novogotického „windsorského“ zámku soutěží s Hlubokou lednický zámek, označovaný za perlu jižní Moravy. Zámek vznikl na místě původní tvrze a prošel četnými úpravami, až dostal dnešní působivou podobu. V zimě si můžeme prohlédnout skleník, který v letech 1843–1845 nahradil starou barokní oranžerii. Unikátní stavba je se zámkem propojena Květinovým sálem. V každé roční době je velmi atraktivní procházka zámeckým parkem s řadou zajímavých staveb. K nejznámějším patří téměř 60 m vysoký Minaret, vybudovaný v letech 1798–1804, ve své době nejsevernější objekt svého druhu v mimoislámských zemích, napodobenina římského akvaduktu a umělá zřícenina Janův hrad.

Při návštěvě Lednice bychom měli věnovat čas i celému Lednicko-valtickému areálu, který je zařazen na Seznam památek UNESCO. Parkově upravený komplex lesů a rybníků mezi Lednicí a Valticemi zdobí četné stavbičky jako Tři grácie, Dianin chrám, Apollonův chrám aj. či větší stavby jako Hraniční zámek.

Karlštejn: král našich hradů
Asi nejznámějším a také nejnavštěvovanějším českým hradem (vynecháme-li Pražský hrad) je Karlštejn, který vybudoval císař Karel IV. po roce 1348 jako místo k rozjímání a bezpečnému uložení korunovačních klenotů. Objekt byl několikrát přebudován, v roce 1648 jej dobylo švédské vojsko. Dnešní podoba je výsledkem puristických úprav v letech 1888–1897. Kromě jiného je hrad zajímavý stupňovitým uspořádáním podle významu jednotlivých částí – nejvýše trůní čtyřpatrová Velká věž se skvostnou kaplí sv. Kříže (ta ovšem v zimě není přístupná). Ke hradu se váže děj divadelní hry Jaroslava Vrchlického Noc na Karlštejně (ta se také v reálném prostředí hraje), podle níž byl na hradě natočen i stejnojmenný film.

Příběh vychází z legendy, že na hradě nesměla nocovat žena: to je ovšem jen část pravdy – zákaz platil pouze pro Velkou a Mariánskou věž. Ostatně noc na hradě zaplatila životem královna Johana, manželka Václava IV. – prý ji zadávil velký pes, který v královské ložnici také spával.

Text: Petr David a Lenka Nešporová
Foto: iStock
Zdroj: Svět ženy číslo 12 / 2011.

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Cestování jako životní styl

Cestování jako životní styl

Není tajemstvím, že cestování právě zažívá obrovský boom a láká velkou většinu z nás. Není...

Soutěž o cestovní bavlněné podkolenky Avicenum TRAVEL 310

Soutěž o cestovní bavlněné podkolenky Avicenum TRAVEL 310

Léto je období dovolených. Zahraniční cesty jsou lákavé a celkem snadno se smíříme s dlouhými...

Bulharsko pláže

Ideální rodinnou dovolenou s malými dětmi si užijete na Slunečném pobřeží

Dovolená u Černého moře je vhodná pro rodiny s dětmi. Ceny za ubytování, jídlo a dopravu...

Titulka pro: Mobilní aplikace na cesty. Které spolehlivě užijete?

Mobilní aplikace na cesty. Které spolehlivě užijete?

Chystáte se na krátkou dovolenou nebo už řešíte delší letní odpočinek? Pokud je vám blízké...

Jak na cestování se psem

Jak na cestování se psem

Chcete vyrazit za hranice všedních dnů společně se svým čtyřnohým kamarádem? Dnes už to není...

Titulka pro: Brumík doporučuje zajímavá místa

Brumík doporučuje zajímavá místa

Jelikož jste si oblíbili projekt, ve kterém si maminky navzájem doporučovaly tipy na výlety, přinášíme...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

KORÁLKY

Ahojky všem :) Měla bych dotaz... Máte někdo prosím ...

SEXSHOP

Holky, koukala jsem se na net a hodně se mi líbí tento erotic ...

CVIČENÍ

Ahoj holky, jaké cvičení preferujete? Doma nebo chodíte ven ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz