Volný čas

TAROTOVÝ VÝKLAD NA MĚSÍC DUBEN 2018

Sbírání kytiček

Příroda se už probudila ze zimního spánku a první ‚plnohodnotný‘ jarní měsíc je tady.

Duben má 30 dnů a je čtvrtým měsícem gregoriánského kalendáře. Původ slova je pravděpodobně odvozen od pučících dubů, které se v této době začínají projevovat. Sluníčko nabírá na síle a krajina se halí do jarně pastelových odstínů.

První dubnový den se označuje jako ‚apríl‘ a údajně už od 16. století bývá spojován s nejrůznějším vtipkováním a více či méně nevinnými žertíky.

V dubnu přibývá dne o 1 hodinu a 47 minut.

Novoluní nastává 14. dubna, úplněk pak 30. dubna. Poslední den v měsíci je tradičně spojován s lidovým zvykem ‚pálení čarodějnic‘ (nazývané také Filipojakubská nebo také Valpuržina noc). Lidé se scházeli u otevřených ohňů a oslavovali příchod jara. Typické bývalo i stavění májky, symbolizující nový život a probuzení po dlouhé zimě. Na mnohých místech se tradice stále udržuje.

Podle tradiční čínské medicíny bývají v dubnu nejvíce ohrožena játra. Ta mají svou nezastupitelnou roli v detoxikaci organismu a jsou největším orgánem dutiny břišní. Prokážeme jim velkou službu, když na pár dní z jídelníčku zcela vyřadíme živočišné produkty (maso, mléko a mléčné výrobky). Neméně důležitý (nejenom pro játra) je také pravidelný pohyb a dostatek spánku. Podle orgánových hodin je pro ně důležitý klid a teplo po 23. hodině.

Z lidových pranostik pro měsíc duben vybírám: 

• Prší-li na svatého Huga, bývá mokrý máj 

• Mokrý duben, suchý červen 

• Duben chladný, deštivý, úroda nás navštíví 

• Mokrý duben – hojnost ovoce 

• V dubnu hrom – nebojí se mrazu strom 

• Bouřky v dubnu zvěstují teplé léto 

• Jasný měsíc v dubnu škodí květu stromů 

• Prší-li na svatého Vojtěcha, neurodí se švestky

• Jasný Jiří, pěkný podzimek 

• Čím kvete trní později, tím méně se urodí sena a obilí

BERAN (21.3. – 20.4.)

Milí Berani, dubnové karty se tváří o poznání přívětivěji než ty březnové. Pokud jde o rodinné zázemí a finanční záležitosti, vše je na dobré cestě. Řešíte-li problémy tohoto druhu, situace se nejenom uklidní, ale dokonce zlepší. Možná je i nová pracovní nabídka, případně postup či zvýšení platu ve stávajícím zaměstnání. Nezadaní Berani se v dubnu mohou setkat se zajímavým protějškem, člověkem, který jim i do budoucna bude moci hodně nabídnout. Pozor si dejte na vlastní citovou nestabilitu a mírné ‚vykolejení‘ ze zaběhnutých kolejí. Je třeba uvědomit si, že na nikoho si nelze dělat nároky, každý je svobodná bytost a tak bychom s ním (i sami se sebou) měli jednat. Konec měsíce se ponese v duchu nové tvůrčí energie. Vše vám půjde dobře od ruky a váš ohnivý náboj bude inspirací pro mnohé okolo vás.

BÝK (21.4. – 21.5.)

Milí Býci, buďte štědří a dovolte si i trochu zariskovat. V dubnu se to dvojnásob vyplatí. Opusťte svůj krunýř a zaběhnuté postupy, uvolněte se a zkuste některé věci udělat jednoduše úplně jinak. Jaro přeje změně, přináší novou energii a svěží vítr do plachet. Nabídne-li se vám cesta, ať už půjde o pracovní nebo osobní záležitost, využijte ji. Vynaložená energie se vám i s úrokem vrátí a zisk na sebe nenechá dlouho čekat. Pokud jde o finance, také tam vám karty přejí. Ukazují na stabilitu a profit. Hledáte-li zaměstnání, může se objevit nová pracovní příležitost. Druhá polovina dubna vám také přeje, zejména pokud jde o množství energie a pracovního nadšení. Fyzicky i psychicky se budete cítit skvěle a mnozí vás budou vyhledávat právě pro váš nakažlivý elán a pozitivní mysl.

BLÍŽENCI (22.5. – 21.6.)

Milí Blíženci, první polovina dubna je vaše. Karty vám více než přejí a slibují příjemně naplněné dny. Budete si užívat pozornost svého okolí, zejména pokud jde o opačné pohlaví. Ženy – Blíženci budou přitažlivější, muži zase charismatičtější než obvykle. Snažíte-li se otěhotnět, zdá se, že právě duben je vhodným a nadějným měsícem. I v oblasti lásky a vztahů obecně se budete cítit jako ryba ve vodě; pokud vás dosud tížila nějaká nevyřešená záležitost, tento měsíc máte šanci vše uspokojivě srovnat. V práci na sebe neklaďte přehnané nároky a nebojte se část zodpovědnosti předat jiným. Koncem měsíce hrozí dočasná ztráta energie, proto si dobře rozložte své povinnosti. Nezapomínejte, že i přes dobrý pocit a vysoký elán není vaše energie nevyčerpatelná.

RAK (22.6. – 22.7.)

Milí Raci, na některé věci nemá smysl déle čekat. Někdy se dostaneme do patové situace, ze které vede už jen jediná cesta – cesta odchodu… Občas je potřeba opustit myšlenku na ‚lepší časy‘, týkající se oné záležitosti, a dále neživit marnou naději. Trpělivost je důležitá, ale i ta má své hranice. Možná si kvůli jedné záležitosti necháváte uniknout jinou a hodnotnější. Cítíte-li se poranění v oblasti citů, vězte, že bude líp. Čas je v tomto směru lék a co se dnes zdá smutné a bolavé, za měsíc už tolik bolet nebude. Pokud jde o pracovní a hmotné záležitosti, tam by mělo být vše v nejlepším pořádku. Silná karta pro tuto oblast poukazuje na stabilitu a další dobrý vývoj. Pokud jste dosud neměli v tomto směru ‚jasno‘, duben vše změní k lepšímu. Posilujte své silné stránky, protože na nich má smysl stavět.

LEV (23.7. – 22.8.)

Milí Lvi, duben se tváří poněkud tajemně. Na jedné straně bude mít tendence vás směrovat, na straně druhé jako by si stále držel nějaké tajemství. Můžete mít pocit, že ať se snažíte sebevíc, jistá záležitost má pro vás zůstat prozatím neodtajněna. Všechno má svůj správný čas a nezbývá, než to přijmout. Zamyslete se nad tím, zda není vhodná doba přehodnotit svůj dosavadní postoj v určitých životních situacích, vymanit se ze zaběhnutého stereotypu a možná už nějakou dobu ‚nefunkčního vzorce chování‘. Duben vás v nastávajícím procesu změny jednoznačně podporuje. Ukažte sobě i svému okolí, že se umíte i řádně ozvat. Jste-li nespokojeni, dejte to najevo. Využijte svých komunikačních schopností, jednejte tak, jak cítíte, že je to pro vás nejlepší.

PANNA (23.8. – 22.9.) 

Milé Panny, dubnové karty se na vás tentokrát tváří docela přívětivě. Snad to bude probouzející se jarní energií a delšími dny, možná uvědoměním si, co je pro vás v životě opravdu důležité, ale vaše pocity budou tento měsíc plné opatrného optimismu, a především pokory. Možná dojde i na situaci, kdy vám vaši blízcí ukážou, co pro ně znamenáte, a to v tom nejlepším slova smyslu. Máte-li v hlavě myšlenku nějakého projektu, anebo se nápad teprve zrodí, věnujte tomu mimořádnou pozornost. Karty naznačují, že byste právě v dubnu mohly položit základ dobré věci, která by se vám v budoucnu dosti slušně zúročí. Na konci měsíce můžete mít tendence podlehnout nenadálému krátkodobému splínu; vězte, že jde o nepodstatnou záležitost, díky níž však hrozí přehlédnutí něčeho důležitějšího.

VÁHY (23.9. – 23.10.) 

Milé Váhy, duben si s vámi lehce pohraje. Ať už je řeč o hře s penězi nebo zpočátku bezvýznamném flirtu, půjde tak trochu o prověření vašich hranic a vůle. Nenechte se zatáhnout do zbytečných potíží a vězte, že některé věci v životě jsou stejně pomíjivé jako letní déšť. Neriskujte zbytečně jen pro krátkodobé potěšení či na ničem založeném přesvědčení o výhodnosti ‚akce‘. Dobře zvažte, zda se chcete vydat směrem, který se vám znenadání nabídne. Tento měsíc vám mimo jiné bude chtít ukázat i vaše silné stránky. Vždycky máme na čem stavět a co rozvíjet a zbytečný risk s krokem do neznáma se ne vždy vyplácí. Až pomine lehký počáteční chaos, objeví se skutečná šance ukázat, kým jste. Nabídka či příležitost, která se koncem dubna objeví, bude stát přinejmenším za vaši pozornost.

ŠTÍR (24.10. – 22.11.)

Milí Štíři, duben lehce zamíchá karty. Téma bude pravděpodobně vztahové, ať už se bude jednat o vazbu partnerskou, příbuzenskou či pracovní. Možná pocítíte lehké rozčarování a přirozené zklamání nad celou záležitostí, ale vězte, že vše je přesně tak, jak má být. Nastalá situace vám totiž otevře nejenom oči, ale také dveře sebejistoty a důvodů, proč si vážit sebe sama. Pokud jde o pracovní záležitosti, je načase objevit svůj skrytý potenciál a začít jej naplno využívat. Zjistíte, že má mnohem větší smysl stavět na tom, pro co máte předpoklady, nikoli donekonečna zdokonalovat to, v čem jste sotva průměrní. Uvědomíte-li si tuto skutečnost a najdete-li pevný bod sami v sobě, čekají vás velké změny, a to jednoznačně k lepšímu.

STŘELEC (23.11. – 21.12.) 

Milí Střelci, něco se chystá, ale není třeba se obávat. Duben s sebou přináší dynamiku a rychlé změny, ale vše se obrátí jen k lepšímu, resp. lepšímu pro vás osobně. Nepůjde o záležitost novou, nicméně změna bude nečekaná a vámi v daný okamžik neovlivnitelná. V rodinných vztazích se vše uspořádá a nasměruje ke klidu, harmonii a vzájemné podpoře. Pokud jste poslední dobou měli dojem, že ne vše funguje tak, jak byste si přáli, nastane i v této oblasti příjemný obrat. Pozor si dejte na vlastní energii, snažte se lehce ubrat. Hrozí vám lehká jarní únava a vyčerpání vlastní energetické rezervy. Snažte se více odpočívat a trávit čas s lidmi, které máte rádi. Na druhé straně zvažte, zda všichni, se kterými se stýkáte, jsou pro vás stále dobrými ‚parťáky‘ a myslí to s vámi opravdu tak, jak říkají.

KOZOROH (22.12. – 20.1.) 

Milí Kozorozi, čeká vás důležitý měsíc. Naoko se nebude až tak moc dít, ale uvnitř vás bude probíhat malá revoluce. Na jistou záležitost, ve které jste dosud tak trochu tápali, bude třeba podívat se ještě i z jiného úhlu. Situace k tomu už nějakou dobu spěje a změna stanoviska, resp. jeho přehodnocení, je stejně jen otázkou času. Polovina dubna může být z hlediska fyzické kondice o něco náročnější a vy budete mít pocit mírné indispozice. Potřeba vyšší míry odpočinku a menší míry stresu se stane více než aktuální. Konec měsíce bude ve znamení vnitřního rozporu. Některá rozhodnutí bývají bolestivější než jiná, o to dál nás ale mohou posunout. Možná je nyní ten správný čas na to, abyste si uvědomili, co v životě opravdu chcete, a nastoupili na cestu realizace svého snu.

VODNÁŘ (21.1. – 20.2.)

Milí Vodnáři, počátek dubna si žádá trpělivost a pochopení. Přestože budete mít tendence jednat impulsivně a vaše emoce budou vystaveny náročnější zkoušce, zkuste zůstat v klidu. Zbytečně se nestresujte a zachovejte si zdravou míru nadhledu. I když ze záležitosti, která se v dubnu objeví, můžete mít trochu těžkou hlavu, vězte, že jde o přechodný stav a případná bouře zase brzy pomine. Přes mírně komplikovanější začátek měsíce se vám zhruba v jeho polovině vrátí obvyklá energie a optimistické uvažování. Věnujte pozornost také své mysli a novým nápadům. Karty ukazují na dobré rozhodovací schopnosti a rychlé bezchybné uvažování. Pocítíte-li potřebu ozvat se, udělejte to. Ať už půjde o věc pracovní či ryze soukromou.

RYBY (21.2. – 20.3.)

Milé Ryby, duben vás podrobí malé zkoušce. Půjde o test trpělivosti, výdrže a odhodlání. A také prověření, zda směr, který jste si určily, je tím jediným vhodným. Z výsledku jisté situace se můžete cítit mírně rozčarovány; tím spíš se budete ptát po správnosti svého předchozího rozhodnutí. Duben je vhodným měsícem pro kreativitu. Nápadů tohoto druhu budete mít nepočítaně a vaše fantazie pojede na plné obrátky. Věnujte pozornost svým snům a nebojte se snít i s otevřenýma očima – během dne. Síla mysli je obrovská a jasná představa je dobrým základem budoucího úspěchu. Konec dubna přinese novou a svěží energii, stejně jako rozřešení záležitosti, o které byla řeč na začátku.

Autorka: Ilona Lea Kotková  VlastnímSměrem

Foto: iStock

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků