Tarotový výklad na prosinec 2017

Prosinec je podle gregoriánského kalendáře dvanáctým a posledním měsícem v roce. V římském kalendáři byl ale označován za měsíc desátý (proto se také v mnohých jazycích setkáváme s variantou „december“, odvozenou od výrazu „decem“ = deset).

Tarotový výklad na prosinec 2017
Zobrazit fotografii v galerii

O původu českého názvu se můžeme jen dohadovat. Jednou z možností může být příbuznost se slovem „prosiněti“ (= problesknouti), což naznačuje občasné problesknutí slunce mezi mračny na obloze. Jiné zdroje však uvádějí, že název měsíce souvisí se slovem „siný“ (bledě modrý, namodralý) nebo (možná trochu překvapivě) i s termínem „prase“, protože jde o období častých zabijaček. Další možností je odvození od slova „prosit“, které by mohlo souviset s vánoční koledou.


Slunce putuje ve Střelci a 21. prosince v 17 hodin a 28 minut SEČ vstupuje do znamení Kozoroha. Je nejkratší den a nejdelší noc, nastává zimní slunovrat. Začíná astronomická zima. V prosinci 2017 zpočátku ubývá dne o 20 minut, ovšem na konci už zase začne přibývat, a to o 7 minut.


Letos v prosinci nastává úplněk 3. 12., novoluní pak 18. 12. Svatá Barbora slaví svátek 4., Mikuláš naděluje dětem dárky 5. První adventní nedělí (3. 12.) začínají Vánoce a konec roku se neodvratně blíží.


Podle tradiční čínské medicíny je v prosinci nejvíce ohroženo tlusté střevo. Z fyzického hlediska tvoří zakončení trávicího systému a stará se o odvádění odpadu z těla. Z hlediska psychiky je tlusté střevo místem našeho podvědomí a vzpomínek na minulost. Tlustému střevu prospívá dostatečné množství vlákniny, vhodná je například rýže, rýžové otruby, oves nebo pohanka. Pro podporu peristaltiky lze vyzkoušet například indickou vlákninu – psyllium.


Z prosincových pranostik vybírám: 


• Studený prosinec - brzké jaro 

• Prosinec naleje a leden zavěje 

• Jaké zimy v prosinci, taková tepla v červnu 

• Není-li prosinec studený, bude příští rok hubený 

• Jaké je počasí na sv. Barboru, takové bývá až do vánoc 

• Svatý Mikuláš splachuje břehy 

• Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá 

• Při svatém Tomáši meluzína straší 

• Na Štědrý večer hvězdičky - ponesou vajíčka slepičky 

• Zelené vánoce - bílé Velikonoce


BERAN (21.3. - 20.4.)

Milí Berani, předvánoční čas vás osloví. Nepůjde ani tak o touhu nakupovat dárky a obdarovávat své blízké. Vnímat budete spíše nutkavou touhu přizpůsobit se atmosféře nadcházejícího klidného období ve smyslu uvolnění unavené mysli a odpočinku fyzického těla. Vaše intuice pojede na plné obrátky a prosincovou vysokou míru kreativity můžete využít jakýmkoli způsobem. Poslední měsíc v roce s sebou přinese i dlouho očekávané uzavření jisté životní etapy a nabídne dobré vyhlídky do budoucna. Na konci prosince budete mít tendenci hodnotit a posuzovat své dosavadní úspěchy a také nalézt poučení v tom, co se nepodařilo úplně tak, jak jste si přáli. Zatoužíte po životní stabilitě, a dost možná přijdete na to, že být v rovnováze neznamená ustrnout na místě; je třeba udržovat se v neustálém pohybu a být otevřený případným změnám. 


BÝK (21.4. - 21.5.)

Milí Býci, prosinec je pro vás nadmíru důležitým měsícem. Budete hodnotit, a zejména přehodnocovat. A i když se může zdát, že v situaci, která vás trápí, se nedokážete pohnout z místa, opak je pravdou. Možná postačí jen otevřít unavené oči a lépe se rozhlédnout. Nezoufejte nad vylitým pohárem, další se obratem nabízí. To jen vy ho v současném stavu jisté odevzdanosti neumíte najít. Podobně jako na předchozí znamení, také na vás dolehne nadcházející vánoční atmosféra a s ní i schopnost určitého vhledu do situací, co jste dosud odmítali přijmout či pochopit. Konec prosince je ve znamení naplnění, lásky a skvělého rozhodnutí, při kterém se nebudete řídit ničím jiným, než svým srdcem. Čekáte-li na lásku, vězte, že do nového roku vstoupí společně s vámi. 


BLÍŽENCI (22.5. - 21.6.)

Milí Blíženci, prosinec si s vámi trochu zahraje, anebo si pohrajete vy sami. Budete mít tendenci neustále zrychlovat, jako by na vás nadcházející svátky klidu měly zcela opačný vliv. Hlava pojede na plné obrátky a myšlenky se pohrnou jedna za druhou. Věnujte jim dostatečnou pozornost i prostor. Možná se konečně rozhoupete učinit pár zásadnějších kroků k tomu, abyste do nového roku vstoupili s čistým štítem, minulostí nijak nezatíženi. To ovšem neznamená z předchozích skutků nepoučeni! Opusťte to, co vás tíží a přijměte porážku, bude-li to třeba. Ve smíření je svoboda a odpuštění vás posune dál. Nebojte se ukázat růžky a využijte prosincovou schopnost konstruktivně komunikovat. Nenechte se zahnat do kouta a trvejte na svých rozhodnutích. Brzy se ukáže, že vaše jednání bylo správné, ačkoli se zpočátku mohlo jevit jakkoli bláhově. 


RAK (22.6. - 22.7.)

Milí Raci, prosincové karty vám víc než přejí. Máte před sebou velice příjemný, a rozhodně ne nudný měsíc. Zpočátku prosince si s vámi trochu pohrají vaše vlastní emoce; snad proto, abyste v sobě objevili novou schopnost, dosud nepoznaný talent, anebo poněkud opomíjenou dovednost radovat se z maličkostí. Vnímejte své potřeby a vyslyšte vlastní touhy. Mějte se rádi a uvolněte se. Připomeňte si, jaké bylo být dítětem. Konec roku přinese uvolnění a novou vizi, nadšení a možná až trochu nečekaný přísun energie. Využijte jej ve svůj prospěch, troufněte si začít něco úplně nového. Nesvěřujte se však na počkání a detaily si rozhodně nechte pro sebe. Z dlouhodobého hlediska může jít o zajímavý projekt a pro vás osobně dosti přínosnou záležitost. 


LEV (23.7. - 22.8.)

Milí Lvi, prosinec vám nabízí dobrou příležitost urovnat situaci, která vás už nějakou dobu tíží. Jedinou podmínkou je uvolnění se a přijetí skutečnosti, že ne vždy musí být pravda nutně na vaší straně. Pozor na striktní odmítání něčeho, co se na druhý pohled vůbec nemusí jevit jako špatné řešení. Pokud jste o něco přišli či zažili zklamání z výsledku, pokuste se na celou záležitost podívat ještě i z druhé strany. Nepočítejte ztráty, ale hledejte přínos a nové možnosti. Jedny dveře se zavřely, aby se před vámi ty nové otevřely. Prosinec po vás bude žádat i jistou dávku trpělivosti, ale i odhodlání vytrvat. Konec měsíce poplyne v duchu radosti a blížících se oslav příchodu nového roku; Lvice toužící po dítěti, mají dobrou šanci otěhotnět. 


PANNA (23.8. - 22.9.)

Milé Panny, hravost je jedno z hlavních témat nadcházejícího období. Zapomeňte na pravidla, zkuste alespoň na chvíli odložit tvář dospělého člověka. Uvolněte myšlenky a sledujte, kam vás zavedou. Poslední měsíc roku 2017 vám nabízí mnoho možností, jak najít zábavu i vnitřní naplnění. Podobně jako minulý měsíc dejte prostor vlastní kreativitě a popusťte uzdu fantazii. Nečekaně se může objevit i zajímavá pracovní příležitost, která vás bude dokonale bavit. Možná jste už pozapomněly, milé Panny, na vaše dětské sny; je načase oprášit je, byť v trochu modernějším kabátě. Konec měsíce může mít tendence uvrhnout vás do stavu určitého splínu a únavy. Nenechte se! Ne všechno je takové, jaké se jeví, a žádná kaše se nejí tak horká, jak se uvaří. Do nového roku vstupte s optimismem a jasnou vizí, že nadcházející rok bude ještě o poznání lepší, než ten uplynulý.


VÁHY (23.9. - 23.10.)

Milé Váhy, prosinec se na vás usmívá. Na obzoru se objeví nová tvář, člověk, který vám do života přinese štěstí a naplnění. Může jít o zajímavý protějšek, dlouho očekávanou lásku, ale i o dobrého přítele či osobu, která k vám bude nadmíru vstřícná. Pomoci může i v situaci, kterou nemáte dosud vyřešenou či zpracovanou. Poslední měsíc v roce nad vámi drží ochrannou ruku a otevírá i nové pracovní příležitosti. Nemusí jít nutně o změnu zaměstnání. Pustit se můžete do vlastního projektu, i kdyby to zpočátku bylo pouze na teoretické vlně. Věnujte pozornost svým nápadům a nebojte se realizace. Prosincové karty naznačují dobrý základ a zajímavý potenciál. Koncem roku pozor na zbytečné bilancování a nespravedlivé hodnocení, ať už půjde o druhé, anebo o vás samotné. Buďte čestní a nebojte se (po)chválit. 


ŠTÍR (24.10. - 22.11.)

 Milí Štíři, zkuste se uvolnit, zpomalit a hezky v klidu si užívat nadcházející sváteční období. Svou pozornost věnujte především svým blízkým, rodině a nejbližším přátelům, nicméně nezapomínejte ani na sebe. Tématem měsíce je pro vás nastavení rovnováhy a přehodnocení dosavadních priorit. Netrapte se maličkostmi, a co můžete, vypusťte. Je možné, že v jisté záležitosti se dostaví lehké zklamání, věci pravděpodobně nepůjdou zcela podle vašich představ. Jde však pouze o dílčí nesnáz a dočasnou nepohodu. V dlouhodobějším horizontu se vám bude dařit a dost možná se i zapojíte do nového projektu, anebo sami nějaký vymyslíte. Konec měsíce a počátek nového roku se ponese ve znamení stability, a to jak finanční, tak citové. Do roku 2018 vstoupíte šťastně, plni svěží energie a nového odhodlání. 


STŘELEC (23.11. - 21.12.) 

Milí Střelci, neplačte nad rozlitým mlékem. Co má skončit, ať skončí. To proto, aby zase něco nového mohlo začít. Vaše prosincové téma se jmenuje ‚rovnováha‘ a prosincový úkol ‚naučit se v ní setrvat‘. Zkuste starosti aspoň na pár dnů hodit úplně za hlavu a vychutnávejte si poklidný konec roku. V tomto svátečním období je pro vás důležité uvědomit si, že máte na čem stavět. Možná by stálo za to zamyslet se nad tím, ve které oblasti jste úspěšní. Kde se vám daří a co vás těší. A tam následně směřovat vaši další energii. Mnohem efektivnější je totiž soustředit se na úspěch, než se zabývat činností, kde opakovaně selháváte. O dost radostnější, než být věčným začátečníkem v oboru, co vám stále uniká, je stát se profesionálem tam, kde jste teď ‚jen‘ dobří. Zkuste si do nového roku naordinovat úspěch, který ovšem může vzniknout pouze na pevném a stabilním základě. 


KOZOROH (22.12. - 20.1.) 

Milí Kozorozi, ani v prosinci se nebudete nudit. Konec roku trochu zamíchá kartami a ve vašem životě bude mít leccos tendenci obrátit se vzhůru nohama. Nechte proudit svěží vítr, lépe se vám popluje. Důležité při té plavbě ovšem bude, abyste s sebou nevezli všechno. Opusťte to, co vás tíží a dlouhodobě nepřináší žádnou radost. Nepodléhejte strachu a zbavte se zastaralých vzorců chování; stejně vás jen brzdí a nedovolí posouvat se dál. Je třeba, abyste ve svém životě nastavili jasná pravidla a stanovili cíle, ať už ty jednotlivé dílčí, anebo dlouhodobé. Pokud vše s rozvahou a bez zbytečných obav nastavíte, karty slibují budoucí úspěch. Jen je třeba být trpěliví a při prvním neúspěchu hned nepodléhat splínům. Jste silní a vytrvalost je vaší pevnou stránkou. Tak se o ní opřete a vykročte klidně i do zdánlivého neznáma. 


VODNÁŘ (21.1. - 20.2.) 

Milí Vodnáři, prosinec po vás žádá zpomalení. Dočasně bude třeba o něco lépe hospodařit s energií, více se šetřit a v neposlední řadě i dobře zvažovat, kam svou aktivitu nasměrujete. Vnímejte své tělo a snažte se mu maximálně vyhovět. Zvolíte-li dobrovolně cestu větší pohody než dosud, bohatě se vám to zúročí. V opačném případě byste dočasně mohli – díky zbytečnému vyčerpání – nedobrovolně ulehnout na pár dnů do postele. Mentálně na tom však budete víc než lépe, věnujte proto vyšší pozornost svým nápadům. Řešíte-li dlouhodobě nevyhovující situaci, v prosinci máte šanci celou záležitost uzavřít. Konec roku s sebou přinese i jistou dávku sentimentu a tendence podléhat iluzím. Mějte se proto na pozoru a podzimně zimním splínům nedejte pražádnou šanci. 


RYBY (21.2. - 20.3.) 

Milé Ryby, po relativně náročném období si konečně budete moci trochu vydechnout. Zpočátku měsíce si ovšem dejte pozor na zbytečné konflikty a mírnou tendenci decentně manipulovat okolím; vaše představa je jedna věc a svobodná vůle ostatních věc druhá. Ne vždy se dokážete shodnout. Některé záležitosti bude pravděpodobně nutno přehodnotit, abyste se mohly svobodně posunout dál. Prosinec s sebou ovšem přináší i veskrze příjemné emoce a vědomí, že jdete správným směrem. Lehce varující je upozornění na to, abyste se v určité oblasti necítily příliš plné. Ať už jde o množství práce, citů, anebo jídla. Konec roku se však celkově ponese spíše ve veselejším a společenském duchu, a vy si plně užijete své rodiny a přátel.


Ilona Lea Kotková, vlastnimsmerem.cz

Foto: iStockDISKUZE K ČLÁNKU

3

Tak můj horoskop na mě kupodivu sedí.

ODPOVĚDĚT

6

taky to ne mě sedí

ODPOVĚDĚT

2

Horoskop mám na prosinec velmi dobrý, jsem zvědavá co se vyplní.

ODPOVĚDĚT

1

děkuji pokusím se splínu vyhnout

ODPOVĚDĚT

2

tak to jsem zvědavá jestli se to vyplní

ODPOVĚDĚT

4

no nemusí se plnit zase všechno, jen to dobré...

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (6 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Vyberte dětem ten správný kroužek!

Vyberte dětem ten správný kroužek!

Snad nic na světě dětem neuteče tak rychle jako prázdniny. Než se nadějí, budou si...

Titulka pro: Třetina českých dětí se ve volném čase nudí!

Třetina českých dětí se ve volném čase nudí!

Jak žijí dnešní školáci? Co je zajímá a jak tráví svůj volný čas? Na takové...

Titulka pro: Crocsy v novém kabátku

Crocsy v novém kabátku

Ideální boty pro volný čas? To jsou jednoznačně Crocsy. Pokud jste si tuto značku oblíbili,...

Titulka pro: Máte prázdný dětský pokoj? Splňte si sen!

Máte prázdný dětský pokoj? Splňte si sen!

Vaše děti odešly natrvalo z domova a začaly žít svůj dospělý život. Váš život tak...

Feng Shui: Jací jsou lidé s převládající energií země

Feng Shui: Jací jsou lidé s převládající energií země

Minule jste měli možnost se seznámit se základními charakteristikami lidí s energií Dřeva a Ohně.

Román na Mezizenami.cz: Osmdesát tři minut po půlnoci 10. kapitola, Lázně

Román na Mezizenami.cz: Osmdesát tři minut po půlnoci 10. kapitola, Lázně

Březen 1986 Byla zima, v práci jsem po nemoci nevěděla, co dřív, ale byla jsem šťastná....

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

MIMINKO SE NEDAŘÍ

Dobrý večer, co dělat, když nám nejde otěhotnět? ...

VŮNĚ DO AUTA

Kde sehnat kvalitní vůni do auta? Poradíte?

VŮNĚ DO AUTA

Kde sehnat kvalitní vůni do auta? Poradíte?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz