Početí dítěte a těhotenství je pro každou ženu specifickým obdobím, při kterém svůj každodenní život podřizuje optimálnímu vývoji nenarozeného dítěte.
Vzhledem ke zvýšené náchylnosti k různým onemocněním, které by mohly mít na plod negativní dopad, jsou u nastávajících maminek na místě různé obavy. Jaké z nich představují pro dítě reálnou hrozbu a které lze označit jen za mýtus?
Reálné hrozby a nejčastější onemocnění
Na začátek je třeba zopakovat, že v těhotenství platí zákaz pití alkoholu a užívání drog. Jejich konzumací nastává riziko, že se dítě narodí předčasně či s tzv. fatálním alkoholovým syndromem (FAS), což u mnohých vede k mentální či fyzické retardaci. Čím dál častěji se lze setkat s názorem, že malé množství alkoholu neškodí. Dosavadní studie tento jev ovšem nepotvrdily, proto většina odborníků stále doporučuje v těhotenství úplnou abstinenci.
Dále by se těhotná měla vyvarovat kontaktu s pesticidy a herbicidy, které mohou obsahovat bakterii Listeria monocytogenes způsobující onemocnění listeriózu. Tyto bakterie jsou častým původcem infekcí stádových zvířat, u mnohých patří k normální střevní flóře. Člověk se nejčastěji nakazí kontaminovanými potravinami – nepasterizovaným mlékem, nedostatečně tepelně upraveným masem nebo zrajícími sýry či špatně omytou zeleninou znečištěnou hnojem. Nákaza těhotné ženy může vést k potratu, předčasnému porodu, vážnému poškození nervového systému dítěte či jeho úmrtí. Často zmiňovanou nemocí v souvislosti s těhotenstvím je také toxoplazmóza, jejímž přenašečem jsou kočky.
Koupání a sauna
Delší pobyt v horké vodě vede ke zvýšení tělesné teploty, dochází ke zvýšenému prokrvení a k vzestupu krevního tlaku, což není v těhotenství ideální. Existují dokonce studie, které referují o tom, že pobyt v horké vodě v prvních šesti týdnech těhotenství může zvyšovat riziko vzniku defektu neurální trubice plodu – rozštěpy páteře. „Lepší je pro těhotnou sprchování nebo krátká koupel v teplé nikoliv horké vodě. Vířivky a sauny je lépe vynechat úplně. Pokud má těhotná bolesti břicha nebo hrozí předčasný porod, je koupel rovněž nevhodná,“ doporučil MUDr. Jan Lacheta.
Společenské mýty
Často se lze setkat s názorem, že těhotná ženy by měla hlavně odpočívat a moc se nehýbat. Opak je pravdou. „Pravidelným cvičením v těhotenství by se budoucí maminky měly udržovat v co nejlepší kondici a posilovat svalové skupiny důležité pro porod,“ potvrdil MUDr. Daniel Struppl z kliniky Gyncentrum. Mezi ideální sporty v graviditě patří chůze, plavání, tanec, jóga. Jako naprosto nevhodné je třeba uvést potápění, míčové hry, silové sporty (např. vzpírání) a všechny namáhavé vytrvalostní výkony.
Další mýtus se, spíše než samotného těhotenství, týká problémů s početím. Většina společnosti se domnívá, že problémy s otěhotněním jsou čistě ženskou záležitostí. Pravda je ale jiná. Statistiky klinického centra Fertimed, které disponuje i genetickou laboratoří, ukazují, že za neplodnost mohou obě pohlaví, může se dokonce stát, že jsou neplodní oba partneři najednou. Naštěstí se díky moderním technologiím daří i těmto páry k dítěti pomoci.
V souvislosti se svobodnými ženami a lesbami se zase často probírá, zda mohou mít děti bez partnera. Ačkoliv to česká legislativa neumožňuje je pro ně řešením podstoupit oplodňovací proces v zahraničí, který zprostředkovává klinika Spermbank International. „Hlavní výhodou je možnost vybrat si dárce spermatu na základě rozsáhlých kritérií z největší databáze v ČR,“ vysvětluje profesorka Milena Oborná z kliniky SpermBank International.
Na závěr pár úsměvných mýtů, jako například, že pletení jehlicemi může způsobit zamotání pupeční šňůry a také, že je nezdravé věšet prádlo na šňůru a obecně vykonávat činnosti, při kterých je nutné zvedat ruce nad hlavu. Takovým báchorkám by nastávající maminky neměly věnovat zvýšenou pozornost.
Zdroj a foto: Iscare