Cestování

Tip na výlet: vila Tugendhat

Máte rádi architekturu s nezaměnitelnou tváří? Pak přijměte pozvání do brněnské vily Tugendhat, která patří mezi funkcionalistické skvosty přesahující hranice naší země.

Tuto i ve světě ceněnou stavbu, která byla v roce 20001 zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO, si nechali postavit na přelomu 20. a 30. let 20. století manželé Tugendhatovi. Chtěli totiž bydlet jinak, na tehdejší dobu velice moderně, a přitom jednoduše. Proto oslovili architekta Ludwiga Mies van der Rohe. Výsledkem je skutečně unikátní rodinný dům, jenž využil moderní technologie a materiály, které překvapí i dnes.

Virtuální procházka

Hlavní vstup se nachází v ulici Černopolní. Pokud znáte vilu z fotografií, možná vás překvapí, jak je tento trakt pohledově nenápadně řešený. V tomto nejvyšším, druhém podlaží se nacházejí jednotlivé ložnice manželů, pokoje dětí a vychovatelky, dále pak dvě koupelny. O patro níže se návštěvníkům otevírá jeden velký obytný prostor s různými odpočinkovými částmi a jídelnou, oddělená je jen kuchyně, a sklem přepažená zimní zahrada. V suterénu se pak skrylo zejména technické zázemí.

Nové jako staré

Přestože se každému líbí něco jiného, najdete tu řadu překvapení. Například ve druhém podlaží překvapí vysoké dveře směřující do stropu, jejich úkolem je kromě praktické funkce nijak nenarušovat prostor. Působivé jsou rovněž koupelny, které i dnes oslňují designově čistými prvky, a v neposlední řadě rovněž dokonalými replikami obkladů a dlažeb značky.

Jedinečná okna

Až sejdete o patro níž, všimněte si nosné ocelové konstrukce, o níž se uvádí, že právě zde byla poprvé použitá pro soukromé účely (stavbu rodinného domu). Další vychytávku představuje například masivní onyxová stěna nebo oblouková stěna obklopující jídelní stůl z makasarského ebenu (zachovala se pouze část, což je unikát). Na tehdejší dobu je velice moderně řešené rovněž otevírání některých oken – spíše bychom však měli říci, že jde o velkoplošné stěny, které zcela zajíždí do suterénu. A tím dojde k dokonalému spojení domu se zahradou.
Jinak z jídelny se dá projít do kuchyně a přípravny jídla, ale také na západní krytou terasu.

Překvapení v suterénu

Technický systém provozu domu se skrývá právě zde, včetně na tu dobu neobvyklého teplovzdušné vytápění a chlazení; zde se rovněž vyměňoval vzduch. Odsud vyjdete rovnou ven, na terasu před domem, a nabídne se vám krásný pohled na brněnskou metropoli.

Doporučujeme

Vila samozřejmě slibuje ještě více zajímavostí, včetně pro ni zhotoveného mobiliáře, ale to se musí vidět. Svoje brány otevírá od úterý do neděle, od 10 do 18 hodin. Na výběr máte několik obhlídkových okruhů.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Lasselsberger, webové stránky vily Tugendhat
Zdroj fotografií: David Židlický
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků