Tipy, jak přežít karanténu a nezlenivět

Nouzový stav, který momentálně panuje napříč celou republikou kvůli pandemii koronaviru, uzavřel většinu z nás za zdmi našich domovů.

7 tipů, jak přežít karanténu a nezlenivět
Zobrazit fotografii v galerii

Dny se proměnily v týdny a odloučení od společnosti může mít negativní vliv nejen na naši psychiku. Řada firem se ale snaží přenést zábavu do našich obývacích pokojů, nebo nám pobyt doma zpříjemnit či zjednodušit. Sledování televize nebo seriálů ale časem omrzí. Proč navíc toto období nevyužít třeba k posílení psychické či fyzické kondice nebo vzdělávání a osobnímu rozvoji? Přinášíme několik tipů. 


Zvyšte své fyzické síly a posilte sebevědomí 

Fitness centra jsou uzavřená, stejně jako venkovní hřiště. Vyrážet na výlety na kole či inline bruslích na městské cyklostezky také nepatří mezi rozumná řešení, jak zvyšovat svou fyzickou kondici v těchto dnech. Ale právě proto, že většina cvičitelů a trenérů je ve stejné situaci a nikam nemohou, nabízí řada z nich cvičení a kurzy online. Vybírat můžete mezi cvičením zdarma nebo placenými ucelenými kurzy, či soukromými lekcemi s trenéry online, kteří poradí podle individuálních potřeb. 


Online funguje i řada jógových studií, jako je například pražské Yogame, Dům jógy nebo prostějovské studio Dva, která na svých sociálních sítích nyní vedou lekce zdarma. Stejné služby nyní nabízejí i mnohá fitness centra po celé republice. A podobně fungují i výživoví poradci, kteří sestaví jídelníček na míru i na dálku. 


Rozšířit své znalosti můžete i online

Nemusíte doma celé dny koukat na televizi nebo do zdi. Řada firem přesunula své vzdělávací programy do online prostředí. Pokud nepatříte mezi extrovertní jedince nebo jste naopak za normální situace velmi vytížení, může být pro vás tento stav dokonce výhodou, jak si doplnit znalosti či vzdělání, na které přes rok nezbývá dostatek času. „Rozšířit si můžete například své IT dovednosti. Nabízíme nyní live online kurzy i pro veřejnost, kde lze doplnit své rezervy při práci s kancelářskými programy jako je MS Office, znalosti základů programování nebo třeba prací s photoshopem, ale i řadu pokročilejších odborných kurzů pro profesionály. Současná situace je vhodná také pro kurzy zaměřené na soft skills, jako je například manažerská metoda Prince2,“ říká Jan Dvořák z Počítačové školy Gopas. 


Video komunikace 

Pokud pracujete v současné situaci z domu, možná jste zjistili, že ne vždy lze vyřešit vše po telefonu nebo emailovou komunikací. Pro tyto případy jsou tady videokonference nebo video schůzky. Systémy k jejich využívání při aktuální situaci nabízí některé společnosti zdarma. Pokročilé videokonferenční řešení nabízí nyní na 6 měsíců zdarma například společnost Lifesize. Výhodou tohoto řešení je snadná a rychlá instalace, jednoduché ovládání a v neposlední řadě profesionální zabezpečení dat. 


Video komunikaci lze ale také využít pro mimopracovní aktivity. Právě setkání se členy rodiny či přáteli mnoha z nás chybí stále více. Proč si nedat přes videokonferenci, kromě klasického povídání na kameru, třeba partičku šachů, on-line kytarovou session, degustaci dobrého vína či společné vaření? 


Samostudium offline 

Pokud nepatříte mezi vyznavače online vzdělávání přes internetové kurzy a rádi si od elektroniky odpočinete, můžete zvolit cestu nákupu klasických knih. Fungují e-shopy většiny knihkupectví i antikvariátů. Můžete si tak najít nejen odpočinkovou četbu, ale také se vrhnout na samostudium jazyků, zlepšit se ve vaření, naučit se techniku malování nebo kreslení, či zvolit knihy pro další osobní rozvoj, jako jsou motivační knihy nebo tréninky mozku a paměti nebo verbální a neverbální komunikace a další. 


Najděte si užitečnou práci 

Pokud nemůžete v současné situaci vykonávat své povolání, můžete si najít krátkodobou brigádu v některé z firem, kde nyní zaměstnance postrádají, jedná se především o kurýry rozvážející jídlo a potraviny, ale také další spotřební zboží. Stejně tak, pokud máte možnost, můžete vypomáhat seniorům v okolí, ať už obstaráním léků nebo potravin. A v případě, že jste zruční a máte k tomu prostředky, můžete pomoci i šitím roušek pro ty, kteří je ještě stále potřebují. 


Zaměřte se na svůj domov 

Měsíce či dokonce roky zvažujete rekonstrukci nebo úpravy svého domova? Právě nyní může být ideální doba na jeho zvelebení. Některé věci možná zvládnete i svépomocí, pověsit obrázky či poličky, které se už dlouhou dobu povalují po zemi, nebo třeba vymalovat. „Právě v tyto dny se přímo nabízí také možnost, jak svůj domov prosvětlit. Více denního světla do tmavých částí místností přivedou světlovody. Jejich instalace zkušenou firmou zabere přibližně čtyři hodiny práce. Denní světlo má na lidskou psychiku daleko pozitivnější vliv, než je tomu u umělého osvětlení žárovkami,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway, která se světlovody zabývá. 


Pro všechny majitele zahrad, kteří dosud neměli čas či si stále nacházeli výmluvy, proč není správná doba na její rekonstrukci či dovybavení, možná nastal čas právě nyní. Využijte situaci pro vybudování pergoly, výsadbu nových stromů či květin či dalšímu zvelebování. 


Udělejte si ve věcech pořádek, čas na vzpomínky 

Přestože úklid právě teď patří mezi hlavní činnosti, kterým se lze během dne věnovat, může být toto období vhodné i k protřídění skříní, k úklidu zimního oblečení a bot a přípravě jarního a letního šatníku. Navíc nepotřebné věci můžete zanést do nejbližšího bezkontaktního odběrového místa, což jsou kontejnery, kde se použité textilie dále třídí a využívají je pak různé organizace či dětské domovy. Nepotřebné kousky oblečení tak mohou udělat radost někomu dalšímu a vám se uvolní místo v šatníku na nové modely. Protřídit nebo pročistit můžete i paměť svých telefonů nebo počítačů. Uspořádat a roztřídit své fotografie a videa z dovolených. Nejen do složek, abyste v nich měli přehled, ale můžete založit třeba vzpomínkový blog nebo připravit z fotografií celá alba, která si pak můžete nechat třeba i vytisknout jako vzpomínkovou knihu.


Připravila: Katka Soušková

Zdroj: Lightway

Foto: Lightway

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Já už delší dobu přemýšlím co koupím jako dárek svému tátovi. Je to přesně ten typ člověka, pro které se dárky nakupují nejhůř, tedy ten, co nic nechce. Napadlo mě, že bych mu mohla koupit například nějakou sadu na hraní šach. To je totiž přesně něco, co by mohl ocenit.

ODPOVĚDĚT

0

Já také, hlavně si třeba i číst a užívat si intimní chvilky s partnerem

ODPOVĚDĚT

3

mám pohybu až až oklepáváme baráček..budeme ho nahazovat tak se nenudíme

ODPOVĚDĚT

3

u mě to také nehrozí.lítám po zahradě a sázím a pečuji o květiny

ODPOVĚDĚT

4

My jsme bohužel s manželem zavření v bytě a s dětmi si jen telefonujeme.

ODPOVĚDĚT

5

také pracuji na zahradě,zapomínám při tom,co se děje,jen mě chybí vnoučata za kterými nemohu,ale jinak to zatím vydržíme!

ODPOVĚDĚT

4

Mám ten stejný názor.

ODPOVĚDĚT

4

Ani mně nehrozí zlenivění... Mám velký dům, zahradu, skleník, práce je tolik, že ani nestíhám...K tomu pěčuji o nemocného manžela...Rozhodně se nenudím, spíš mi chybí čas, abych se mohla více věnovat činnostem, které mě baví...

ODPOVĚDĚT

4

Já také nezlenivím. Zdá se mi, že mám ještě větší pilno než před karanténou. Dům, zahrada, skleník, mamka 91 let, vnučka 1 měsíc a mohla bych pokračovat ještě dlouho. Mám rozečtenou knížku už týden a ne a ne ji dočíst.

ODPOVĚDĚT

5

určitě nezlenivím,dělám v baráku i na zahradě

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (10 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak dobře psychicky zvládnout karanténu a „nezbláznit se“

Jak dobře psychicky zvládnout karanténu a „nezbláznit se“

Situace, ve které se nyní nacházíme je pro všechny náročná, omezující, ale také velmi zásadní...

Top romantická místa v Čechách

Top romantická místa v Čechách

Prozkoumat svět křížem krážem můžeme zatím velmi omezeně. Naše země je plná krásných a magických...

Podpořte kondici pro úspěšný boj s infekcí Foto: Pixabay

Podpořte kondici pro úspěšný boj s infekcí

Česku se podařilo pandemii zvládnout. Díky tomu se postupně začínají uvolňovat ochranná opatření a mluví...

Show Jana Krause – Hana Zagorová a Štefan Margita, Adam Vojtěch a Daniel Vávra

Show Jana Krause – Hana Zagorová a Štefan Margita, Adam Vojtěch a Daniel Vávra

Pěvecký pár Hana Zagorová a Štefan Margita, bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a youtuber Daniel...

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

MIMINKO SE NEDAŘÍ

Dobrý večer, co dělat, když nám nejde otěhotnět? ...

VŮNĚ DO AUTA

Kde sehnat kvalitní vůni do auta? Poradíte?

VŮNĚ DO AUTA

Kde sehnat kvalitní vůni do auta? Poradíte?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz