Tipy pro rodiče samoživitele: co jim přináší letošní rok?

Rodič - samoživitel se musí spoléhat hlavně sám na sebe, což není nijak snadné. Jaké změny a novinky mu v letošním roce usnadní život?

Tipy pro rodiče samoživitele: co jim přináší letošní rok?
Zobrazit fotografii v galerii

Rozpočet neúplných rodin bývá velmi napjatý, proto i minimální finanční úspora pomůže eliminovat stres spojený s nedostatkem finančních prostředků.


Daňové bonusy a úlevy 

Mezi oblíbené úlevy patří daňová sleva za umístění dítěte do školky. Za rok 2018 si budete moci odečíst až 12 200 Kč, což je o 1200 víc než v roce předchozím. Nejvýznamnějším zvýhodněním je daňová sleva na dítě. Ta se od letošního roku zvýšila i u prvního dítěte, a to na 15 204 korun ročně. Zvýhodnění by měl uplatňovat rodič, který žije s dítětem ve společné domácnosti a má potomka v péči.


Vyšší příspěvky na dítě 

V letošním roce se zvyšuje hranice příjmu z 2,4 na 2,7 - násobek životního minima. Na příspěvek na dítě tak dosáhne širší okruh rodin, navíc se zvyšují i samotné částky přídavku. O navýšení není třeba žádat. Pokud rodina splní podmínky, Úřad práce zvýší dávku automaticky. Nová forma posuzování reflektuje příjem čtvrt roku zpětně.

"Posuzování příjmu s čtvrtletní frekvencí pomůže pružněji reagovat na situaci, kdy například dojde k rozvodu a příjmy rodiny výrazně spadnou. Pokud navíc povinný rodič neplatí včas alimenty nebo je dluží, hraje každý měsíc při posuzování výraznou roli,“ říká Petr Sýkora, ředitel projektu VašeVýživné.cz, který provozuje Asociace neúplných rodin


Doplatky na léky a očkování 

Nic neprovětrá rodinný rozpočet tak jako déle trvající nemoc. Pokud se potýkáte s vyšší nemocností u svých dětí a hrozíte se vysokých doplatků na léky, oceníte nové snížení limitu, nad který budou pojišťovny doplatky vracet. U dětí do 18 let klesá tato hranice na 1000 Kč ročně. Čili když doplatíte za léky předepsané lékařem pro jedno dítě více než 1000 Kč ročně, pojišťovna je povinna vám peníze nad tuto částku zpětně vrátit. Je nutné si však uvědomit, že pro tento výpočet počítá zdravotní pojišťovna s cenou léku s nejnižším doplatkem, danou účinnou látkou a totožnou aplikací. 

Další položkou, kde bude možné ušetřit, je i očkování proti závažným nemocem. U vybraných pojištěnců bude hrazeno, je proto vhodné ověřili u konkrétní pojišťovny, zda máte na úhradu očkování nárok.


Snazší přivýdělky 

Mnoho rodičů-samoživitelů řeší napjatou finanční situaci formou přivýdělků k hlavnímu zdroji příjmů nebo k rodičovské dovolené. Příjemnou novinkou je zvýšení minimální mzdy, která pro letošek činí 12 200 Kč hrubého. Dochází také ke změně v často využívané dohodě o pracovní činnosti. Až do částky 2500 Kč měsíčně už nebude nutné uvádět příjem do daňového přiznání, částka bude zdaněná 15% srážkovou daní jako u dohody o provedení práce.

„Nová úprava pro rodiče-samoživitele mimo jiné znamená zvýšení minimální hodinové sazby definované pro daný druh práce a také možnost vyššího přivýdělku i v situaci, kdy je samoživitel evidován na Úřadu práce,“ dodává Petr Sýkora.


Pomoc při vymáhání výživného 

Mnozí rodiče vidí vymáhání výživného jako předem ztracené, protože neznají prostředky, jak se svého práva domoci. V takových případech je vhodné zapojit se do programu asistenční pomoci VašeVýživné.cz s podporou Evropského sociálního fondu. Stačí vyplnit jednoduchý dotazník nebo kontaktovat pracovníka Asociace neúplných rodin. Veškeré služby jsou bezplatné. Pokud by se nepodařilo dosáhnout nápravy dohodou a došlo k vymáhání výživného, náklady platí vždy dlužník.


Další užitečné informace získáte na www.vasevyzivne.cz


Připravila: red.

Foto: Pixabay

DISKUZE K ČLÁNKU

2

Článek je především REKLAMA na komerční projekt VašeVýživné.cz
Spolek ANR žádné rodiny nesdružuje, má jen 3 členy: obchodníky Filipa Sýkoru, Petra Sýkoru a L. Ter-Ghazaryana. Stejní lidé provozují na stejné adrese (Revoluční 7) i firmu Online Brothers s.r.o., (PravniEsa.cz) která se zabývá také zprostředkováním služeb advokátů a exekutorů. Za peníze z dotací od MHMP (700 000), Nadace ČEZ (250 000), Nadace Agrofert (200 000), ESF (1 956 320 Kč) spolek provádí mediální kampaň, jejímž smyslem je hlavně nábor klientů s pohledávkami výhodnými k vymáhání. Cílem je uzavírání smluv s advokáty z AK Legalcom a s advokátem Pavlem Truxou, a zakázky pro exekutora Juraje Podkonického.
Daleko lepší než přes ANR, je postup popsaný na stránkách Exekutorské komory: http://www.ekcr.cz/1/exekutori-radi/837-27-vyzivne „Při podání návrhu na nařízení exekuce se nemusíte obávat žádných poplatků – veškeré náklady exekuce hradí dlužník. Oprávněný (věřitel) navíc nemusí skládat zálohu na exekuci (viz výjimka stanovená v § 30 exekučního řádu),“ uvádí EK. Při postupu dle návodu EK se vymáhaná částka navýší jen o náklady exekutora. Zprostředkovatelé do věci zapojí navíc advokáta, který si naúčtuje dalších cca 20.000 Kč, ale může to být i daleko více. Díky vysokým nákladům vymáhání přes ANR, nedostane oprávněný výživné celé, ale 60 % si ponechají exekutor, advokát a zprostředkovatelé: „Máme s exekutory vyjednané takové podmínky,... – a sice, že z každé vymožené částky jde alespoň 40 % přímo mamince,“ píší sami na http://doma.nova.cz/clanek/rodinaadeti/v-placeni-alimentu-je-lajdak-zname-triky-ktere-vas-k-penezum-dovedou.html

ODPOVĚDĚT

5

Chápu, že pomoc matkám samoživitelkám je potřebná, ale je taky pravdou, že jsou i takové, které dávek zneužívají. A ty poctivé nakonec mají nárok na minimum, a ty "vypočítavé" dokáží vytřískat maximum, umí v tom chodit a znají kde na co mají nárok... je to prostě divně nastavené

ODPOVĚDĚT

4

Líbí se mi možnost přivýdělku, ale výhody a sociální dávky bych dala jen na první tři děti... každý soudný člověk by si neměl pořizovat více dětí, pokud ty první má problém zajistit... a podporovat množení čerpatelů sociálních dávek by nemělo být cílem... naopak umožnit přivýdělek a dát pracujícím matkám třeba příspěvky na dopravu apod...

ODPOVĚDĚT

4

některé matky žijí na úkor svých dětí a pak peníze házejí do automatů.....jinak je to dobře že si polepší

ODPOVĚDĚT

4

také jsem byla samoživitelka a je nědy moc těžké vyjít s penězma,přeji jim to aby mohli důstojně vychovávat své děti.

ODPOVĚDĚT

4

Určitě zajímavý článek.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (6 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Naše veselá rodina

Naše veselá rodina

Ovládají vaše děti alespoň základní anglická slovíčka a fráze? Chtěli byste, aby si zdokonalily své...

Titulka pro: Horoskop na týden od 8. do 14. dubna 2013

Horoskop na týden od 8. do 14. dubna 2013

Zajímá vás váš horoskop? Přečtěte si, co vás čeká v týdnu od 8. dubna.

Titulka pro: Znáte pravidla štědrovečerní tabule?

Znáte pravidla štědrovečerní tabule?

Jednou ze základních tradičních hodnot, kterou Vánoce umocňují je pospolitost, soudržnost a síla rodiny. Proto...

Titulka pro: Rodina je základ státu

Rodina je základ státu

Ve čtvrtek 13. října vstoupí do kin nový film Roberta Sedláčka s názvem Rodina je...

Titulka pro: Lucie Bílá pomáhá. Pomůžete také?

Lucie Bílá pomáhá. Pomůžete také?

Příběh jedenáctiletého bubeníka Andreje Kampfa, účastníka soutěže Česko Slovensko má talent, oslovil hodně lidí. Včetně...

Děti milují vodu – bazény s konstrukcí ocení ale celá rodina

Děti milují vodu – bazény s konstrukcí ocení ale celá rodina

Letošní léto bylo podle vědců nejteplejší od dob, co se začalo v 19. století zaznamenávat...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

JAK NA BÍLÉ ZUBY?

Podělte se prosím o zkušenosti s domácím bělením zubů, ...

PADÁNÍ VLASŮ

Dobrý den, chlapovi začaly hodně padat vlasy, ale neřeší ...

INKONTINENCE

Kdo máte ty tenhle problém, podělte se prosím o zkušenosti s ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz