Toužíte po příjemně prožitém stáří? Připravte se na něj včas!

Jaké máte plány se svým stářím? Chcete cestovat, zahradničit nebo jej jednoduše strávit v klidu s knihou před krbem?

Toužíte po příjemně prožitém stáří? Připravte se na něj včas!
Zobrazit fotografii v galerii

Ať se rozhodnete jakkoliv, v každém případě byste se na své stáří měli připravit. Stáří s sebou totiž nese mnohá úskalí, která pravděpodobně podceňujete i vy. Dle průzkumů jsou na tom stejně dvě třetiny lidí. 


Kde budete žít? 

Ideální doba, kdy začít reálně řešit, kde strávíte zbytek svého života, je kolem 40. až 50. roku života, a to za předpokladu, že jste v té době po zdravotní stránce v pořádku. Měli byste brát v potaz hned několik úhlů pohledu. V prvé řadě se zamyslete, zda je vaše bydlení vhodné pro seniora v pokročilém věku, který může trpět různými nemocemi nebo mít omezenou pohyblivost. Domov by měl být dostatečně prostorný, abyste se v něm mohli bez problémů pohybovat třeba i s chodítkem či na invalidním vozíku. Dále byste měli mít místo pro umístění pomůcek, jež vám usnadní výkon každodenních činností a provádění osobní hygieny. 


Dalším důležitým bodem je bezbariérový přístup. Ve vašem domě by tedy neměl chybět výtah, abyste se nemuseli do vyšších pater dopravovat po schodech. Ty se mohou v pokročilém věku stát vaším úhlavním nepřítelem a například výnos nákupu do bytu by se vám díky nim snadno protáhl. 


Pokud není vaše bydlení vyhovující pro dlouhodobou domácí péči, nabízí se tři možná řešení. Rekonstrukce, díky níž byste si nechali domov upravit tak, aby byl pro vás později dostatečně bezpečný. Rovněž se můžete přestěhovat do nového, případně do domova seniorů nebo hospicu s profesionálními pečovateli. Všechny tyto možnosti si však žádají finance. 


Máte naspořeno? 

Úspory na stáří představují naprostou nezbytnost. Pakliže je nebudete potřebovat na bydlení či jeho úpravu, měli byste počítat s náklady na lékařskou péči, léky, případně na zaplacení ošetřovatele, který se o vás bude v případě nesoběstačnosti starat. Dlouhodobá domácí péče je jednoznačná volba pro 80 % lidí, pokud se dostanou do situace, kdy už sami nezvládnou běžné denní úkony. Domácí péče o dlouhodobě nemocné je však zároveň nákladnou položkou. Zahrnuje pořízení speciálního lůžka se zdravotní matrací, kompenzačních pomůcek a dalších nezbytností. Proto se informujte včas na možnosti spoření a zajistěte si spokojený podzim života. 


Při financování dlouhodobé domácí péče vám mohou pomoci finanční příspěvky poskytované státem. A kdo má nárok na příspěvek na péči? Odpověď na tuto otázku vám poskytne informační portál pece.cz, kde naleznete praktického průvodce. Po jeho vyplnění získáte jasnou odpověď, zda si můžete o příspěvek zažádat. Mějte však na paměti, že ve valné většině případů nepředstavuje příspěvek na péči dostatečnou částku, kterou byste byli schopni pokrýt všechny náklady na péči o dlouhodobě nemocné a seniory


Jaký máte životní styl? 

Mnoho seniorů se potýká s depresemi. Abyste těmto a jiným psychickým problémům předešli, dbejte na aktivní život, neuzavírejte se před okolím. Také se věnujte aktivitám, jež stimulují činnost mozku, nutí vás přemýšlet a trénovat paměť, abyste předešli brzkému nástupu demence či Alzheimerově chorobě. Pokud budete vyhledávat společnost lidí a zajímat se o aktuální dění, předejdete tak nejen úzkostem či pocitům osamělosti. Udržení všeobecného přehledu vám také pomůže držet krok se změnami v sociálním systému tak, abyste mohli čerpat všech jeho výhod v péči o dlouhodobě nemocné. Ke kvalitnímu životu ve staří můžete přispět i zdravým životním stylem, vyváženým jídelníčkem a obecně péčí o své zdraví.


KP
Foto: iStock

DISKUZE K ČLÁNKU

2

My s manželem nechceme prožít jen příjemné stáří, ale celý život, proto se snad už příští rok přestěhujeme z bytu do domu. Dům sice teprve stavíme, ale věřím tomu, že do příštího roku už bude hotový :-) . Před zimou nám stihli namontovat plastová okna z Pramos, takže už stavba víc připomíná dům :-) .

ODPOVĚDĚT

2

Naše rodiče také toužili po příjemně prožitém stáří a tak jsme jim ho s manželkou dopřáli. Sehnali jsme jim levnější podnájem kousek za Prahou a přestěhovali jsme je tam na naší vlastní pěst. Využili jsme k tomu služeb http://dodavky.online a nyní si žijí takové stáří, jaké si jen zaslouží :-)

ODPOVĚDĚT

4

stáří je příjemné, pokud je člověk relativně zdravý, pokud jsou zdravotní problémy veliké, je jedno kde člověk bydlí

ODPOVĚDĚT

5

zarazila mě v článku poznámka, "přestěhujete se do domova pro seniory" a rady jsou určené pro zdravé lidi kolem 50 let, tedy pracující! Chápu, že v padesáti je dobré uvažovat, že vyjít schody ve stáří může být obtížné, a že se ve stáří řeší spousta problémů, pokud člověku ubývá sil, a jste na sídlišti, kde je překážek mnoho, ale po padesátce si pořizovat domek nebo se hned stěhovat do domova pro seniory mi nepřipadá jako ta nejlepší rada

ODPOVĚDĚT

4

i stáří bývá hezké

ODPOVĚDĚT

3

koupili jsme si s manželem baráček a ted si užíváme zahrádky a klidu,netoužíme jezdit k moři..u nás je také krásně

ODPOVĚDĚT

6

Jsem v důchodu 11 let a jsme s manželem spokojení. Nikdy v životě jsme neměli půjčku, spořili jsme si na důchodovém spoření, měli jsme i několikrát stavební. Za pár měsíců nám zase dvě končí. Bydlíme ve své domě, děti jsme vychovali tak, aby se taky nazadlužovali. A teď se můžeme v klidu věnovat koníčkům, já zahradě a zvířatům, manžel hledá detektorem. A to jsme neměli bůhvíjak dobře placená místa, já účetní, manžel elektroúdržbář. Každý má takový život, jaký si zařídí Nechápu, jak si někdo vezme půjčku na dovolenou a pak machruje na FB, že byl někde v Tichomoří, ale že to bude splácet dobu, to mu už nedojde.A super blbost jsou půjčky od lichvářů.

ODPOVĚDĚT

4

Přeji vám to moc a zároveň trochu závidím...já si stáří neužiju, starám se o nemocného manžela, který není svéprávný a tak je to někdy opravdu těžké...

ODPOVĚDĚT

4

Člověk se připravuje a skutečnost je pak jiná.

ODPOVĚDĚT

3

kytička není ?

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (10 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Naše veselá rodina

Naše veselá rodina

Ovládají vaše děti alespoň základní anglická slovíčka a fráze? Chtěli byste, aby si zdokonalily své...

Titulka pro: Horoskop na týden od 8. do 14. dubna 2013

Horoskop na týden od 8. do 14. dubna 2013

Zajímá vás váš horoskop? Přečtěte si, co vás čeká v týdnu od 8. dubna.

Titulka pro: Znáte pravidla štědrovečerní tabule?

Znáte pravidla štědrovečerní tabule?

Jednou ze základních tradičních hodnot, kterou Vánoce umocňují je pospolitost, soudržnost a síla rodiny. Proto...

Titulka pro: Rodina je základ státu

Rodina je základ státu

Ve čtvrtek 13. října vstoupí do kin nový film Roberta Sedláčka s názvem Rodina je...

Titulka pro: Lucie Bílá pomáhá. Pomůžete také?

Lucie Bílá pomáhá. Pomůžete také?

Příběh jedenáctiletého bubeníka Andreje Kampfa, účastníka soutěže Česko Slovensko má talent, oslovil hodně lidí. Včetně...

Děti milují vodu – bazény s konstrukcí ocení ale celá rodina

Děti milují vodu – bazény s konstrukcí ocení ale celá rodina

Letošní léto bylo podle vědců nejteplejší od dob, co se začalo v 19. století zaznamenávat...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

MIMINKO SE NEDAŘÍ

Dobrý večer, co dělat, když nám nejde otěhotnět? ...

VŮNĚ DO AUTA

Kde sehnat kvalitní vůni do auta? Poradíte?

VŮNĚ DO AUTA

Kde sehnat kvalitní vůni do auta? Poradíte?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz