Tradiční čínská medicína: Jak účinně posílit dětskou imunitu s nástupem do škol

Jedno z nejčastějších témat, které řeší rodiče se začátkem školního roku, je posílení dětské imunity. Hlavním cílem je, aby děti po čerstvém nebo opětovném příchodu do školky či školy neonemocněly a jejich obranyschopnost byla dostatečně silná.

Tradiční čínská medicína: Jak účinně posílit dětskou imunitu s nástupem do škol
Zobrazit fotografii v galerii

Východiskem z takového stavu  bývá konzumace mnoha různých vitamínů, především ve formě rozličných výživových doplňků. Jedním z šetrných způsobů je však také pravidelné užívání medicinálních hub, jejichž účinky jsou potvrzeny nejen tradiční čínskou medicínou, ale i moderními vědeckými studiemi. 


Zdraví a nemoc pohledem čínské medicíny 

Každá nemoc je podle tradiční čínské medicíny výsledkem nerovnováhy energií jin a jang – dvou protikladných principů. Můžete si je představit jako den a noc nebo léto a zimu. Tyto principy jsou všude kolem, jeden bez druhého nemůže existovat, ale zároveň se stále snaží převážit jeden nad druhým. To jsou přirozené jin - jangové cykly, které probíhají i v každém organismu. 


Pokud žijete přiměřeně zdravě, pak jsou tyto cykly přirozené a cítíte se dobře. Jestliže se ale například vaše ratolesti často stravují ve fastfoodu, mají nadbytek aktivit či třeba hrají až moc často akční hry na počítači, začne převládat v jejich organismu jang. 


Naopak když jim pravidelně podáte k snídani studený jogurt, často konzumují sladkosti a nemají pravidelný pohyb, stávají se jinovějšími. Jejich tělo má sice úžasnou samoregulační schopnost a tyto „výstřelky“ dokáže vyrovnávat, ale jsou-li výkyvy dlouhodobé nebo příliš extrémní, regulační mechanismy už to nezvládnou a nastupuje nemoc.


Dětský jin a jang: Proč jsou pro děti vhodné medicinální houby 

Medicinální houby podle čínské medicíny vyrovnávají jin a jang. Umí navrátit organismus do rovnováhy, posílit jeho obranyschopnost a také ho vyživit, je-li oslabený. To žádná jiná bylina neumí. U velmi malých dětí se používají kombinace medicinálních hub ve formě sirupu, kterému se v Číně říká „dračí sirup“. U starších dětí, od 3 nebo 4 let a výše, se používají buď jednotlivé medicinální houby nebo častěji jejich harmonicky působící kombinace. Obvyklá je kombinace čtyř takových, kde každá působí na jinou část organismu, ale celkově synergicky posilují imunitní systém. Na trhu existují produkty, které směs všech těchto čtyř hub již obsahují. 


Kouzelné zaklínadlo: Cordyceps, Reishi, Agaricus, Shitake 

Pokud mluvíme o nejvhodnějších medicinálních houbách pro děti, pak je to jednoznačně Cordyceps. Tato houba posiluje ledviny a plíce a je to jeden z nejsilnějších stimulátorů imunitního systému. Dále si zapamatujte Reishi, ta má velmi příznivé účinky na posílení imunity a zároveň se výborně osvědčila u alergií i atopických ekzémů. Houby Agaricus a Shitake taktéž posilují imunitu a trávení a dokážou si poradit s viry a bakteriemi. 


Je však nutné podotknout, že při akutních příznacích (jako třeba teplota, žlutá rýma, schvácenost, bolesti těla, apod.) se doporučuje zmíněné houby vysadit a místo nich ve vyšší dávce podávat buď čistý betaglukan nebo houbu Coriolus. Ve většině případů se podaří šokově posílit imunitu a nemoc ani nepropukne. Je třeba ale začít s terapií okamžitě při prvních projevech akutních příznaků. 


Lze houby užívat dlouhodobě? 

Nic se nemá přehánět, a proto se nabízí ještě otázka dlouhodobosti využívání medicinálních hub.


 „Je dobré, aby se dětská imunita naučila žít i bez hub. Obvykle proto doporučuji užívat je po dobu čtyř až šesti měsíců. Ideální je vždy začít asi měsíc před krizovým obdobím, což právě bývá nástup do školky či školy, nebo před zimou či před nástupem léta. Zkrátka vždy, když se mění klima,“ říká k méně tradiční formě dětské prevence Milan Schirlo, dlouholetý praktik tradiční čínské medicíny.


Houby jsou jen polovina úspěchu 

Jako další příčinu častých dětských onemocnění vidí tradiční čínská medicína ve špatných stravovacích návycích tj. v oslabené slezině. Pohledem tradiční čínské medicíny není totiž slezina samostatný orgán, ale několik orgánů zodpovědných za naše trávení a zároveň jeden z hlavních systémů určujících kvalitu naší imunity. 


Proto by měly být součástí dětského jídelníčku zejména složité sacharidy doplněné o malé množství vysoce hodnotných bílkovin a porci lehce povařené zeleniny. Myslete na to, že trávení začíná již v ústech, proto děti učte, aby jídlo důkladně rozžvýkaly a vychutnávaly si každé sousto. 


Děti by měly jíst pravidelně, a to 4 – 6krát denně, ideálně vždy ve stejný čas. Je vhodné v jejich jídelníčku co nejvíce omezit potraviny obsahující cukr a mléčné produkty, pokud trpí na zahlenění. Důležitý je samozřejmě taky přiměřený pohyb na čerstvém vzduchu a dostatek spánku


Připravila: red.

Foto: Pixabay

DISKUZE K ČLÁNKU

3

krmit děti od malička prášky nebudu

ODPOVĚDĚT

6

učme děti na doplňky strava od malička a jako prevenci, pak budou podporovat průmysl pro výrobu léčiv celý život! Copak na imunitu a posílení zdravého dítěte nestačí zdravý vzduch, pohyb a když tak sirupy a bylinky? Rakytník třeba je skvělý

ODPOVĚDĚT

3

Také jsem toho názoru...myslím, že spíš dětem ještě víc bude imunita chybět...Dělám bylinkové sirupy, máme rakytník, sbíráme šípky, máme jablka, švestky a vnděti ani vnoučata nemocní nebývaly...

ODPOVĚDĚT

2

jo souhlasím

ODPOVĚDĚT

2

Také souhlasím.

ODPOVĚDĚT

3

Čínská medicína je dobrá

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (6 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vliv detoxikace na imunitu

Vliv detoxikace na imunitu

Imunita, to je pojem s velkým „P“. Jen si zkuste toto slovo zadat do interetového...

Vyhrocená situace na PORGu

Neshody s Martinem Romanem vedly Václava Klause mladšího k rezignaci na funkci ředitele PORGu. Podle...

Titulka pro: Blíží se vysvědčení

Blíží se vysvědčení

Na konec školního roku se těší všechny děti. Čekají je prázdniny. Mnozí rodiče se však...

Konec školního roku podle Feng Shui

Konec školního roku podle Feng Shui

Rodina jsou děti. Děti jsou škola. Škola jsou známky a vysvědčení. A právě červen je...

Titulka pro: Střídavá péče pod pokličkou

Střídavá péče pod pokličkou

Téma střídavá péče začíná být populární. Tento pojem i jeho realizace pozvolna proniká do našeho...

Jak podpořit imunitu u dětí?

Jak podpořit imunitu u dětí?

Nejen u dospělých, ale i u dětí je oslabená imunita tím, co většinou podceňujeme.

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

PRODLOUŽENÉ VLASY

Před vánocemi jsem dostala tip na ...

EPILACE NEBO DEPILACE

Holky, chci se zeptat těch co s tím mají zkušenost. Je lepší ...

ZÁCPA V TĚHOTENSTVÍ

Zdravím, jsem ve 3. měsíci těhu a neustále se trápím se ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz