Tři zásady pro zdravé plavání

Plavání je jedním z nejzdravějších sportů, musí se však dodržet několik pravidel. Styl „paní radová“ škodí páteři, přesto na koupalištích převažuje. Děti v kruzích a s křidélky se ho učí nesprávně už odmala.

Tři zásady pro zdravé plavání
Zobrazit fotografii v galerii

Plavání je ideální sport na protažení, je vhodný jako prevence i jako doporučený pohyb při téměř jakékoli zdravotní diagnóze. Posiluje svaly, zpevňuje kosti a preventivně působí proti osteoporóze. Při správném provedení zvyšuje kapacitu plic, posiluje kardiovaskulární systém a napomáhá proudění lymfy v lymfatických cévách, tím může snižovat otoky nohou nebo předcházet křečovým žilám,“ vyjmenovala Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky. 


Plavání má ale i svá proti. Ač je doporučováno jako sport vhodný téměř pro každého, vyvarovat by se ho měli lidé s narušenou pokožkou – při diabetické gangréně, s rozškrábanou vyrážkou nebo otevřenou ránou, která by se ve vodě mohla zanítit. Plavání je také riskantní, pokud člověk trpí bolestmi svalů. „Největším omylem je představa, že plaváním rozhýbeme například bolavá záda. Rybníky, řeky i veřejná koupaliště mají vodu chladnější, než je teplota lidského těla, takže nepříjemně zatuhlé svaly či bolestivé blokády se ve vodě ještě víc sevřou a problémy se mohou spíš zhoršit,“ varovala fyzioterapeutka. 


Aby plavání bylo pro tělo 100procentním přínosem, platí tři jednoduché zásady


1. VODOROVNÁ PÁTEŘ 

Plavání tělu prospívá, pokud se při něm nehrbí a nerotuje páteř. „Z plaveckých stylů tedy nejlépe vychází kraul, ovšem s dýcháním do vody a střídavým nádechem na obě strany, anebo znak, při kterém je páteř krásně napřímená,“ uvedla Iva Bílková. Pokud lidé plavou stylem prsa s hlavou vystrčenou nad hladinu, velmi zatěžují krční páteř a bedra. Ani tento svérázný styl především starších ročníků však není nutné úplně opouštět. „Je možné plavat i prsa stylem ‚paní radová‘, ale je dobré prokládat to odpočinkem na zádech ve znaku. Kdo si nerad potápí uši, může si hlavu podepřít pěnovou destičkou, která ji bez námahy a napětí šíjových svalů udrží nad hladinou,“ dodala Iva Bílková. 


2. DÝCHÁNÍ DO VODY 

Udržet vodorovnou páteř při plavání stylem kraul nebo prsa nelze bez pravidelného dýchání do vody. „Nejhorší chybou, kterou vidím zvlášť u mladých chlapců, je plavání stylem kraul s házením hlavy při každém záběru ze strany na stranu. Díky dýchání do vody se nejenom uleví krční a bederní páteři, která je ve vodorovné poloze, ale také si plavec s každým výdechem proti odporu vody posiluje mezižeberní svaly a bránici. To může být výborné cvičení mimo jiné i pro astmatiky,“ popsala fyzioterapeutka. 


3. KRUH JEN PRO ZÁBAVU 

V Česku hojně oblíbený plavecký kruh se hodí na dovádění ve vodě a jako pomůcka pro nadnášení malých neplavců, kteří jsou pod neustálým dohledem. Naučit se správně plavat však kruhy a křidélka dětem spíš znesnadňují. „Jsou pomůckou proti utonutí, ale ne na výuku správného plaveckého stylu. Křidélka navléknutá na paže omezují v rozsahu pohybu, když dítě dokončí záběr rukama, nemůže je připažit k tělu. Stejně tak kruh – zatímco tělo by při plavání mělo být položeno na hladině, kruh nutí děti viset svisle dolů. Vhodnější je plavecký pás s odnímatelnými pěnovými kostkami, který se utáhne kolem hrudníku dítěte. Na trhu jsou k dostání i pásy se dvěma protilehlými deskami, ty však tolik neobepnou tělo a přední deska může dítě tlačit při pohybu do brady,“ vysvětlila Iva Bílková.


Připravila: Katka Soušková

Zdroj: Fyzioklinika

Foto: Pixabay

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Já také plavu prsa. Nic jiného totiž neumím. Spíš než nad vodou plavu ale pod vodou, tak tam je to plavání snad v pořádku :-) . Až půjdu do bazénu, tak se na plavání zkusím zaměřit :-) . Letos jsem byla v bazénu už několikrát. Byla teď strašná horka, tak to jinak nešlo. Než jsem odešla, tak jsem doma zapnula klimatizaci , kterou máme ze Vzdušínu a pokaždé se mi to tu krásně vychladilo, než jsem se vrátila :-) .

ODPOVĚDĚT

1

plavání je dobré

ODPOVĚDĚT

2

Vodu mám ráda, ale dobře plavat neumím.

ODPOVĚDĚT

3

Také se hlásím ke stylu prsa s hlavou vystrčenou nad hladinu.
A jak tak čtu, aby plavání bylo pro tělo přínosem, tak je třeba si vzít spoustu rad z článku k srdci.

ODPOVĚDĚT

2

Tak já celý život dělám čest stylu „paní radová“ :-)))
Ale jak píší, tak tento nezdravý styl správně alespoň občas vyvažuji odpočinkem na zádech ve znaku.
Zdravím všechny mně podobné "paní radové"

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (5 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak nám prospívá plavání

Jak nám prospívá plavání

Plavání je jednou z pro člověka nejpřirozenějších pohybových aktivit. Posiluje zdraví a zlepšuje celkovou kondici.

Titulka pro: Příměstský jazykový tábor  Harry a Peggy

Příměstský jazykový tábor Harry a Peggy

Prázdniny jsou za dveřmi a my rodiče řešíme problém, jak naplnit dlouhé dva měsíce, které...

Nejlepší pohyb na hubnutí

Nejlepší pohyb na hubnutí

Našli jsme ten nejlepší pohyb na to, jak se zbavit celulitidy, několika kilogramů, jak mít...

Titulka pro: Nejlepší hubnutí? Šlápněte do pedálů!

Nejlepší hubnutí? Šlápněte do pedálů!

Jaro na krku a všude kolem se to hemží zaručenými návody na hubnutí. Vybrat z nich...

Titulka pro: Nikdy není pozdě aneb hubnout začněte hned!

Nikdy není pozdě aneb hubnout začněte hned!

Léto je tady a plavky nemilosrdně odhalí všechny vaše hříchy. Netrapte se, protože nikdo není...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz