Rodina

Týden do Vánoc

Sbírání kytiček

Štědrý den bude už za týden. Možná u vás zavoní vánoční kuba a vyzkoušíte některé vánoční zvyky. Týden uteče jako voda. Už jen sehnat poslední dárky, nachystat dobroty a můžete si užívat chvíle pohody.

Právě Vánoce jsou obdobím, které je spojeno s mnoha pověrami, zvyky a tradicemi. Některé pochází z předkřesťanských dob a byly spojeny se slunovratem. Připomeňme si alespoň některé.


Lodičky – plovoucí svíčky

 Plovoucí svíčky

Plovoucí svíčky

Kdo alespoň jedenkrát v životě o Vánocích nezkoušel pouštět lodičky ze skořápek ořechů? Lodičku si může připravit každý sám – stačí půlka vlašského ořechu a malá dortová svíčka. Při zapálení svíčky se smí položit otázka a my můžeme pozorovat, jak se bude lodička chovat.

Co nám lodička může říct:
• zůstala u břehu – v příštím roce zůstane vše při starém
• ocitne se mimo kruh – majitel v nadcházejícím roce rodinu opustí
• hned se potopí – snaha zlepšit svou situaci bude nulová
• utvoří kruh s ostatními – bezproblémové soužití, přátelství
• točí se v kruhu – nerozhodnost, nevíte, co chcete
• zhasne se svíčkou – komplikovaný citový vztah
• sama dopluje k druhému břehu – získáte, po čem toužíte


Rozkrajování jablíček

U štědrovečerní večeře se při rozkrajování jablíček určovalo, jak to bude se zdravím jednotlivých členů rodiny v příštím roce. Každý si rozkrojil svoje jablíčko.
Co nám jablíčko řekne:
• hvězdička – že dotyčný bude celý příští rok zdravý
• křížek – nevěstí nic dobrého


Házení střevícem

Házení střevícem mělo odhalit neprovdaným děvčatům, zda-li se v příštím roce vdají. Na Štedrý den se postavily zády ke dveřím a přes rameno hodily svůj střevíc.
Co nám střevíc řekne:
špička střevíce ukazovala ven ze dveří – znamenalo, že se dotyčná dívka do roka provdá
špička střevíce do domu – zůstane v příštím roce svobodná

Lití olova

V dřívějších dobách se olovo lilo o Vánocích v každé chalupě. Olůvka roztavíme v kovové nádobce a roztavený kov opatrně nalijeme do nádoby se studenou vodou. Olovo ve studené vodě ztuhne a potom je můžeme vyjmout z vody a zkoumat, co nám věští.


Cukroví

Z dob pohanství pravděpodobně pochází původ pečení vánočního cukroví. Původními tvary byly kolečka a měsíčky s medem, připomínaly bohyni Lunu (Měsíc) a boha Slunce. Na stole by nemělo chybět devět druhů cukroví. Podle tradice by dále neměly chybět jidáše, perníčky, vánočky, jablečné záviny a štoly.


Vánoční kuba

Ingredience: krupky, houby, máslo, sádlo, cibule, česnek, majoránka, kmín, pepř, sůl, voda
Postup:

  1. Krupky přebereme a nasypeme do síta, kde je důkladně propereme ve vodě. Potom krupky namočíme asi na 2 hodiny do vody.
  2. Připravíme si houby, rozmrazíme je (nebo můžeme použít i sušené – ty namočíme do vody). Na sádle houby potom chvilku podusíme.
  3. Cibuli očistíme, nakrájíme na malé kousky a zpěníme na sádle. Okapané krupky a houby osmahneme na sádle, ochutíme solí, kmínem, pepřem a zalijeme vodou a dusíme. Musíme občas zamíchat. Když jsou krupky měkké, přidáme utřený česnek a majoránku.
  4. Zapékací misku vytřeme máslem, přeložíme do ní připravenou směs a dáme zapéci do trouby.
     

Autor: Mgr. Markéta Benešová, www.az-mapa.cz

Foto: AZ Mapa
17. 12. 2013

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků