Zdraví

Týden štítné žlázy: varovné příznaky onemocnění štítné žlázy

Sbírání kytiček

Připomenout si onemocnění štítné žlázy a nepodceňovat varovné příznaky se snaží osvětová kampaň probíhající tento týden.

O chorobách štítné žlázy panuje docela hodně mýtů. Například se traduje, že poruchy a jejich léčba jsou příčinou obezity nebo že těhotné a kojící ženy s onemocněním štítné žlázy nesmí užívat jód. Je to dáno patrně tím, že lidé o tomto orgánu příliš mnoho nevědí. To se snaží změnit 10. připomínkový týden štítné žlázy, která potrvá ode dneška až do pátku.

Základní informace 

Štítná žláza je orgán s vnitřní sekrecí, který se nachází na přední straně krku. Tvarem připomíná motýla a jeho hlavním úkolem je produkovat hormony a podílet se na rychlosti látkové výměny, spotřebě kyslíku, růstu a vývoji. Na rovinu přiznejme, že onemocnění štítné žlázy se týká jak žen, tak mužů, ale u dam je statisticky významnější, neboť ženy onemocní 8 až 10 x častěji než pánové.

V souvislosti s poruchami štítné žlázy se bavíme zejména o její snížené aktivitě neboli hypotyreóze, nebo naopak zvýšené – hypertyreóze. Hypotyreóza se nejčastěji diagnostikuje u žen ve věku 40 až 50 let, kdežto hypertyreóza je nejběžnější u žen ve věku 20 až 40 let. Obecně však platí, že nemoc může propuknout v každém věku. Pokud se však podchytí včas a dobře léčí, nezanechává trvalé následky.

Vznik choroby 

Nezanedbatelnou roli při vzniku choroby hraje dědičnost. A dále? „Rizikovými faktory pro vznik onemocnění štítné žlázy jsou především nedostatečný nebo nadměrný přísun jódu, stres, předchozí léčba zářením a užívání některých léků, včetně takzvané biologické léčby. Průběh a prognóza některých poruch je výrazně horší u kuřáků,“ říká doc. MUDr. Jan Jiskra, Ph.D., vědecký sekretář České endokrinologické společnosti ČLS JEP. A dodává, že dostatek hormonů štítné žlázy je důležitý od nitroděložního vývoje až po pozdní věk, v určitých životních etapách je jejich význam zcela klíčový. Není divu, vždyť hormony, které produkuje štítná žláza, zasahují do všech metabolických dějů a významně ovlivňují všechny orgány a procesy v těle.

Varovné příznaky 

Snížená činnost štítné žlázy se projevuje tím, že člověk se cítí více unavený, může být zimomřivý, cítit svalovou slabost, vypadávají mu vlasy a nelze vyloučit ani poruchy paměti. Také se prokázala menší chuť na sex, zpomalení srdeční činnosti a u žen se projevují poruchy menstruačního cyklu a jiné. 

Při zvýšené činnosti štítné žlázy se rovněž projevuje únava, ale i nervozita a podrážděnost, zhoršuje se kvalita vlasů, které navíc řídnou, typické je pocení, nespavost, rychlá srdeční akce a poruchy srdečního rytmu, bušení srdce. Zajímavé jsou výkyvy váhy; někdy dotyčný hubne, jindy by naopak snědl, na co přijde (takzvaný vlčí hlad) a přibírá. U žen se opět objevují poruchy menstruace a dále i plodnosti, u mužů impotence a tak bychom mohli pokračovat.

Otestujte se 

Na tydenstitnezlazy.cz z najdete jednoduché testy, které napoví, zda se hypertyreóza či hypotyreóza netýká právě vás. Současně zde objevíte další užitečné informace, včetně vysvětlení způsobů léčby nebo faktu, proč je důležité, aby těhotné ženy dobře znaly svůj zdravotní stav. Studie totiž dokládají, že některé budoucí maminky často ani nevědí, že mají poruchu štítné žlázy. Pokud plánujete děťátko, nezapomeňte, že v těhotenství se zvyšuje spotřeba jódu. Ideální však je zvýšit jeho příjem ještě před otěhotněním. 

Připravila: Marcela 

Foto: Pixabay

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků