Rodina

Umíte nakupovat s rozumem nebo jste shopaholička?

Sbírání kytiček

Po letních slevách, které bývají tak velké, že jim zkrátka nejde odolat, se na nás v obchodech směje jedna nová kolekce vedle druhé.

Sotva jsme sundali plavky, můžeme jít díky našemu proměnlivému počasí vybírat svetry a kabáty. K tomu v předvánočním období snad všichni prodejci snažící se urvat co nejvíce zákazníků nabízejí zajímavé slevy a akce. Obzvlášť drogerie a parfumerie zase lákají na dárky k nákupu a pestré, krásně naaranžované balíčky. 

Nakladatelství na podzim přicházejí s nejzajímavějšími knižními tituly a stejně tak výrobci elektroniky si schovávají největší trumfy právě na období předvánočního shonu. Zkrátka tlak reklam sílí na maximum a je snadné ztratit hlavu a podlehnout lákavým nabídkám na koupi věcí, které nejen, že nutně nepotřebujeme, ale vlastně si je ani finančně nemůžeme dovolit. Obzvlášť, když jste shopaholik! To chytnete nákupní horečku snadno! 


Jak se pozná shopaholik? 

Dopřát si občas něco jen pro radost nebo si koupit věc, kterou nepotřebuji, ale hrozně se mi líbí, je vlastně úplně normální. Méně přijatelné však je, pokud nakupujete bez rozmyslu, i když nemáte k dispozici dostatek financí. Opravdoví závisláci na nakupování mají v obchodech úplné zatmění mysli, kdy berou jednu věc za druhou a nepočítají. Jedná se o problém, který se týká hlavně žen. Pořizují si zpravidla další a další oblečení a kosmetiku. Skříně praskající ve švech mohou vadit maximálně tak partnerovi, ale účet na nule a nákupy na kreditní karty a půjčky bez registru, to už se stává průšvihem i pro danou osobu. 


Na nákupy s rozumem 

Nemusí jít ani o takový extrém, jako je přímo závislost na nakupování. Tlak obchodů je tak velký, že podlehnout může kdokoliv a před Vánoci ještě snáze. Prodejci hrají na naše emoce, proto nás snadno zlomí k nákupu neplánovaných dárků pro naše blízké, kterým zkrátka chceme dopřát bohatého Ježíška. Důležité ale je nepodléhat nákupům, pokud víme, že následně nebudeme mít prostředky pro uhrazení jídla, bydlení, splátek a dalších životních potřeb. 


Zkrátka je potřeba znát svůj rozpočet a vědět, kolik mám volných prostředků. Následně je zásadní mít pevnou vůli a tyto jasně nastavené mantinely nepřekračovat. Hlavní zásadou zodpovědného hospodaření s financemi je zaplatit prvně nezbytné věci, které primárně potřebujeme, a až poté utrácet pro radost. A v ideálním případě také samozřejmě odkládat na horší časy pro případ nečekaných výdajů či výpadku příjmů. 


Nákupy na dluh 

Nákupy spotřebního zboží na úvěr nemusí být vždy nutně zlo. Je potřeba odlišovat, v jaké situaci se pro toto řešení rozhodujete. Pořízení věcí na splátky a vlastně jakýkoliv úvěr může být pro jednoho člověka skok do průšvihu a pro druhého úžasná pomoc. Jestliže se vám rozpadla teplá bunda nebo vám dítě vyrostlo ze zimních bot a vy nemáte na nové, je právě pro vás půjčka rychlá a jasná volba. Asi těžko naleznete tak bleskově jiné řešení a mrznout sebe nebo své potomky přeci nenecháte. 


Když už však ve vaší skříni visí pět jiných bund a v peněžence je prázdno, není jiným řešením, než nepodlehnout a udržet se. Nebo ještě lépe do obchodu, kde nic nutně nepotřebujete, pro jistotu vůbec nechodit. Stejně tak je rozdíl koupit si pomocí půjčky nový telefon jen tak, protože je ta možnost, anebo proto, že nám ten původní letitý přestal fungovat. Zkrátka na okolnostech záleží ze všeho nejvíce. I tak je však samozřejmě jen vaše věc, na co si půjčíte, i kdyby to mělo být na ty dárky pro blízké. Počítejte však s tím, že je potřeba nejen rychle si půjčit a nakoupit, ale také být schopný následně splátky v termínu uhradit bez větších potíží.


KP
Foto: iStock

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků