Gastro

Upečte si domácí chléb jako od babičky

Sbírání kytiček

Má krásně křupavou kůrku, při pečení provoní celý byt, i s obyčejným máslem chutná jako královský pokrm a vydrží čerstvý třeba i týden. Řeč je o pečeném domácím chlebu. A taky jeho zásadní ingredienci – kvásku.

Upéct kváskový chléb je přímo hračka, a to prosím vězte, že článek píše muž, který si jinak s pečením vůbec nerozumí. Receptů na kváskový chléb najdete všude spoustu, každý může být v něčem jiný a podle toho se také různí ingredience.


Na ten můj budete každopádně potřebovat hladkou pšeničnou mouku, žitnou mouku, sůl, drcený nebo celý kmín, žitný kvásek a vodu.


Kváskové intermezzo

Nyní musíme na chvíli odbočit. A to směrem ke kvásku. Kvásek je vlastně živý organismus a představuje tajnou ingredienci domácího chleba. Jedná se o žitnou mouku smíchanou s vodou ve správném poměru. V čem ale spočívá jeho „živost“?


Tak třeba v tom, že pokud jej nebudete pravidelně krmit (tj. jednou za 3 až 5 dní), onemocní a pak umře. Pokud jej naopak překrmíte, rychle naroste a vyteče vám ze sklenice ve stylu „hrnečku vař“. Zejména v začátcích vám to může dělat problémy.


Pokud se vám příprava kvásku nedaří, zkuste využít kváskovou mapu a mrněte, zda jej nevlastní někdo ve vašem okolí. Lidé totiž mezi sebou kvásek sdílí. Stačí si v mapě najít kontakt, napsat mail či zavolat – a pokud se domluvíte, sluší se donést něco domácího na oplátku. Já sám jsem jej společně s receptem dostal od svého dobrého kamaráda.

Kvásek bychom měli, pojďme na zadělání těsta. Nejsem uklízecí typ, proto celý proces zvládám ve větší plastové míse. Nejprve vsypu dva hrnky žitné a jeden hrnek pšeničné mouky. Přidám lžičku a půl soli, dvě až tři lžičky kmínu a polévkovou lžíci kvásku. Vše promíchám. Až potom přidám přibližně hrnek a půl vody a míchám podruhé.

Přichází tolik důležité hnětení. To se rozhodně nevyplatí zanedbat, čím lépe těsto zpracujete, tím více si pochutnáte. Někdy z toho mohou pěkně bolet ruce – to značí poctivou práci. Překryjte těsto utěrkou a nechte půl dne odpočívat na teplém místě.


Den druhý

Vy i těsto už jste si odpočinuly a teď je čas přistoupit k pečení. Začněte rozehřátím trouby na 220 stupňů. Nezapomeňte ohřát i pekáček, na studený by se těsto přilepilo! Osobně nejraději peču ve skleněné zapékací míse nebo smaltovaném hrnci.

Mezitím nakynuté těsto přeskládejte do vámi požadovaného tvaru a nechte dále odpočívat pod utěrkou – tady se už ušpinění pracovní plochy nevyhneme. Pomůže pomoučení válu.


Po nahřátí trouby opatrně vyjměte pekáček, vložte do něj odpočaté těsto a přikryjte pokličkou. V troubě volím střední polohu roštu a umístím pečící nádobu co nejvíc dozadu, kde je nejtepleji. Přibližně po půlhodině pečení sejměte pokličku, teď pečeme tzv. na kůrčičku. Následující čtvrthodinu raději neopouštějte kuchyň, to aby se vám kůrka zbytečně nespálila.


A je hotovo. Chléb nechte vychladnout a odpočinout v jeho oblíbené utěrce, za tepla se špatně krájí. V utěrce jej rád i uchovávám, kůrka v ní pěkně tvrdne, střídka naopak zůstává vláčná. I když, druhého dne se chleba většinou stejně nedožije.


KP
Foto: flickr.com
29. 4. 2016

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků