Zdraví

Ústní hygiena a zdraví: jak spolu souvisí

Sbírání kytiček

Dokážete odhadnout, co představuje největší riziko pro naše zuby? A do jaké míry zdraví v ústní dutině ovlivňuje celý náš organismus? Možná budete překvapení…

Každý jistě ví, co patří k základním úkonům péče o chrup a dutinu ústní. Pokud ne, zde malé připomenutí: pravidelné mechanické odstraňování plaku kartáčkem a zubní pastou, používání zubních nití či mezizubního kartáčku a podle doporučení lékaře nebo dentální hygienistky i doplňkově výplachy ústní vodou. Ale ruku na srdce, dodržujeme tato známá doporučení? Vysvětlíme vám, proč je to nezbytně nutné po celý život.

Zubní kaz je nemoc, za kterou si můžeme sami

Jak uvádí MUDr. Ladislav Korábek, CSc., největším nebezpečím pro zuby je mikrobiální povlak (plak) na jejich povrchu. Nepotěší, že plak vzniká vlastně téměř okamžitě poté, co si zuby vyčistíte. Ale je nutné dbát na pečlivé provedení i pravidelnost, jelikož už samotný počátek tvorby plaku „mají na svědomí“ bakterie zpracovávající cukry za vzniku organických kyselin. A právě ony představují častou příčinu vzniku zubního kazu. Když plak neodstraňujete, či ho odstraňujete nedostatečně, hromadí se a tak se stává doslova „živnou půdou“ pro další bakterií. Výsledek? Časem si „vypěstujete“ zánět dásní a když se neléčí, tak následně i parodontitidu. A ač to zní možná trochu bláznivě, jde o nakažlivá onemocnění; mikroorganismy se dokážou transportovat z nemocné dutiny ústní do té zdravé. Jinak řečeno: víte, s kým se líbáte?

Zánět dásní se musí léčit, jnak hrozí ztráta

Kromě zubního kazu patří k nejčastějším chorobám v dutině ústní zmiňovaná parodontitida neboli zánět závěsného aparátu zubů. Objevují se takzvané parodontální choboty, zánět zasahuje až čelistní kost a tu ničí tak, že zuby dokonce můžou změnit svou polohu, viklat se a v krajní fázi hrozí jejich vypadnutí. Pozor! Parodontitida nejčastěji postihuje dospělé zhruba od 35. roku věku. Což je velice smutná zpráva, neboť je zřejmé, že mnozí začínají se špatnou péči o zuby a dutinu ústní už jako děti. Přitom v této době by je správným návykům měli naučit dospělí.

Zákeřné bakterie škodí nejen chrupu

Pokud vás parodontitida už trápí, avšak neléčíte se, okamžitě to změňte. Proč? Ono totiž nejde jen o hrozbu ztráty zubů. „Bakterie z úst se v případě pokročilé parodontitidy prokazatelně objevují také v krevním oběhu a můžou být roznášené i do vzdálených orgánů v lidském těle. Například do srdečních chlopní, cévní stěny a dalších orgánů a systémů organismu. Nukleové kyseliny těchto bakterií byly v současné době bezpečně prokázané u lidí trpících parodontitidou, u kterých se prováděla operace srdečních chlopní,“ upozorňuje MUDr. Ladislav Korábek.

A doplňuje další varovná slova – nedostatečná ústní hygiena může podpořit vznik i takových zásadních zdravotních obtíží, jako ateroskleróza, a následně až infarkt, cukrovka či respirační choroby. Kromě zubního kazu a neléčené parodontitidy k nim přispívají rovněž takzvané mrtvé zuby.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.healthline.com/health/dental-and-oral-health#treatment
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL