Už jste zkoušeli meditovat?

Využijte pošmourných večerů k tomu, abyste se naučila najít klid sama v sobě. Díky meditaci to zvládnete za pomoci toho nejjednoduššího nástroje na světě – vlastního dechu.

Už jste zkoušeli meditovat?
Zobrazit fotografii v galerii

Nikdy jste nemeditovala a máte pocit, že to není nic pro vás. Slovo meditace máte spojené pouze s jogíny, kteří tráví celé hodiny osamělým rozjímáním v horách. Ale možná to je jenom tím, že máte o meditaci jenom mlhavou představu. Vždyť není nic jednoduššího než se pohroužit do vlastního nitra a odtud načerpat klid a energii uprostřed vlastního obýváku!


Vyzkoušeno celebritami

Richard Gere se na meditačním polštářku naučil lépe milovat své bližní a nejlépe si prý zameditoval s Dalajlámou. Buddhismus propaguje už dvacet let. George Harrison, kytarista Beatles, vydržel meditovat až deset hodin. Mimochodem právě Beatles přispěli k popularitě meditace v Evropě. Také slavný režisér David Lynch je vášnivým zastáncem tohoto duchovního cvičení a oddává se mu několikrát denně. Podle něj může už malým dětem pomoct vyrovnávat se se stresem. Golfista Tiger Woods si s pomocí meditačních technik dodával v dětství sebevědomí. Na rozdíl od mnoha dalších činností, můžete celebrity v tomto směru směle následovat. Nepotřebujete k tomu závratné sumy peněz ani drahé pomůcky, jen klidný kout ve svém bytě, pár desítek minut času a trochu pevné vůle.


Lék proti stresu

Řečeno prostě a jednoduše: meditace pomáhá snižovat stres a navíc omlazuje. Lidé, kteří se pravidelně věnují tomuto bohulibému mentálnímu cvičení vykazují o pět až dvanáct let menší biologický věk než jejich vrstevníci. Také na odbourání stresu má doslova blahodárné účinky. Stres totiž v podstatě znamená přípravu na boj či útěk - tedy zvýšení krevního tlaku, napětí svalů, zrychlení tepu a vyplavování stresových hormonů. Chronický stres bývá navíc spojován s  nejčastějšími příčinami úmrtí, mezi něž patří rakovina, nemoci plic, cirhóza, sebevražda a úrazy. Za dvěmi třetinami veškerých návštěv u obvodního lékaře jsou symptomy zapříčiněné stresem. A právě meditace stimuluje tu část nervového systému, která snižuje krevní tlak, tep, uvolňuje svaly a snižuje množství stresových hormonů.


Jak na to

Meditovat se dá v podstatě kdekoli a zvládne to úplně každý. Stačí se koncentrovat na svůj dech, na mantru nebo na cokoli jiného, co uklidní vaše vnitřní zmatky. K tomu, aby se zklidni váš dech a aby se vaše svaly uvolnily a abyste si začali uvědomovat, jak dýcháte, stačí 10-ti až 20-ti minutová meditace. Nejprve si najděte klidné a tiché místo a vypněte mobilní telefon. Pak usedněte do sedu se zkříženýma nohama – takzvaný lotosový květ nebo turecký sed. Dbejte na to, abyste měla rovná záda, to aby mohla energie proudit celým tělem. Meditaci zahajte tím, že se plně koncentrujete na několik dechů a výdechů. Pak můžete pokračovat v soustředění na dech, nebo si můžete opakovat mantry či se upřeně dívat do plamene svíčky. 


Důležité je, oprostit se od myšlenek na své problémy. Pokud vám přeci jen začnou kroužit hlavou, nechte je bez povšimnutí odplývat a řekněte si „jsou to jen myšlenky.“ Takové cvičení můžete provádět jednou či dvakrát denně, nejlépe po probuzení a před usnutím na lačno, tedy podobně, jako se užívají léky. Vždyť meditace je vlastně taky lék.


Tajemství manter

Jednou z meditačních možností je opakování manter, což je termín z východních náboženství. Označuje mystický shluk písmen či slov, často jméno nějakého boha, který se pak opakuje při meditaci, ať už v duchu či nahlas, mnohokrát za sebou. Patrně nejznámější hinduistickou mantrou je „óm“. Některá moderní pojetí meditace doporučují nahradit mantry libovolným slovem či větou, která ve vás vyvolává klid.


Tipy, kdy a kde provádět krátké meditace:

Za chůze – při každém kroku se pomalu nadechněte a vědomě se zaměřte na každý pohyb, který vykonáte. Zvolte pomalé tempo chůze.


Během oběda – kousejte každé sousto s rozvahou. Koncentrujte se na nejjemnější odstíny chuti, na tvar jídla i na jeho vůni.


V dopravní zácpě – opakujte si slovo nebo větu, která má na vás uklidňující vliv (například: jsem v klidu). Tím zabráníte tomu, abyste se rozptýlili a aby do vaší mysli vnikly úzkostné myšlenky. 


Během hádky – při každém vdechnutí si opakujte „dovnitř“ a při každém výdechu „ven“. Díky této jednoduché technice se ubráníte rozčílení.


Připravila: Eva

Foto: iStock

DISKUZE K ČLÁNKU

4

zkoušela, ale nejde mi to, nedokázala jsem "přestat vnímat" všechny zvuky z okolí. Určitě to chce trénink

ODPOVĚDĚT

6

dám si do uší sluchátky s takovou tou klidnou hudbou a pokouším se sledovat svůj dech, ale taky mi to moc nejde, ale odpočinu si...nebo usnu když ležím

ODPOVĚDĚT

6

to určitě, ale vydržet je těžké.

ODPOVĚDĚT

6

když to ale budete zkoušet denně, výsledek se dostaví... i když to z počátku vydržíte jen chvíli... ty chvilky se budou prodlužovat a brzy zjistíte, že se celkově zklidníte

ODPOVĚDĚT

5

zkusím to

ODPOVĚDĚT

4

Zkoušela, ale není to vůbec jednoduché...

ODPOVĚDĚT

6

vypadá to tak jednoduché, ale je to jen zdání... nemyslet na nic a jen sledovat svůj dech, to chce praxi

ODPOVĚDĚT

3

ne ale chtěla bych se to naučit

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (8 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Místo čokolády meditace

Místo čokolády meditace

Hlídáte si váhu a snažíte se udržet v kondici? Pak ale přijde stresová situace, která...

Titulka pro: Znáte Reiki?

Znáte Reiki?

Reiki je japonský výraz, kterým je označována univerzální životní energie. Rei znamená v překladu univerzální...

Titulka pro: Meditujte pro úspěch i pro zdraví

Meditujte pro úspěch i pro zdraví

Meditace je velmi účinný nástroj pro mentální i psychické zdraví. Měli byste ji zařadit mezi...

Rok 2019 podle čínského kalendáře: rok zemského vepře

Rok 2019 podle čínského kalendáře: rok zemského vepře

Každý konec přináší nový začátek. Končící starý rok je tak předzvěstí začátku nového roku. Každý...

Hledáte životní rovnováhu? Zkuste ajurvédu.

Zrodila se ve starobylé Indii před 5 tisíci lety a je považována za nejstarší nauku...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

MIMINKO SE NEDAŘÍ

Dobrý večer, co dělat, když nám nejde otěhotnět? ...

VŮNĚ DO AUTA

Kde sehnat kvalitní vůni do auta? Poradíte?

VŮNĚ DO AUTA

Kde sehnat kvalitní vůni do auta? Poradíte?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz