Děti

Už se vám někdy ztratilo dítě?

Sbírání kytiček

Stane se to raz dva, stačí chvilku nedávat pozor a na nádraží, v obchodním centru, nebo třeba v ZOO se děti zatoulají doslova ve vteřině.

Kdo to někdy zažil, ví, jaký je to šok. Metr vysoké dítě se v nepřehledné lidské mase ztratí ve chvilce. Nejdřív se jen tak rozhlížíte a je vám hloupé volat nahlas, a pak čím déle to trvá, tím větší panika se vás zmocňuje. 

Dnes už je poměrně známá věc, že se prodávají dětské GPS hodinky, přes které se dá i telefonovat. Dítě má na ruce zdánlivě obyčejné náramkové hodinky, ve kterých je GPS lokalizátor a SIM karta kteréhokoli operátora, jako v telefonu. Rodič má ve svém chytrém mobilu staženou aplikaci Gator, kterou když si otevře a zobrazí mapu, vidí v ní dítě online jako modrý puntík. S takovým přístrojem se dítě ztratit nemůže, pořád víte kde je. 

S hodinkami, podobně jako mobilem, lze telefonovat, takže ztracenému dítěti můžete hned zavolat, případně ono vám. S voláním to mají hodinky vyřešené tak, že jde nastavit až deset telefonních čísel, na která smí volat dítě a až deset čísel, která se mohou dovolat jemu. Vyberete pochopitelně jen důvěryhodné kontakty. To je pro malé dítě ideální, nebudou je totiž obtěžovat žádné reklamní telefonáty ani nikdo cizí. Všechno se nastavuje v aplikaci Gator, která je v češtině, je k ní srozumitelný a podrobný návod a je ke stažení zdarma pro systémy Android i iOS. 

Maminka Petra, které se ztratila šestiletá dcera na letišti v Paříži, vzpomíná opravdu nerada: „Eliška mohla být v půlminutě doslova kdekoli – venku na parkovišti, v sousední hale, za odbavovací kontrolou, na toaletě, co já vím… Prostory jsou tam rozlehlé, strašné množství neorganizovaných lidí, zavazadel, letištních vozíků a nikdo nemluví česky. Co kdyby se jí něco stalo?“ A Petřiny obavy se dají pochopit, je opravdu extrémně těžké zachovat v takovou chvíli chladnou hlavu. Malou Elišku nikdo neunesl, ani neodlétla, kam neměla, asi po hodině se za pomoci letištního personálu našla. Naštěstí v pořádku, jen pořádně vyděšená. 


GPS hodinky Gator mají i SOS tlačítko, které když dítě na tři vteřiny podrží, hodinky aktivují tzv. nouzový režim. V tu chvíli se začne vytáčet první z až tří nastavených čísel, pokud je obsazené nebo nereaguje, vytáčí se druhé a tak dokola, dokud se hodinky nedovolají. Dítě si tak může jednoduše přivolat pomoc, když se cítí ohrožené. Opravdu není nutné, aby ztracené děti někde dlouho plakaly. Zrovna tak se ale může SOS funkce hodit například i dítěti, které by cizí člověk obtěžoval na cestě ze školy. 


Petra říká: „Vypadá to jako příhoda, které se po pár letech smějete na rodinných oslavách. Ale já se tomu asi nebudu moci zasmát nikdy. Byl to pro mne opravdu šok, měla jsem strašný strach a vůbec jsem nevěděla, co mám dělat. Ještě dnes se mi o tom zdá. A co víc, byl to velký stres i pro malou Elišku. Nic podobného už prostě nechceme zažít.“ 


Podívejte se na nabídku dětských GPS hodinek Gator zde.


KP
Foto: freeimages_enver-ucarer

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků