Cestování

V srdci Vysočiny

Sbírání kytiček

Město, do kterého se dnes vypravíme, má ve znaku bílého jednorožce umístěného na modrém pozadí. Žije tu necelých 6000 obyvatel a leží na Vysočině.

Po poslední nápovědě a to té, že ho najdeme přibližně na poloviční cestě mezi Jihlavou a Telčí, je už řadě z vás jasné, že naším dnešním cílem je Třešť.

Poznávací procházka

náročnost: nízká
délka trasy: 7km (10km s prodloužením trasy k Váňovskému rybníku a židovskému hřbitovu)

Centrum Třeště

Poznávací procházku začneme v samotném centru na náměstí T.G.Masaryka. Tady stojí mimo jiné i budova Městského úřadu, na které si můžeme podrobně prohlédnout už zmiňovaný znak města. Vyzděnou brankou projdeme do zadní části objektu. Na náměstí se nachází Muzeum Vysočiny, ve kterém je umístěná výstava betlémů (betlémářství tady mimochodem má 200letou tradici). A zmínit se musím též o vůbec největších slunečních hodinách v ČR, jejichž ručička dosahuje úctyhodné délky 8,21 metru. U nově zrekonstruovaného autobusového nádraží narazíme na místní kostel. Skutečným hříchem by bylo minout židovskou synagogu, která je díky podloubí opravdovou raritou svého druhu v Čechách.

Do přírody

Nechme si zbytek prohlídky Třeště na později a zamiřme na chvíli do přírody. Vydáme se ulicí Na Hrázi, dostaneme se na druhou stranu Třešťského potoka a ulicí Dr. Richtra (je to hlavní výpadovka na Jihlavu) budeme cca 600 metrů pokračovat až k benzínové pumpě. Tady nám turistický instinkt nedovolí jinak, než se vnořit vpravo do stromové aleje (179 dubů), která se severovýchodním směrem táhne do kopce až k obzoru, opravdu kam až oko dohlédne.

Když vystoupáme nějaký ten nadmořský metr a vykoukneme z tunelu kmenů a korun ven, naskytne se nám krásný zpětný pohled na město. Kdo by se cítil nesvůj z tzv. divokého pochodu bez podpory turistické značky, toho hned uklidním. „Nekonečnou“ alej totiž jednou přeci jen opustíme (po necelém 1,5 km) a po chvíli narazíme i na už zmiňovanou turistickou značku, tentokrát modré barvy. Vydáme se po ní vpravo a rozhodně nás nečeká jen nudný pochod zpátky. Stromovou alej totiž vystřídá soustava rybníků. Postupně projdeme kolem těchto vodních ploch: Horní Obora, Střední Obora, Dolní Obora, Komora a Stupník.

Slíbil jsem dokončit prohlídku Třeště. Je úžasné, jak tady na sebe vše nádherně navazuje. Z přírody se naše smysly budou muset rychle přeorientovat zase na město. I když to vlastně takový skok nebude. Do cesty se nám sice postaví budova zámku, původně renesanční stavba ze 16. století, která momentálně slouží jako hotel, ale kolem je poměrně rozlehlý anglický park.

Zatím jsme se pohybovali v centru, na severu a na východě města. Teď se ještě vydáme na jižní okraj. Tady se nachází jednoznačně největší místní rybník (Váňovský) a nedaleko něj také židovský hřbitov.

Autor: Hynek Hájek

Zdroj informací: Hynek Hájek
Zdroj fotografií: Hynek Hájek
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků