Rodina

Vánoční vůně, bez kterých by to nešlo

Na nejkrásnější svátky v roce to u každého doma voní různě, a přece máme něco společné. Většinou se neobejdeme bez vůně jehličí, cukroví a pak typických vánočních symbolů: purpury, františka, vonných tyčinek či aromalampy.

Které z těchto vůní dáváte přednost?

Purpura

Většinou výrazně aromatická vůně purpury není nic jiného než směs rostlin a kadidla. Aby purpura začala kolem vás šířit svou typickou vůni, musíte jí „zatopit“ – lze ji nasypat například na kovový tál, pod kterým je tepelný zdroj, ovšem někteří využívají i aromalampy; jen místo vody a vonné esence použijí právě purpuru.

Chtěli byste si vyrobit svou originální verzi? Je to jednoduché: namíchejte si vlastní kombinaci rostlin, kterou zakápněte esenciálním olejem. Důkladně protřepte a nechte několik dnů odležet (optimální je jeden až dva týdny, avšak tolik času už letos nemáte, tedy pokud byste nechtěli purpuru „pálit“ až v novém roce). A které rostliny použít? Je to jen na vás, obvykle v ní však nechybí tradiční vánoční koření: například hřebíček, skořice, badyán, fenykl a jiné, na výběr je i řada bylin: meduňka, šalvěj, rozmarýn, bazalka a další. Více svěží vůně dosáhnete, když pak směs pokapete olejíčkem s aroma jehličí.

František

Je malý, černý, ale šikovný – tak by se dala parafrázovat óda na několikacentimetrový kužel neboli rozemleté dřevěné uhlí smíchané s pryskyřicí, kadidlem a pojivy. Toto složení však není stoprocentním pravidlem, a pak se mnohdy divíme, že jsme sice františka zapálili třeba už potřetí a on stále ne a ne chytnout. Proto si raději i u takové drobnosti, která vás vyjde na pár korun, předem ověřte, ze čeho je vyrobená. Byla by přece škoda ochudit se o jeho tradiční vůni!

Vonné tyčinky

Na svět přicházejí podle osvědčených receptů. Hlavní surovinou jsou opět různé rostliny, které se rozemelou na prášek a ten se smíchá s éterickými vonnými oleji a také třeba medem. Vzniklá hmota se nanáší zpravidla na bambusové tyčinky, jimiž se částečně obalí, a potom se hotový produkt musí nechat nějaký čas uležet.

Na vonné tyčinky se běžně prodávají stojánky, pro jednu třeba ve tvaru připomínající lyži, nebo kruhový stojánek pro více tyčinek a podobně. Dejte si však pozor – podobně jako purpura a františek i vonná tyčinka je výrazně aromatická. Není třeba ponechat hořet několik tyčinek v jedné místnosti, postačí zapálit jednu dvě, nechat je rozvonět a plamen po chvíli uhasit. Vůně se rozleží a navíc je tento postup také bezpečnější.

Připravila: Marcela

Foto: iStock

24. 12. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků