Zdraví

Vaříme jing-jang

Jistě už jste zaregistrovali informace o vlivu potravy na naše zdraví. Podle principů tradiční čínské medicíny je potřeba se stravovat podle ročního období.

Jak to vlastně je?

Na to jsme se byli podívat na kurzu vaření podle tradiční čínské medicíny. Podle doktorky Karolíny Bílkové, která kurzy vaření vede, je naše čchi uložena v hlubších vrstvách v našem těle. Abychom si chránili naší energii, měli bychom jíst především teplé jídlo a dopřávat si teplé maso. I zeleninu a ovoce nemáme konzumovat čerstvé, protože náš organizmus ochlazují. „Naše babičky měly ovoce v podobě kompotů nebo sušené“, říká Karolína Bílková. Nejhorší je pak citrusové ovoce, které roste v jangovém prostředí a má za úkol ochladit organismus. Dopřejte si klidně trochu červeného vína nebo omezené množství tvrdého alkoholu.

A proč si máme hlídat svou cchi?

Je to náš zdroj energie. Ten si musíme chránit. Důležité jsou například teplé snídaně. Číňané připravují congee, která doplňuje čchi. Do té pak můžete přidat sušené ovoce a máte výživnou snídani nebo výborný dezert. Congee připravíte tak, že dáte vařit 1 díl rýže a 6 dílů vody a vaříte alespoň 1,5 hodiny. Posnídat můžete i teplou polévku. Ráno je jangová část dne. Jogurt v kombinaci se studeným džusem z ledničky vás nenastartuje. Kravské mléko má chladnou povahu a váš trávicí trakt akorát oslabí.

Nezapomeňte se dobře naobědvat a večeře už by měla být střídmá. Pokud konzumujete zeleninu, měli byste jí lehce tepelně upravit. Pokud vám nechutná vařená zelenina, můžete si čerstvou zeleninu lehce osmahnout na teplém arašídovém oleji, který je i při vysokých teplotách stabilní.

Vypadá to složitě a člověk by mohl nabýt dojmu, že sice udělá něco pro své zdraví, ale už si nepochutná. Na kurzech vaření podle tradiční čínské medicíny zjistíte, že opak je pravdou.
Další kurz vaření proběhne 10. 3. 2013 a bude zaměřen na posilování imunity.

Více informací najdete na www.tcmclinic.cz.

Připravila:Katka
Foto: TCM Clinik
7. 2. 2013
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků