Bydlení

Venkovní stínění: jaké máte možnosti

Sbírání kytiček

Nejen zahradu, ale i dům či byt se nabízí opatřit účinnou ochranou proti sluníčku. Přece jen i tady platí – čeho je moc, toho je příliš. Které typy stínění vám můžou přijít vhod?

Žaluzie a rolety: doma i venku

Přestože v bytech a rodinných domech často používáme interiérové žaluzie či rolety, pravdou zůstává – venkovní stínění je mnohem účinnější. Venkovní žaluzie i rolety totiž dokážou nejen stínit; umí zachytit sluneční paprsky dříve, než proniknou domů a začnou ohřívat místnosti. Z pohledu regulace světla jsou praktičtější žaluzie, z pohledu bezpečnosti se jeví jako vhodnější rolety. V obou případech však získáte pomocníka, který potěší i v zimě. Díky nim lze snížit náklady na vytápění, a celoročně do jisté míry dokážou omezit hluk pronikající z ulice.

Screeny: multifunkční použití

Někdy se také označují jako fasádní, svislé clony a v zásadě jde o speciální textilie, které se dají využít v interiéru, ale i venku. Nejčastěji se instalují na okna, dobrou službu ovšem prokážou i jako takzvané boční stínění, jako doplněk k markýzám.

Markýzy: na balkony a terasy

Přestože se mnohdy uvádí, že nejlepší je myslet na venkovní stínění v době stavby či renovace objektu, máme pro vás dobrou zprávu – lze ho instalovat i dodatečně. Jen je třeba počítat s určitými zásahy do fasády kvůli vrtání či vedení elektroinstalace. A to platí i pro markýzy, které se nabízejí v mnoha typech (kloubové, kazetové, samostatně stojící, fasádní, okenní a pro zastínění zimních zahrad) a velikostech, takže se hodí na prostorné terasy i mini balkony.

Slunečníky: mobilní řešení

Rovněž se prodávají v mnoha velikostech, je i více variant kotvení. Moderní slunečníky nabízejí možnost naklopení vertikálně či i horizontálně. Kromě středové nohy se používá i boční – pak u slunečníku v pohodě posedí vícečlenná rodina. Rovněž se zvětšuje velikost stínící plochy.

Stínící plachty: do města i na venkov

Třeba i několik desítek metrů čtverečních můžou nabídnout stínící plachty – jde o největší prostorovou ochranu proti slunci. Zpravidla se připevňují na sloupky, které zafixujete na zahradu, nebo na takzvané fasádní kotvy (na obvodovou stěnu domu). Dají se dobře naklápět, a tak regulovat vůči pohybujícím se paprskům. Podobně jako u jiné stínící techniky, jež využívají textilie, rovněž stínící plachta musí dobře odolávat počasí, splňovat parametry UV ochrany, odpuzovat vodu a podobně.

Stínící pergoly: novinka posledních let

Klasickou pergolu jistě znáte. Její moderní „sestřičky“ však vypadají trochu jinak. Kotví se ke stěně domu, ale můžou stát třeba i ve středu zahrady nebo na jejím konci, daleko od rodinného domu. Kromě minimalistické konstrukce zaujmou střechou, kterou tvoří buď speciální textilie, již lze shrnovat, nebo hliníkové lamely, které se dají naklápět.

Text: Věra Hájková

Zdroj informací: ISOTRA
Zdroj fotografií: ISOTRA
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků