Bydlení

Víte, proč špatně spíte?

Sbírání kytiček

Abyste mohli ve dne „fungovat“, musíte se v noci dobře vyspat. Dostatečně dlouho a také kvalitně. Není to váš případ? Pak mrkněte na prohřešky, kterých se možná právě vy dopouštíte.

Každý z nás má v sobě vnitřní hodiny, které mimo jiné určují potřebnou délku spánku. Ta se tedy může lišit. Co se však neliší, jsou obecně známé zvyklosti, jež můžou vést k potížím s usínáním i ke špatnému spánku. Pojďme si je společně s Jakubem Šoufkem ze společnosti Přírodní matrace připomenout.

Příliš mnoho hojnosti

Nestíháte se během dne pořádně najíst a tak to doháníte pozdě večer? Pozor na to. Večeři si dopřejte nejpozději tři hodiny před tím, než půjdete do postele. Jinak bude váš organismus příliš zatížený a to se pak člověku hůře usíná. Ostatně pozdní konzumace jídla škodí nejen spánku, ale také vaší linii.

Co s tím: Dejte si pár oříšků nebo rozinek, zkuste si nastrouhat trochu mrkve s jablkem nebo si uvařte čaj z meduňky. A těšte se na snídani, kterou byste neměli ve svém denním režimu vynechávat.

Pravidelnost? Cizí slovo

Další možnou příčinou, proč se vám špatně spí, je nepravidelný režim. Každý organismus potřebuje dodržovat určitý řád, a mezi něj patří i doba, kdy se chystáte ke spánku. Pro vaše tělo opravdu není dobré, když jeden den usínáte už v deset hodin, další ve dvě ráno, pak zase o půlnoci…

Co s tím: Pokud nemusíte pracovat v noci, obecně se doporučuje uléhat před půlnocí. A zhruba ve stejnou dobu, ať jde o pracovní dny nebo víkend. Nemusí to být na minutu přesně, ale snažte se dodržovat rozpětí maximálně jedné hodiny.

Teplo je na závadu

Každý má rád jinak vyhřáté místnosti, ale v ložnici platí – méně je více. Jako průměr se udává teplota kolem 16 až 18 stupňů. Skutečně se vyplatí umístit zde pokojový teploměr a sledovat, zda místnost zbytečně nepřetápíte. Příliš velké teplo dobrému spánku nesvědčí, navíc vysušuje vzduch.

Co s tím: Pravidelně větrejte, naposledy těsně před tím, než jdete spát. Šikovná je rovněž čistička a zvlhčovač vzduchu s ionizátorem.

Starosti hoďte za hlavu

Večer a v noci se nedoporučuje řešit žádné spory, ať už rodinné či pracovní, stejně tak není ideální sledovat katastrofické filmy. Což platí zejména pro nadmíru citlivé jedince.
Stejně tak byste se v pozdních hodinách neměli věnovat příliš intenzivní pohybové aktivitě, naopak mírná vám může jen prospět.

Co s tím: Věci k řešení nechte na druhý den dopoledne, to je pro ně nejpříhodnější doba.

Dobrá matrace je základ

Bez postele se snad nikdo neobejde, ovšem i kvalitní postel potřebuje neméně kvalitní matraci. Proč? „Přizpůsobí se tělu, dokonale rozloží jeho hmotnost, čímž zajistí anatomicky ideální polohu páteře pro uvolnění svalů, šlach i kloubů,“ říká Jakub Šoufek. Naopak letitá martace je nehygienická, proleželá a rozhodně neposkytuje správnou oporu páteři.

Co s tím: Matraci bychom měli měnit jednou asi za 7 až 10 let. Při nákupu nespěchejte a tu, která vám na pohled vyhovuje, si opravdu na vlastní kůži vyzkoušejte.

Připravila: Marcela
Foto: Přírodní matrace
1. 1. 2015

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků