Vláknina by ve vaší stravě chybět neměla!

Spěch a stres nás dnes provází na každém kroku, a tak není divu, že se občas nestihneme ani v klidu najíst. Navíc naše oblíbená česká kuchyně se neobejde bez knedlíků, bílého pečiva a buchet. Jsou to sice všechno dobroty, ale bohužel chudé na vlákninu. Že toto slovo poslední dobou slýcháte nějak často? Není divu. Její nedostatek vede k mnohým závažným zdravotním problémům a nahrává kilům navíc.

Titulka pro: Vláknina by ve vaší stravě chybět neměla!
Zobrazit fotografii v galerii

Podle nedávných výzkumů bylo zjištěno, že pouze u 2 % české populace dosahuje příjem vlákniny doporučenou denní dávku, což je 20 - 40 g.
Přitom vláknina je pro správnou funkci organismu velmi důležitá! Bez ní mnohem hůře trávíme a postupně se může objevit i celá řada dalších obtíží.
Je vědecky prokázáno, že lidé, kteří pravidelně zařazují do své stravy potraviny obsahující dostatečné množství vlákniny, trpí méně často kardiovaskulárními chorobami, obezitou, cukrovkou, jako i různými onemocněními trávicí soustavy včetně rakoviny tlustého střeva. Právě Česká republika je jednou ze zemí s nejvyšším výskytem kolorektálního karcinomu – ročně onemocní asi 7.500 Čechů. Přitom k prevenci tohoto, ale i mnohých dalších onemocnění, přispívá právě i strava bohatá na vlákninu. Jenom málokdo si uvědomuje, že kdyby náš jídelníček byl na vlákninu bohatý, některé naše zdravotní problémy by se nemusely objevit!

Co je to vlastně vláknina?
Vláknina je laicky řečeno nestravitelná část rostlinné potravy, která pomáhá pohybu potravy trávicí soustavou, vstřebává vodu a váže na sebe některé látky z potravy, jako například cholesterol. Chemicky sestává vláknina z neškrobových polysacharidů a několika dalších složek rostlin, jako je celulóza, lignin, vosky, chitiny, pektiny, beta-glukany a oligosacharidy.

Vláknina zkrátka příznivě ovlivňuje funkci střev. Nerozpustná vláknina zvětšuje objem stolice, působí proti zácpě a má příznivý účinek na některá střevní onemocnění (hemoroidy, divertikulitida), působí rovněž preventivně proti rakovině střev. Příznivě účinkuje i při redukční dietě. Je to dáno rychlejším pocitem sytosti.

Rozpustná část vlákniny zpomaluje vyprazdňování žaludku, trávení a vstřebávání potravin s vlákninou. Dalším příznivým účinkem rozpustné vlákniny je snížení krevních tuků – cholesterolu i triglyceridů. Ve střevě dochází k vazbě cholesterolu a žlučových kyselin na složky vlákniny a k jejich vylučování do stolice.

Kde vlákninu hledat?
Základními zdroji vlákniny jsou celozrnné obiloviny, luštěniny, zelenina a ovoce. Zvýšit denní příjem vlákniny v jídelníčku je tedy možné především zařazením čerstvé zeleniny nebo ovoce (asi 1/2 kg zeleniny a ovoce za den), například formou zeleninových či ovocných salátů nebo tepelně upravené zeleniny ke každému studenému i teplému jídlu. Podíl vlákniny lze zvýšit i častějším zařazováním celozrnného pečiva, výrobků ze sójové mouky či přírodních forem příloh (neloupaná rýže, brambory ve slupce…).

Na našem trhu ale existuje i řada doplňků stravy obsahujících vlákninu. Pomocí nich lze jednoduchým způsobem doplnit denní dávku vlákniny. Vyzkoušet můžete např. přípravky Benefibra nebo Digella.

 

Benefibra
Benefibra

Benefibra je 100% přírodní vláknina – čirá, nehoustnoucí a bez příchuti! Její jedinečné vlastnosti umožňují nejen tradiční přimíchání vlákniny do sklenice vody, ale do všeho, co máte rádi. Do džusu, kávy, jogurtu, polévky, nebo dokonce i do tolik oblíbených českých specialit jako je guláš.  Benefibra sypká nemění jejich chuť ani konzistenci!

 

 

 

 

 

 

 

Digella
Digella

 Tablety Digella od Walmarku jsou bohaté na přírodní vlákninu, obsahují vitamin B3, prebiotika a také sladkovodní řasy Chlorellu a Spirulinu. Jsou to ochucené, snadno rozkousatelné tablety s příchutěmi ananas nebo rum-kokos. Oceníte je i ve chvíli, kdy se snažíte zahnat chuť na sladké a shodit nějaké to kilo.

 

 

 

 

Připravila: Zuzana

Foto: iStock, archiv

10.1.2012

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

INTIMNÍ HYGIENA

Dobrý večer, doporučíte mi prosím přípravek na intimní ...

OŘÍŠKOVÁ MÁSLA

Dobrý večer, chtěla bych ochutnat oříšková másla, ...

OBLEČENÍ ONLINE

Kde kupujete pánské oblečení online? Mám pocit, že teď ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz