Vlastní byt znamená jistotu ve stáří

Podle statistik ČSÚ bydlí ve vlastní nemovitosti přibližně dvě třetiny rodin. V rodinném domě žije 40 % domácností, 26 % v bytě v osobním vlastnictví, 11 % v družstevních bytech a 3 % domácností mají byt k bezplatnému užívání. Až pětina českých domácností bydlí v nájmu. Toto číslo je poměrně vysoké i kvůli regulovaným nájmům. Ceny za nájem těchto bytů ale postupně rostou a rychle by se měly vyrovnat tržním nájmům. Což bude pro 15 % českých domácností, které regulované nájemné platí, znamenat výrazný nárůst výdajů. Mnoho domácností si stávající bydlení nebude nadále moct dovolit.

ilustrační obrázek
Zobrazit fotografii v galerii

„Cena tržního nájmu se přitom vyrovná nebo dokonce překračuje měsíční splátku úvěru na vlastní bydlení. Na rozdíl od pronájmu vám ale po zaplacení úvěru zůstane byt v osobním vlastnictví. To představuje jistotu", vysvětluje Karel Pavlík, ředitel odboru podpory prodeje produktů z Raiffeisen stavební spořitelny.

Žít v nájmu je riziko
Každý, koho se tento problém také týká, by jej měl začít řešit co nejdříve. Publikace Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí (VÚPSV) uvádí, že v nájmu nebo služebním bytě žije 19 % lidí v předdůchodovém věku, což může být pro tuto věkovou skupinu značně riskantní. Penzisté si vysoké tržní nájmy mnohdy nebudou moci dovolit a navíc je zde riziko, že majitel nebude souhlasit s případnými stavebními úpravami, které by zajistily bezpečné a komfortní bydlení i ve stáří. Tento problém však může vyřešit koupě vlastního bydlení, které nahrává i situace na realitním trhu, neboť již od roku 2008 ceny nemovitostí klesají.

Rozhodnutí na poslední chvíli
V podobné situaci se ocitla také paní Alena z Prahy s manželem. „Dcera a její přítel jednou při nedělním obědě otevřeli téma našeho bydlení. Trpělivě nám vysvětlovali, do jakých problémů se můžeme v důchodu dostat, až si nebudeme moct dovolit platit nájem za náš byt v centru města,“ vypráví paní Alena. Řešit problematiku bydlení vlastních rodičů takto otevřeně se málokdo odhodlá. Někdy to ani vztahy v rodině neumožňují. Také paní Alenu to zaskočilo, nakonec ale dali s manželem na radu dětí a začali hledat vhodný byt. Nebylo však jednoduché najít nemovitost, která bude vyhovovat jejich požadavkům. Měl stát blízko autobusové zastávky, aby to nebylo daleko na poštu, k lékaři nebo na nákup. „Nakonec jsme našli přesně to, co jsme hledali a začali řešit financování,“ popisuje Petr, manžel paní Aleny. Získat úvěr nebo hypotéku není problém, když je vám 30, ale v 50 letech už to tak jednoduché není. „Nakonec jsme byt pořídili z kombinace úspor a úvěru ze stavebního spoření a budeme jej splácet 12 let. Najít tu správnou kombinaci nám pomohli ve stavební spořitelně,“ dodává paní Alena.

Paní Alena s manželem nejsou jediní, kteří se rozhodli tento problém včas řešit, což dokládají zkušenosti Karla Pavlíka z Raiffeisen stavební spořitelny: „V poslední době vzrostl zájem lidí ve věku 45 až 55 let o úvěr na pořízení vlastního bydlení. Jedná se o velmi důležité životní rozhodnutí, které je třeba dobře promyslet. Tento trend podporujeme a snažíme se najít řešení pro každého, kdo takto odpovědně přistupuje ke své budoucnosti.“

 

Připravila: Zuzana

Foto: iStock

21.2. 2012

DISKUZE K ČLÁNKU

1

ano souhlasím,talé jsme kupovali domek je to náročné

ODPOVĚDĚT

1

Článek poněkud zvláštní. Myslím, že každý člověk touží po vlastném bydlení, není to ovšem v dnešní době vůbec nic jednoduchého. Nám se to s mužem povedlo splnit nedávno, před třicítkou, koupili jsme domek a teď mu věnujeme čas - a peníze. Není to sranda, peníze se kutálejí ani nevíme jak. Zatím máme za sebou základní věci, máme už dodělaný venek téměř úplně a jede se nato, co nevidno zvenku. Jinak doposud mám skvělou zkušenost s firmou Lomax, kterí nám dělali dveře i garáž - https://www.lomax.cz/vchodove-dvere a já jsem moc spokojená nejen s kvalitou ale i přístupem. Ty chlapi od staveb nejsou vždy nějak příjemní, tady to ale bylo o něčem jiném. Všem co jen hledají to svoje přeji hodně štěstí a těm, co už mají a jsou na tom jak my hodně trpělivoti.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (2 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

ilustrační obrázek

Aktivní příprava na aktivní stáří

Stáří. Dle řady výzkumů prováděných nejen EU je podzim života etapou, na níž většina obyvatel...

ilustrační obrázek

Toužíte po příjemně prožitém stáří? Připravte se na něj včas!

Jaké máte plány se svým stářím? Chcete cestovat, zahradničit nebo jej jednoduše strávit v klidu...

ilustrační obrázek

I stáří lze prožít důstojně

Stárnutí se většina z nás bojí. Přináší nejen vrásky a zdravotní potíže. Samota, nemohoucnost či...

ilustrační obrázek

Jak odčervovat psa a kočku

Kvůli značnému zoonotickému potenciálu střevních parazitů (škrkavky, měchovec, měchožil) se stává pravidelné odčervování psů a...

ilustrační obrázek

Změřte si stáří svých plic, výsledky vám možná vyrazí dech

Plíce patří k nejdůležitějším orgánům pro udržení základních životních funkcí. Kouření, znečištěné ovzduší, ale i...

ilustrační obrázek

Studia vysokoškoláka: kolik stojí peněz?

Dobré vzdělání je základem budoucího dobrého uplatnění. Avšak i to něco stojí, a nemyslíme tím...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

BEZPEČNOSTNÍ PÁSY PRO PSA

Našla bych tu nějakého pejskaře, který se psem/psy hodně ...

POROD

Ahoj chci se zeptat rodil jste zde někdo císařem? Mám ...

DÁREK PRO MUŽE

Ahoj můj manžel bude mít narozeniny a já vůbec nevím co mu ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz