Voda a její účinky na zdraví člověka

Člověk dokáže přežít týdny bez jídla, ale pouze 2–3 dny bez vody. Voda je pro správné fungování našeho organismu zcela nezbytná, protože je hlavní součástí jeho vnitřního prostředí.

Voda a její účinky na zdraví člověka
Zobrazit fotografii v galerii

Množství vody v lidském těle závisí na věku, hmotnosti, pohlaví jedince a individuálně kolísá podle příjmu a výdeje energie. Průměrné množství celkové tělní vody u dospělého člověka zaujímá 45 – 65% jeho celkové hmotnosti. U dětí je podíl celkové vody v organismu vyšší, u novorozenců dosahuje až 75%. Co se týče už konkrétně našich tělesných struktur, tvoří voda například 75% mozku, 83% naší krve, 22% našich kostí a více než 75% našich svalů. 


Voda má nezastupitelné funkce, neboť se podílí na udržení stálého prostředí organizmu, tzv. homeostáze. Vytváří prostředí pro mnoho fyzikálních a chemických procesů, podílí se na termoregulaci, na odstraňování odpadních látek, udržování stálé tělesné teploty, v mozku vytváří mechanickou ochranu. Je nezbytná pro výměnu dýchacích plynů. Voda se účastní prakticky všech tělních pochodů. Je to rozpouštědlo, ve kterém se rozpouštějí živiny, minerály, produkty metabolismu, hormony. Člověk denně vyloučí přibližně 2,5 litru vody močí, stolicí, dýcháním i kůží. Aby tyto ztráty doplnil, musí vodu přijímat. 


Nedostatek příjmu tekutin se se projevuje bolestmi hlavy, sníženým krevním tlakem, zápachem z úst či tmavožlutou močí. Když tělo zaznamená snížený příjem vody, přepne se na úsporný režim a sníží vylučování moči, tím se zpomalí odstraňování odpadních látek. Při těchto stavech nejvíce trpí ledviny. Déletrvající nedostatek vody má dopad i na kvalitu vlasů, nehtů, stav pokožky, únavu, bolesti hlavy, zhoršené soustředění, vznik močových kamenů a v krajních případech hrozí dehydratace, rozvrat vnitřního prostředí a v těch nejzávažnějších i smrt. 


Co a jak pít 

Pitný režim je velmi důležitý pro správné a efektivní fungování lidského organismu. Musíme udržovat rovnováhu mezi příjmem a výdejem tekutin a v nejlepším případě bychom neměli zažít pocity žízně. 


Co ovlivňuje příjem tekutin? 

Potřeba příjmu závisí pohlaví, věku, na teplotě a vlhkosti vnějšího prostředí, na tělesné aktivitě a případných probíhajících onemocněních (větší výdej tekutin je například při zvracení a průjmech). 


Co nejlépe pít 

Nejlépe čistou vodu, popřípadě vodu s citrónem. Pokud opravdu řešíte, jak si zajistit co nejlepší vodu a podpořit své zdraví, vyzkoušejte Ionizovanou alkalickou živou vodu.


Ionizovaná alkalická živá voda 

 • Doporučována jak doktory, vědci i nadšenci k všestrannému využití: ke konzumaci, přípravě pokrmů i napomáhání zdraví. 
 • Každodenní pití alkalické živé vody dokáže zpomalovat předčasnou oxidaci buněk a tím stárnutí záporné ORP
 • Uvolňování elektronů brání agresivnímu útoku volných radikálů na organismus a ionizovaná voda napomáhá organismu jako antioxidant. 
 • Ionizovaná voda má nižší viskozitu a menší povrchové napětí, díky kterému se lépe vstřebává a zlepšuje látkovou výměnu (lépe hydratuje).


 • Autor: Bc. Martina Korejčková, DiS. reg. nutriční terapeutka

  Foto: iStock

  DISKUZE K ČLÁNKU

  0

  Dobrý večer, chtěla bych se tu poradit ohledně dešťové vody. Nedávno u nás ve vedlejší vesnici prasklo potrubí s pitnou vodou a my byli odkázáni na nějakou špinavou vodu. Tu jsme ale pít nechtěli, tak protože máme věcičku na doplňování dešťové vody
  , pili jsme nějakou dobu dešťovou vodu. Pak jsme začali kupovat balenou. Může se nám něco z dešťovky stát? Teoreticky ne ne? Nebo máme jít na nějaké vyšetření? Popřípadě jaké, díky :)

  ODPOVĚDĚT

  0

  U nás doma jsme si nechali udělat profesionální úpravu vody, neboť jsme se domnívali, že něco není v pořádku. Cítili jsme takové nepříjemné bolesti břicha téměř okamžitě poté, co se někdo napil vody přímo z kohoutko. A čas od času se také dostavil zápach do domácnosti. Nic, o co by člověk stál dlouhodobě.

  ODPOVĚDĚT

  0

  My doma pijeme převážně jenom čistou vodu. Občas si koupíme 100% ovocný džus, ale žádné šťávy a podobné umělé výrobky nekupuji. Máme vodu z vlastní studny, a ta je výborná. Hlavně víme, že je zdravá, že ji nikde několik hodin nepřeváželi, atd. Studnu máme od loňského jara a nejdřív jsme mysleli, že s vodou ze studny budeme jenom zalévat, ale nakonec ji i pijeme. Vůbec jsem nevěděla, že je kolem studny takové zařizování. Když to manžel zjistil, tak využil služeb společnosti Zakra , aby za nás všechno zařídila, protože on na to neměl nervy a já tomu nerozumím.

  ODPOVĚDĚT

  0

  Nedostatek tekutin, zvláště je-li plíživý a dlouhodobý, se projevuje "pouze" častějším bolením hlavy, změnou nálad, většinou k horšímu, a jinými "drobnými" potížemi, ale vliv takového stavu na organismus a jeho zdraví z dlouhodobého hlediska je vyloženě škodlivý.

  ODPOVĚDĚT

  1

  Naše pitná voda je upravována do minimálních standardů sedimentací, filtrací, chemickým zkvalitňováním a desinfekcí chlorem. Ale toxické kovy, pesticidy, průmyslové chemikálie jsou stále v ní, včetně přibližně padesát chemikálií používaných k čištění vody, mrtvých bakterií zabitých chlorem a karcinogenních trihalometanů z chloru.

  Voda z kohoutku vás nezabije, krátkodobě ani neučiní nemocnými, ale není možné, aby vaše tělo správně fungovalo na jedech ! ! !

  Uvědomte si, že nečistoty, které jsou obsažené v takto získané vodě denně zaplavují vaše tělo. Vaše buňky, orgány se denně musí “koupat” v tomto biochemickém roztoku plném ve vyšších koncentracích toxických látek.

  ODPOVĚDĚT

  1

  pitný režim je důležitý, hlavně teď v letních měsících

  ODPOVĚDĚT

  4

  Někdy na pitný režim zapomínám. Je to chyba. Vím to, pokusím se to zlepšit.

  ODPOVĚDĚT

  3

  Také někdy zapomínám na pitný režim...

  ODPOVĚDĚT

  3

  máme dobrou studniční vodu říkají že je kojenecká

  ODPOVĚDĚT

  3

  vodu mám ráda,piju jen čistou

  ODPOVĚDĚT

  7

  vody piju hodně, většinou kohoutkové, u té mám jistotu, že nestála 2 roky zabalená někde ve skladu.. :o)

  ODPOVĚDĚT

  3

  Nejraději mám vodu z kohoutku, u nás máme výbornou z lesního pramene.

  ODPOVĚDĚT
  VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
  VSTOUPIT DO DISKUSE (12 PŘÍSPĚVKŮ)

  MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

  Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

  Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

  Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

  Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

  Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

  Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

  10 rad pro otěhotnění

  10 rad pro otěhotnění

  Snažíte se otěhotnět? Někomu se to podaří hned, někdo každý měsíc netrpělivě čeká, až se...

  Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

  Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

  Že jsou tělo a duše spojené nádoby není nic nového. Všichni to víme, ale stejně...

  9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

  9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

  Všichni je známe. Jsou obyčejné a přesto v sobě skrývají tajemství, o kterých se vám...

  Titulka pro: Znáte Reiki?

  Znáte Reiki?

  Reiki je japonský výraz, kterým je označována univerzální životní energie. Rei znamená v překladu univerzální...

  NAČÍST DALŠÍ

  ŽHAVÉ DRBY

  VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

  Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

  MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

  Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

  HUBNUTÍ

  Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

  DRBÁRNA

  HORKÉ RADY

  Bolest hlavy - migrény

  Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

  Domek

  Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

  Bezbolestné trhání zubů

  Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

  PORADNA

  INZERCE

  © 2020, MeziŽenami.cz