Sport

Jak nám prospívá plavání: nezatěžuje klouby a zapojíte celé tělo

Sbírání kytiček

Plavání je jednou z pro člověka nejpřirozenějších pohybových aktivit. Na přínosy plavání se zaměřil i web healthline.com, jehož informace zkontroloval Daniel Bubnis, M.S. Vybrali jsme pro vás následující informace.

Plavání posiluje zdraví a zlepšuje celkovou kondici.

Štíhlá linie

Jestli je cílem plavání redukce váhy, věnujte se mu alespoň 30 minut. Tím je spáleno dostatečné množství energie a nastartován metabolismus. Množství spálené energie je závislé na několika faktorech. Těmi jsou hlavně způsob, jakým plaveme, intenzita plavání, technika plavání, naše fyzické předpoklady a celková kondice.

Úleva pro klouby a svaly

Plavání je prospěšné hlavně pro pohybový aparát. Jsou zapojeny všechny hlavní svalové partie, tedy svalstvo horních i dolních končetin, zádové a břišní svaly. Kromě posilování svalstva je plavání dobré pro kardiovaskulární systém, navíc nezatěžuje klouby. Nezanedbatelné jsou i masážní a regenerační účinky vody. Odpor vody při plavání působí na svaly rovnoměrně a například bazény s masážními tryskami přináší úlevu od napětí a únavy.

Voda tělo přirozeně nadnáší, tím nejsou zbytečně zatěžovány klouby a nedochází tedy k nechtěným úrazům. Ve vodě vážíme jen jednu desetinu své skutečné váhy. Zároveň nám voda klade mnohem větší odpor než vzduch, musíme tedy na jednotlivá tempa vynakládat větší energii. 

Pohyb, který je typický pro plavání, zlepšuje hybnost hlavně ramenních a kyčelních kloubů, ale i kotníků a zápěstí. Při správném a pravidelném plavání, které vyžaduje zadržování dechu, se zlepšuje i kapacita plic. Jedná se tedy o celkově vhodné dechové cvičení. Pokud trpíte záněty horních cest dýchacích či chronickou bronchitidou, prospěje vám zaplavat si v teplé mineralizované vodě. 

Krytý či venkovní bazén?

Pokud jste milovníkem klasických plaveckých bazénů, po celé ČR je jich několik stovek a využít můžete toho, který je nejblíže vašemu bydlišti. Musíte ale počítat s vyšší koncentrací chlóru a dalších čisticích prostředků, které jsou ve vodě obsaženy. Citlivější jedinci na ně mohou reagovat a hrozí u nich různé formy alergických reakcí.

V nekrytých bazénech mají návštěvníci pocit, že voda není tolik cítit a nepříjemné účinky chloru jsou slabší. Termální nebo vyhřívané venkovní bazény navíc nabízí požitek z plavání v teplé vodě pod širým nebem.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.healthline.com/health/benefits-of-swimming
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků